Tarptautinio Klaipėdos violončelės festivalio atidaryme –pasaulinės violončelės žvaigždės ir britų kompozitoriai

Pirmadienį sausakimšoje Klaipėdos koncertų salėje (KKS) atvertas trečiasis Tarptautinis Klaipėdos violončelės festivalis, truksiantis 6  dienas, nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro. Festivalį pradėjokoncertas „Violončelė ir britų kompozitoriai“. Programoje skambėjo britų kūrėjų EdwardoElgaro, WilliamoWaltono ir Geraldo Finzi kūriniai. Juos atliko meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Gintaro Rinkevičiaus vadovaujamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO) ir pripažinti pasaulio violončelininkai Davidas Geringas (Lietuva–Vokietija), RaphaelisWallfischas (Jungtinė Karalystė) bei Jérôme‘asPernoo (Prancūzija).

D. Geringas, E. Sabaliauskaitės nuotr.

Festivalio atidarymo koncertą, kaip ir visą pirmąją festivalio dieną,pažymėjo tema – portretai. Šiame koncerteLVSO ir violončelės virtuozaiatskleidė žymių britų kūrėjųmuzikinius portretus.E.Elgaras, W.Waltonas ir G.Finzis yra kompozitoriai, parašę po išskirtinį kūrinį violončelei ir simfoniniam orkestrui.

„Šių trijų ypatingų kompozitorių kūriniai priklauso pasaulio aukso fondo repertuarui, yra dažnai atliekami pasaulio koncertų salėse, tačiau Klaipėdoje juos girdėjome bene pirmą kartą. Be galo džiaugiuosi, kad supažindinome klaipėdiečius ir mūsų miesto svečius su šiais muzikos šedevrais, o taip pat su legendiniais pasaulio scenų violončelės virtuozais“, – įspūdžiais po atidarymo koncerto dalijosi festivalio meno vadovas, violončelininkas, Mindaugas Bačkus.

Koncertą atvėrė 2002 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas,  Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, dirigentas, solistas Davidas Geringas.Pasaulinio lygio violončelininkas koncertuoja solo, su žymiausiais orkestrais ir dirigentais. Kasmet grįžta koncertuoti į Lietuvą ir surengia po naują programą. D. Geringas koncerte atliko E. Elgaro kūrinį ,,Sospiri” op. 70.

W.Waltono Koncertą violončelei griežė solistasJ. Pernoo. Atviras ir eklektiškas muzikantas, grojantis tiek šiuolaikine, tiek barokine violončele, ieško meninės įvairovės ir dalyvauja mažiau tradiciniuose projektuose.

„Man didelė garbė, kad maestro Davidas Geringas pakvietė dalyvauti šioje nuostabioje violončelės, jos istorijos, šio plataus repertuaro muzikos instrumento šventėje, kurią patiriame visi – ir grojantys violončele, ir jos besiklausantieji“, – emocijomis po koncerto dalijosi pirmą kartą į Lietuvą koncertuoti atvykęs R. Wallfisch.

Solistas atlikofinalinį koncerto kūrinį –G.Finzi Koncertą violončelei op. 40.Violončelininkas pasakojo, kad gyvenimo pabaigoje, 1955–1966 m., žinodamas, kad nepagydomai serga, G. Finzisukūrė šį didelės apimties ir galingą koncertą violončelei.Kūrinio antroji dalis, dedikuota žmonai, parašyta dar 1951 m., yra giliai jaudinanti.

R. Wallfischas yra vienas labiausiai įrašinėjamų klasikinės muzikos atlikėjų pasaulyje. Muzikas yra išleidęs daugiau nei 70 kompaktinių plokštelių, o BBC apklausoje R. Wallfischo įgrotas AntonínoDvořáko violončelės koncertas pavadintas geriausiu kūrinio įrašu per pastaruosius 25 metus.

6 dienas trunkantiviolončelės šventė,jos mylėtojus kviečia įdaugiau nei 30 renginių, iš kurių daugiau nei 20 nemokamų. Koncertai vyksta nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro 22 skirtingose viešose miesto erdvėse.

Visą festivalio programą galima rasti čia: https://celloklaipeda.com/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių