Tegu atneš sėkmę

Liveta PATAPAITĖ
„Bangos“ skaitytoja

Kovas, nors dar į atlapus kimba žiema, jau – pavasario pranašas. Šis mėnuo yra kupinas išskirtinių švenčių ir datų.
Kasmet pavasarį vyksta Kaziuko mugė. Daugelyje Lietuvos miestų, miestelių susirenka amatininkai parodyti savo nuostabių darbų. O kas mums šiandien Kaziuko mugė?
Amatininkai suburia žmones pasigrožėti jų kūriniais, kurie, galima sakyti, yra jau ir mūsų tautos paveldas. Tradicija, kurią puoselėja prekeiviai, pamažu išaugo į didžiulę kasmetinę šventę, kurioje žmonės gėrisi darbais, leidžia puikiai laiką ir domisi naujais kūriniais. O štai mūsų paveldo saugotojai kasmet stengiasi parodyti daugiau, suburti įvairius kūrėjus ir amatininkus, suruošti šventę. Kultūriniu paveldu tapusi Kaziuko mugė sukviečia amatininkus iš visų Lietuvos kraštelių. Šventas Kazimieras yra ir Lietuvos globėjas. Pagrindinis mugės atributas, žinoma, verba, kurią šventiname ir laikome iki Velykų, o kai kurie ir ilgiau. Verbą amatininkai kuria ištisus metus iš savo užaugintų gėlių ir augalų. Be verbos iš Kaziuko mugės negrįžtama. Lietuviai tikėjo, kad Verbų sekmadienį pašventintos verbos apsaugos namus nuo negandų, atneš sėkmę.
Po Kaziuko mugės – dar viena įdomi data. Kalbu apie Kovo 8-ąją, kurią kai kas sieja su sovietmečiu, tačiau, manau, kad anuometinės šventės nė kvapo nebelikę. Dabar ši šventė yra vadinama Tarptautine moterų solidarumo diena. Gražu, kad šią dieną dovanojamos gėlės, jos taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad norėtume, jog pasaulyje gėrio būtų daugiau.
Visgi moterų lygiavertiškumo, orumo, smurtavimo prieš jas problema dar tebėra aktuali. Kai kurios moterys nė nežino tikrosios savo vertės, nevertina nei savo pasiekimų, nei indėlio į santykius ir pamažu gali tapti partnerio norų ir įgeidžių „auka‘‘. Statistiniai duomenys, deja, rodo, kad partnerio smurtą šeimoje patiria kas trečia moteris. Smurtas turi įvairių apraiškų – žodinis, kuris yra kone „populiariausias‘‘, emocinis, turtinis, o ką jau kalbėti apie fizinį. Gaila, kad neretai moterys nesikreipia pagalbos ir neieško sprendimų, priima smurtą kaip savaime suprantamą, o kartais net esą vyriškumą įrodantį faktą. Smurtaujantis vyras ne visada tai išreiškia akivaizdžiai, kartais tos apraiškos yra daug subtilesnės, o smurtas tampa psichologiniu spaudimu ar emociniu netoleravimu. Moteris, kuri patiria smurtą, turi kompleksų, jaučiasi neįvertinta, turinti trūkumų, nesanti ypatinga ir t. t. O tai pastebėti ne taip ir sunku. Apsidairykime savo kasdienybėje: juk kartais net eilinis pokalbis su kirpėja gali atskleisti moters kasdienybėje patiriamą smurtą, o pati moteris net nesuvokia, kad nuolat kenčia smurtautoją ir toleruoja jo veiksmus. Šiais laikais yra įvairių grupių ir pagalbos linijų moterims. Tenka apgailestauti, kad dalis smurtą patiriančių moterų nesikreipia jokios pagalbos, bijodamos vyro reakcijos ir neigiamos „etiketės‘‘. Mes, moterys, turime prisiminti, kad nesame vienos, kad turime aplink save daugybę žmonių, kurie yra pasiruošę padėti, o pirmasis žingsnis pagalbos link yra atpažinimas ir pripažinimas paties smurto.
Šis kovas dar ypatingas tuo, kad dalyvaujame savivaldos rinkimuose. Jau išrinkti savivaldybių tarybų nariai, tačiau daugelyje Lietuvos rajonų ir miestų kovo 19-ąją, sekmadienį, dar vyks antrasis turas, kuriame bus renkami merai. Turime suvokti, kad visi esame tokie patys klaidų pilni žmonės, o tobulų nėra, ir tobulo pasirinkimo galbūt nėra. O rinkimai vienareikšmiškai yra tautos atspindžio dalykas. Tad kokia mūsų visuomenė, tokie ir politikai. Jų populiarumas priklauso nuo žmonių požiūrio. Tikrų žmonių, ne feisbukinių, ir tikinčių tuo ar anuo politiku. Kaip bežiūrėtume, tačiau visgi dauguma politikų eina tuo keliu, kad patarnautų žmonėms, tad ar galime sakyti, kad visuomenės jie neklauso, jei nuo visuomenės norų priklauso jų vieta?
Iškiliausia kovo mėnesio data yra Kovo 11-oji. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena yra šviesi, labai reikšminga laisvės ir demokratijos šventė visoms dabarties kartoms. Tegu kuo sparčiau šviesa ateina į kiekvieno mūsų gyvenimą! Tegu sėkmingi būna mūsų darbai, kuriantys Tėvynės ateitį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių