Ūkininkai stebisi bulvių derliumi

Klaipėdos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjos Aurelijos Latakienės teigimu, šiemet bulves deklaravo 414 smulkiųjų augintojų, kurie keliuose aruose augina savo reikmėms. Priekulės seniūnijoje 4 ūkiai deklaravo 320 ha bulvių.

Ankstyvųjų bulvių kainos, išgąsdinusios pirkėjus, rudenį smuko iki 40–70 centų už kilogramą. Netikėtai gausus derlius nudžiugino visus – ir augintojus, ir valgytojus. Bulviakasis, prasidėjęs po Joninių, dar nesibaigė, todėl bulvių kaina nėra stabili. Be cheminių trąšų ir augalų apsaugos priemonių auginantys šias daržoves ūkininkai pardavinėja brangiau.
Nuo pavasario užsitęsus vėsiems ir sausiems orams, ankstyvųjų bulvių augintojai šiemet nesitikėjo, kad jos užaugs, o pirkėjai, išvydę, kiek kainuoja, baiminosi, kad ant kasdienio stalo dažnai nebus bulvinių patiekalų. Tačiau rudenį baimę pakeitė nuostaba: kokios bulvės užderėjo!
Gargždų turguje praėjusį savaitgalį ūkininkai už savo užaugintų bulvių kilogramą prašė nuo 40 iki 70 centų. „Jeigu perkat maišą, parduodu po 50 ct už kg, – kalbėjo šilutiškis Romas, nebe pirmus metus čia prekiaujantis savo produkcija. – Ankstyvąsias buvau atvežęs vėliau nei kiti – nebuvo aišku, ar šios iš viso užaugs, o vėlyvesniųjų derlius nustebino. Nesuprantu, kaip jos tokios užaugo, kai taip džiovino, trūko drėgmės. Ir trąšų šiemet žymiai mažiau įterpiau į dirvą, nes dirbau su sugedusia technika.“
Tačiau šiemet ūkininkas bulves pasodino naujoje vietoje, kur kelerius metus šios neaugo, be to, atnaujino sėklą – neabejoja, kad tai atsiliepė derliui.
Romas bulves augina 2 hektarų plote. Jas pradėjęs kasti po Joninių tebekasa iki šiol. Pirmąsias pardavęs po pusantro euro už kilogramą, dabar prašo 40–60 centų. Ar bulvių kaina stabilizavosi? „Dabar rinkoje įtampa – bulvės dar kasamos, geras derlius – didelė pasiūla. Neturintys kur sandėliuoti stengiasi greičiau parduoti ir už mažesnę kainą. Taigi galutinė kaina dar neaiški“, – kalbėjo ūkininkas.
Gargždų turguje vieni ūkininkai už mažesnius gumbus prašė po 40 centų, o didesnius pardavinėjo po 60 ct. Tačiau kiti norėjo gauti atitinkamai po 50 ir 70 centų. „Ir tai labai pigiai – kiek darbo įdėta, – sakė vienas bulvių augintojas. – Pernai brangiau pardavinėjome – po 70–80 centų už kilogramą.“


Maciuičiuose užaugintas bulves į turgų atvežę smulkieji ūkininkai Augutė ir Petras Ambrazaičiai taip pat džiaugėsi, kad šiemet užaugo didesnės nei pernai. Maciuitiškiai šioms daržovėms skyrė 30 arų. Jie patikino, kad mineralinėmis trąšomis netręšia, o tik paukščių ir gyvulių mėšlu.
„Mes kas trejus metus atnaujiname sėklą – mums patarė Vasiliauskų bulvių sėklininkystės ūkio specialistas, – kalbėjo ūkininkai. – Ne pirmieji šiemet į turgų atvežėme ankstyvąsias bulves, kurias pardavinėjome po eurą už kilogramą. Dabar siūlome po 60–70 ct už kg. Jei kas pasako, kad brangu, parodome savo rankas – kiek darbo reikia užauginti. Bet jau nebe daug bulvių turime – 12 maišų į namus nuvežėme jas užsisakiusiems pirkėjams.“
Apie 3,5 ha bulvių plotą auginantis Julius Valantinas iš Gelžinių kaimo jas pardavinėja turguje ir internetu, pristato gyventojams į namus. Bulves parduoda po 50–60 ct už kilogramą. „Užderėjo panašiai kaip pernai, bet šiemet sudėtingesnė realizacija, – neslėpė ūkininkas. – Didelės bulvės užaugo ir smulkiuosiuose ūkeliuose, kur žmonės augino savo reikmėms, todėl perteklių stengiasi parduoti. Bet, tikiuosi, kad ši situacija tęsis neilgai.“
Daržininkystės ūkio šeimininkė Kristina Damulienė iš Ližių kaimo, Endriejavo seniūnijos, auginanti apie 40 arų bulvių, irgi patenkinta derliumi, nors nenaudoja nei cheminių trąšų, nei augalų apsaugos priemonių. „Taikome sėjomainą – manau, kad tai svarbu siekiant rezultato, – dėstė ūkininkė. – Bulves tręšėme savo pagamintu kompostu iš žolių, kolorado vabalus rinkome rankomis. Kartą per savaitę vagojome bulves ir jos nepūva.“
Damulių šeimos ūkyje užaugintos bulvės bei kitos daržovės pristatomos į gargždiškių ir klaipėdiškių namus. „Ekologiškai užaugintas bulves parduodame po eurą už kilogramą, bet klientai nepriekaištauja, nes įvertina mūsų triūsą, pastangas. Be chemikalų užderėjusias daržoves drąsiai siūlome šeimoms, auginančioms vaikus, besirūpinančioms pagyvenusiais, ligotais žmonėmis, – kalbėjo K. Damulienė. – Užsakymų turime daug ir nepajėgiame visų patenkinti.“
Virginija LAPIENĖ
Asociatyvi A. VALAIČIO nuotr. iš „Bangos“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių