Vandens stichija išbandė rajono gyventojus

Nerami ši savaitė sukėlė ant kojų Klaipėdos rajono vadovus ir gyventojus, kai dėl rekordinio kritulių kiekio patvino Minija ir kiti vandens telkiniai, vanduo apsėmė kai kurias gyventojų sodybas, ūkininkų laukus, poilsio zonas.
Minijos upėje kylant vandeniui, Klaipėdos rajonas penktadienį paskelbė stichinio įvykio lygį.
Kaimuose žvyrkeliai pažliugę, bet šiuo metu neįmanoma jų tvarkyti. Gyventojai piktais skambučiais atakavo ne tik Savivaldybę, seniūnus, bet ir redakciją. Dauguma žmonių visgi suprato, kad gamtos stichija yra tokia didelė, kad pagalbos brigada yra nepajėgi visų aptarnauti.
Kai kurie žmonės, suvokdami stichijos galią, neprarado humoro jausmo. Štai poilsiavietė „Raganaitė“, kuri įsikūrusi Minijos slėnyje, pasidalijo vaizdo įrašu su plaukiojančiais baldais ir pasiūlė švęsti šventes kitaip: esą ir laisvų datų yra.


Meras įvertino situaciją
Trečiadienį įsisiautėjusios stichijos akivaizdoje išryškėjo ir dar viena esminė problema: Lietuvoje apleisti melioracijos reikalai, o naujuose kvartaluose, pavyzdžiui, Slengių seniūnijoje, žmonės, sugundyti vystytojų, perkasi ar statosi namus net nepagalvoję, kas atsitiks, jei užklups tokia kritulių gausa.
Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas trečiadienį feisbuko paskyroje pranešė, kad nedelsiant buvo sušauktas Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, kuriame iš karto aptarta situacija. Buvo apžiūrėti ir pylimai, kurie sulaiko kylantį vandenį, trečiadienį pralaužų dar nebuvo. „Su didžiausiomis problemomis susiduria Vėžaičiai, Sendvaris, Kvietiniai, nes čia per trumpą laiką iškrito toks didelis kritulių kiekis, kad vanduo nebespėja nubėgti. Prie to prisideda ir tai, kad nemažai senųjų melioracijos įrenginių nusidėvėję ar tiesiog sugadinti nepataisomai dėl neatsakingų statybų. Vien per šiandien mūsų gelbėjimo tarnyba valyti, taisyti ar tiesiog atkimšti įvairias pralaidas vyko jau keliolika kartų. Brigada darbuojasi be poilsio, kad būtų pašalintos bent didžiausios problemos, tačiau bėda ta, kad vanduo tiesiog nebeturi kur nubėgti. Tiek Savivaldybė, tiek tarnybos sulaukia ir begalės gyventojų skambučių bei pranešimų. Suprantame Jūsų rūpestį ir baimę dėl savo namų, tačiau situacija tikrai nėra eilinė“, – trečiadienį akcentavo rajono meras.


Reikia būti pasiruošus
Didžiausias išbandymas pirmąjį darbo mėnesį naujam Dauparų–Kvietinių seniūnijos seniūnui Edgarui Kuturiui. Stipri nepaliaujama liūtis trečiadienį gąsdino seniūnijos gyventojus. „Bloga padėtis abiejose pagrindinėse Dauparų ir Kvietinių gyvenvietėse: apsemti gyventojų namų rūsiai ir įvažiavimai į kiemus. Trečiadienį sulaukiau 20 skambučių apie tai, kas vyksta, – „Bangai“ kalbėjo jis. – Manau, kad ne tik Kretingoje – ir pas mus per parą iškrito mėnesio kritulių norma. Vanduo neturi kur nubėgti – Smeltalė veržiasi iš krantų. Gamtos stichijos neįmanoma suvaldyti – savaitę turi nelyti, kad vanduo stabilizuotųsi.“
Trečiadienį Gargždų PGT ugniagesiai gelbėtojai Tilvikų kaime, Vėžaičių seniūnijoje, iš apsemtos pievos išgelbėjo 17 avių.
„Užlietos mūsų teritorijos palei Miniją, apsemti gyventojų rūsiai – nukentėjo jų turtas – skundžiasi Lapių, Kalniškės kaimų gyventojai, – kalbėjo Vėžaičių seniūnijos seniūnas Alvydas Mockus. – Stichiškai daug vandens prilijo – nusidėvėjusios melioracijos sistemos nepajėgia jo nutraukti. Bendromis jėgomis su gyventojais gelbėjome vieną užtvinusią teritoriją. Mes nedaug galime padėti – kiekvienam reikia būti pasiruošus potvyniui.“
Ketvirtadienį nelijo, bet pastebėta, jog Minijos vanduo kilo ir sėmė naujas teritorijas.


Kapinės atsidūrė vandenyje
Ištvinusi Minija nerimauti vertė ir Priekulės seniūnijos gyventojus, išsiliejusi iš krantų Danės upė – Kretingalės seniūnijos žmones. Ties Gargždais Minijos vanduo užliejo pievas, kėsinosi į gyventojų sodybas.
Ketvirtadienio popietę Priekulės seniūnijos seniūnės patarėja Raimonda Narkienė „Bangą“ patikino, jog kritinės situacijos dar nėra, nors iš krantų išėjusi Minija apsėmė dalį Vingio parko – neįmanoma įžengti į jį per pagrindinį įėjimą iš Vingio gatvės. Vanduo užliejo pievas ties Vymerio tiltu, tačiau šiemet įrengtoje poilsio zonoje įrengimų, pasivaikščiojimo takų neapsėmė. „Šilininkų kaime ties pralaida irgi ištvino vanduo, o Stragnų II kaime, kur anksčiau buvo bėda, po remonto buvo sausa ir tvarkinga, – kalbėjo R. Narkienė. – Lankupiuose vanduo pakilęs Karaliaus Vilhelmo kanale, bet nepavojingai.“
Dėl stiprios liūties Priekulės civilinės kapinės atsidūrė vandenyje, bet ketvirtadienio popietę jis šiek tiek atslūgo. Visgi duobkasiai, kasdami duobę, iš jos siurbė vandenį. Pasak R. Narkienės, Dituvos sodininkų bendrijos žmonės pranešė, jog melioracijos grioviai perpildyti, drenažas neveikia. „Kaimų keliai duobėti, pilni vandens – spręsime, ką daryti – gal teks užpilti skalda“, – sakė R. Narkienė.


Danės slėnis virto ežeriūkščiu
Kretingalės seniūnijos seniūno padėjėja Danguolė Urbienė „Bangai“ kalbėjo, kad visada po gausių kritulių Danė išsilieja, miestelio centre gyventojų namų rūsiai apsemiami. Ji prisipažino, jog galvojo, kad šį kartą bus baisiau. „Skundų nedaug sulaukėme – žmonės įpratę ir patys tvarkosi, savo siurbliais siurbia vandenį, – atskleidė seniūno padėjėja. – Apsemtos kelios miestelio gatvės, bet įmanoma atvažiuoti iš kitos pusės.“
Įspūdingai atrodė Danės upės slėnis: prie tilto apsemtoje teritorijoje paplūdimio įrenginiai atsidūrė vandenyje, kaip ir medžiai, kelio ženklai. Šiaurinėje dalyje tyvuliavo didžiulis ežeras – visa teritorija buvo apsemta. Vanduo apsėmė naują pastatą, o šalia – būsimų statinių pamatus.
Plikiuose Eketės upelis pilnėjo ir putodamas veržėsi per Eketės užtvankos šachtą. „Stebime Eketės upelį, užtvanką“, – sakė D. Urbienė.
Šlikių kaime, Kretingalės seniūnijoje, įsikūręs pramogų parkas „Vinetu kaimas“ ketvirtadienį buvo giliai apsemtas. Jo šeimininkai įpratę prie potvynių, bet šį kartą jis buvo didesnis nei ankstesni. Teko atšaukti artimiausiomis savaitėmis suplanuotus renginius.


Sutrikdyta siurblinių veikla
AB „Klaipėdos vanduo“ penktadienį informavo, kad Klaipėdos rajone, Kulių kaime, dėl pakilusio vandens lygio Minijos upėje apsemtos nuotekų siurblinės, elektros įvadai ir pastotės. Dėl šios priežasties sutrikdyta nuotekų siurblinių veikla.
Energijos skirstymo operatorius ESO laikinai nutraukė elektros tiekimą apsemtoje teritorijoje.
AB „Klaipėdos vanduo“ gyventojų prašė laikinai iki minimumo sumažinti nuotekų išleidimą į buitinių nuotekų tinklus ir žadėjo atkūrus siurblinių darbą apie tai nedelsiant informuoti.
Priekulėje pakilus vandens lygiui kai kurių nuotekų siurb­linių veikla sutrikdyta dėl apsemtų elektros įvadų.
Kilus klausimų dėl nuotekų sistemos sutrikimų ir veikimo atkūrimo AB „Klaipėdos vanduo“ gyventojus kviečia kreiptis į dispečerinę telefonu (8 46) 220220.


KOMENTARAS

Klaipėdos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus patarėjas, atliekantis savivaldybės parengties pareigūno funkcijas, Robertas JONELAITIS:


– Klaipėdos rajone vandens lygis yra nuolat stebimas, jis tai kyla, tai leidžiasi. Penktadienio ryto duomenimis, Minijos lygis ties Priekule siekia 563 cm, ir jau pasiekė stichinį lygmenį. Tačiau, kaip ir minėjome, duomenys yra atnaujinami kas kelias valandas ir situacija kintanti. Savivaldybėje tam, kad būtų įvertinta situacija, aptarta, kokių veiksmų imamasi, du kartus rinkosi Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras. Šis centras rinksis ir ateityje, o atsižvelgęs į turimus duomenis spręs dėl ekstremalaus įvykio ar situacijos paskelbimo.
Situacija sudėtinga ne tik dėl iškritusio didelio kritulių kiekio, kylančio vandens lygio, bet ir dėl daug kur statybų metu sugadintų melioracijos tinklų, užkastų melioracinių griovių, neįrengtų paviršinių lietaus nuotekų tinklų prie gyvenamųjų namų, nes vanduo tiesiog neturi, kur nubėgti.
Susitvarkyti su potvynio padariniais atkemšant užsikišusius lietaus nuotekų tinklus, tvarkant pralaidas padeda AB „Klaipėdos rajono energija“, turinti vieną tam skirtą automobilį. Ši brigada šiomis dienomis dirbo iki pat vėlumos. Taip pat padeda Klaipėdos rajono priešgaisrinė tarnyba. Polderius, pylimus, šliuzus nuolat apžiūri Žemės ūkio skyriaus specialistai. Viešosios tvarkos skyrius taip pat apžiūri užlietas teritorijas, stebi vandens lygį. Bendradarbiaujama ir su AB „Klaipėdos vanduo“, kuri nuolat stebi situaciją vandens valyklose.
Tikslaus skaičiaus pasakyti negalime, tačiau šiomis dienomis Savivaldybė, seniūnai, AB „Klaipėdos rajono energija“ sulaukė daugybės pranešimų dėl tvinstančių kiemų, kelių, sklypų.


Virginija LAPIENĖ
Autorės ir
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių