Žurnalistai įveikė net minų lauką

Karinės nesantaikos grimasų fone regioninė žiniasklaida stojo į karo lauką. Jį, tiesa, praktinį žurnalistams užleido LR krašto apsaugos ministerija, Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centras ir Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko kariai. Gaižiūnų poligono šaudykloje granatsvaidžio galią išbandyti ryžosi ir krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Karyba traukia motyvuotus

Bendradarbiavimą su regio­nine žiniasklaida palaikanti Krašto apsaugos ministerija žurnalistams surengė jau tradicinį kariškos kasdienybės „Žurnalistų žygį“. Per keletą valandų dvi dešimtys žiniasklaidos atstovų iš Gargždų, Kretingos, Šilutės, Vilkaviškio, Kupiškio ir kitų mažesnių šalies miestų galėjo įvertinti šiuolaikinį Lietuvos karių savanorių rengimą. Žygyje Rukloje dalyvavo ir „Bangos“ laikraščio korespondentė Jolanta Venskutė bei fotokorespondentas Aidanas Valaitis.

Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko būtinųjų karinių mokymų kuopos vadas kpt. Marius Pet­raitis pasidžiaugė skaičiais – per metus Rukloje paruošiama per 1 600 karių. Jis priminė, kad 2008 m. sustabdžius šaukimą į privalomąją pradinę karo tarnybą, 18–38 m. vyrai ir moterys gali rinktis savanoriškus trijų mėnesių trukmės bazinius karinius mokymus. 20–25 proc. tokį išbandymą patyrusių asmenų toliau siekia profesionalaus kario statuso, likusioji dalis grįžta į civilinį gyvenimą ir tampa kariuomenės rezervu. Karius ugdantys profesionalai džiaugiasi, kad savanoriška tarnystė Tėvynei į Ruklą atveda motyvuotą jaunimą. Taip pat pastebima, kad karinė nesantaika Ukrainoje ir pasaulinei taikai priešiški Rusijos veiksmai gausina savanorių gretas kuopose.

Šiuo metu Krašto apsaugos savanorių pajėgose tarnauja daugiau nei 4 tūkst. karių savanorių, kurie yra rengiami Lietuvos Respublikos sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai, tarptautinėms operacijoms, taip pat teikti pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms. Lietuvos kariuomenėje kursai kariams rengiami vadovaujantis daugiausia britišku karinės taktikos modeliu, naudojama NATO valstybių ginkluotė.

Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymų centro viršininkas plk. ltn. Aleksiejus Gaiževskis žurnalistams pristatė karių specialistų rengimą ir kolektyvinį karių, vykstančių į tarptautines operacijas, rengimą.

Išbandė kasdienybę

Visą dieną trukusiame žygyje Gaižiūnų poligone žurnalistai vykdė kariams įprastas užduotis. Gaižiūnų poligoną jie pasiekė mišką skrosdami šarvuočiais M113. Pagal pratybų scenarijų tariamo karinio konflikto rajone žurnalistai vyko žvalgyti teritoriją ir pateko į užminuotą lauką. Sėkmingai išėjus iš minų lauko, teko išmokti išgyvenimo pradmenų susikuriant ugnį ir pasiruošiant sausą maisto davinį. Žygio dalyviai taip pat galėjo išmėginti savo taiklumą automatiniais šautuvais G36, lengvaisiais kulkosvaidžiais FN MAG ir prieštankiniais granatsvaidžiais „Carl Gustaf“.

Vieno pratybų etapo metu regionų žurnalistus aplankė ir krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, pats pirmąsyk bandęs granatsvaidžio galią. „Regioninė žiniasklaida ypač svarbi, siekiant informuoti ne didžiuosiuose miestuose gyvenančius žmones apie mūsų kariuomenės veiklą. Džiaugiuosi, kad domitės karyba ir tikiuosi, kad ši diena kariuomenėje jums leido dar geriau susipažinti su kasdiene svarbia ir tikrai nelengva mūsų karių tarnyba“, – susitikęs su žurnalistais sakė J. Olekas.

Gerus santykius su žiniasklaida puoselėjantis ministras linkėjo svečiams ir toliau šviesti visuomenę objektyviomis žiniomis apie įvykius pasaulyje. Tai, anot jo, ypač svarbu stebint įvykius Ukrainoje.

Karinius pažintinius žygius žurnalistams kariuomenė organizuoja nuo 2000 metų. Per tą laiką žygiuose dalyvavo daugiau nei 300 žurnalistų. Žygiais siekiama suteikti žurnalistams galimybę iš arčiau pažvelgti į karių gyvenimą, supažindinti su karių tarnyba ir vykdomomis užduotimis, leidžiant patiems jas išbandyti.


  • 1991-ųjų karinės sovietų agresijos akivaizdoje lietuviai prisiekė ginti šalį ginkluoti sportiniais, medžiokliniais šautuvais ir „Molotovo kokteiliais“. Šiandien Lietuvos kariuomenę sudaro Sausumos, Karinės jūrų, Karinės oro, Specialiųjų operacijų pajėgos, organizuota kariuomenės logistikos, karinio mokymo sistema.
  • Lietuvos kariai yra ginkluoti viena moderniausių prieštankinių raketinių sistemų „Javelin“, priešlėktuvine ginkluote „Stinger“, RBS 70, įvairiais moderniais lengvaisiais pėstininkų ginklais, tokiais kaip šturmo karabinai G-36, taikliojo šaulio, snaiperio ginklai, pistoletai „Glock-17“, naudoja automatinius granatsvaidžius GMG, modernias minų paieškos ir išminavimo priemones bei įrangą, naktinio matymo įrangą, modernius transporto lėktuvus C-27J „Spartan“, oro erdvės stebėjimo radarus, kovinės ir kitos paskirties sausumos, jūrų ir oro transporto priemones.

 „Regioninė žiniasklaida ypač svarbi, siekiant informuoti ne didžiuosiuose miestuose gyvenančius žmones apie mūsų kariuomenės veiklą. Džiaugiuosi, kad domitės karyba ir tikiuosi, kad ši diena kariuomenėje jums leido dar geriau susipažinti su kasdiene svarbia ir tikrai nelengva mūsų karių tarnyba“, – susitikęs su žurnalistais sakė J. Olekas. Su ministru ir kariškomis uniformomis įsiamžino kretingiškė žurnalistė I. Šeškevičienė ir „Bangos“ korespondentė J. Venskutė.
Įtemptame vienos dienos žygyje dalyvavo 19 žiniasklaidos atstovų iš įvairių Lietuvos regionų. Jiems užduotis rengė 12 karių.
Nelengva 10 km kelionė šarvuočiais.
Gaižiūnų poligono šaudykloje dauguma žurnalistų kulkosvaidžiu šaudė pirmąsyk. Anot karius savanorius mokančių profesionalių karių, ginklų nečiupinėję mokiniai – kone kasdienybė. Tačiau per kelias savaites juos privalu paversti snaiperiais.
Kapitonas Aleksandras Karpinskis – ekspertas, kuris žinias, surinktas Afganistane, pritaiko ruošdamas „Aras“ išminuotojus ir kitus instruktorius. Žurnalistus profesionalas vedė per savadarbių sprogmenų lauką ir rodė, kaip netikėtai užkliūta atotampa gali kainuoti gyvybę. Sprogmenys, anot A. Karpinskio, gali būti paslėpti prie raktų ryšulėlio, tuščio butelio ir kitų įtarimo nekeliančių daiktų. Tačiau kariškiai vardija, kad šiuolaikiniai sprogmenys reaguoja net į kitakalbius, o užminavimo galimybes riboja nebent ribota fantazija.
Kretingos rajono laikraščio „Pajūrio naujienos“ fotokorespondentui D. Šypaliui pavyko išgyvenimo pratyboms skirta užduotis – įkurti ugnį naudojant kalio permanganatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių