7 faktai apie moliūgą

Pateikiame septynis įdomius faktus apie vieną populiariausių pasaulyje daržovių – moliūgą.

Kilmė

Natūraliai augančių moliūgų tėvynė yra Šiaurės Amerikos pietuose esanti dabartinės Meksikos teritorija. Manoma, kad ši daržovė vietinių gyventojų buvo sukultūrinta dar prieš 9500 – 7000 metų. Tai vienas pirmųjų augalų, kuriuos vietiniai Šiaurės Amerikos gyventojai pradėjo auginti savo pirmuosiuose daržuose.

Žodžio kilmė

Anglų kalba kalbančiose šalyse moliūgas yra vadinamas „pumpkin“ vardu. Šis žodis yra kilęs iš graikiško žodžio „pepon“. Graikų kalboje „pepon“ reiškia didelį melioną. Įdomu yra tai, kad iš graikų kalbos žodį „pepon“ pasiskolinę prancūzai su laiku jį pakeitė į „pompon“, o dar vėliau prancūziškasis „pompon“ nukeliavęs į Angliją mutavo į „pompion“. Vėliau anglams kolonizavus Ameriką ir joje atradus daržovę moliūgą, jie jo vietinį pavadinimą „pohpukun“ sumaišė su anglų kalboje žinomu meliono pavadinimu „pompion“ ir moliūgą pavadino nauju „pumpkin“ vardu.

Užauginama produkcija

Moliūgai yra viena iš daugiausiai auginamų kultūrų visame pasaulyje. Pagal Jungtinių tautų Organizacijos pateiktus duomenis 2018 metais pasaulyje iš viso buvo užauginta 27,6 milijonai tonų moliūgų produkcijos. Daugiausiai pasaulyje, net 8 mln. tonų, moliūgų užaugina Kinija, antra yra Indija. Kinija ir Indija kartu paėmus užaugina pusę pasaulio produkcijos.

Moliūgų sostinė

Nors Jungtinės Valstijos per metus teužaugina tik 0,7 mln. tonų moliūgų produkcijos, pasaulio moliūgų sostine yra laikoma viena iš JAV valstijų – Ilinojus. Ilinojaus valstijoje yra užauginama net 95 proc. visos Jungtinėse Valstijos užauginamos produkcijos. Viena didžiausių moliūgų augintojų Ilinojaus valstijoje yra visame pasaulyje gerai žinoma kompanija „Nestle“.

Žibintas Džekas

Helovino šventės simboliu tapęs iš moliūgo pagamintas žibintas buvo išrastas Airijoje. Airiai per Visų Šventųjų dieną aplink namus sudėdavo iš įvairių šakniagunbinių daržovių išdrožtus žibintus tam, kad atbaidytų piktąsias dvasias. Jie šiuos žibintus vadindavo vieno mitinio personažo Stingio Džeko vardu. Mite pasakojama, kad Stingis Džekas buvo po Žeme klaidžiojanti vėlė ir tam, kad tamsoje Džeko vėlė matytų kelią, rankose ji nešdavosi iš ropės išdrožtą žibintą. Nors ir iš dalies paradoksalu, bet airiai žinodami šį mitą ėmė gaminti panašius žibintus į Džeko tam, kad apsisaugotų nuo piktųjų dvasių tarp jų ir paties Stingio Džeko. Vėliau iš Airijos migravę pirmieji Amerikos kolonistai išsaugojo šią tradiciją, tik žibintus ėmė gaminti jau nebe iš ropių, bet iš Amerikoje augusių moliūgų.

Padėkos diena

Daugelyje pasaulio valstybių švenčiama Padėkos diena yra kita šventė, kurios vienas iš pagrindinių akcentų yra iš moliūgų kepamas pyragas. Padėkos diena yra švenčiama spalio viduryje. Per šią šventę yra dėkojama už derlių ir lydėjusią sėkmę praėjusiais metais.

Moliūgas kulinarijoje

Moliūgas yra viena iš populiariausių daržovių daugelyje pasaulio virtuvių. Iš jo yra gaminama moliūgų tyrė, kepamas moliūgų pyragas, verdama moliūgų sriuba, gaminami moliūgų saldainiai. Labai populiarios yra džiovintos moliūgų juostelės bei skrudinti moliūgų gabalėliai. Visame pasaulyje yra vertinamos moliūgų sėklos. Rytų šalių virtuvėse iš jaunų moliūgų lapų yra gaminamas kimči. Jeigu perskaitę šį straipsnį ir jūs panorote ką nors pasigaminti iš moliūgų, štai puikus moliūgų sriubos receptas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių