Gargžduose susirinkusieji skleidė: nėra beviltiškų alkoholikų

Anoniminių alkoholikų (AA) grupė „Minija“ Doviluose veikia 7 metus, o prieš 4 metus Gargžduose įkurtas „Švyturys“. Praėjusį savaitgalį Žemaitijos AA grupių nariai Gargždų kultūros centre savo istorijomis bylojo, jog nėra beviltiškų alkoholikų, kad siekiantieji blaivybės gali būti blaivūs, gyventi normalų gyvenimą.

Išsilaisvinimas iš priklausomybės

Atviram AA susirinkimui pirmininkavo grupės „Minijos švyturys“ pirmininkas Artūras. Ant stalo, prie kurio jis sėdėjo, spindėjo žvakė – šviesesnio gyvenimo viltis.

Jis priminė, kad AA – nepolitinis judėjimas, jo dalyviai – blaivybės siekiantys žmonės. Jų svarbiausias tikslas – išsilaisvinti iš priklausomybės. Dvasinis pagrindas – anonimiškumas. Sveikstama pagal AA programą „12 žingsnių“. Tačiau pirmiausia reikia prisipažinti tapus bejėgiu prieš alkoholį.

„Šiandien susirinkome į atvirą susirinkimą paskleisti žinią, jog čia yra AA grupė, į kurią gali kreiptis visi, turintys priklausomybės bėdų“, – kalbėjo Artūras.

Prieš 7 metus AA grupė „Minija“ įsikūrė Doviluose, o prieš 4 – Gargžduose „Švyturys“.

Gyvenimo paribyje atsidūrusieji pasakojo savo istorijas.

AA grupę lankantis Virgis prisipažino, kad daug kartų bandė nustoti girtauti, kol pragėrė viską, ką galėjo. „Ačiū Dievui, atsidūriau Švėkšnos psichiatrinėje ligoninėje. „Atstatė“ kūną, ir aš pradėjau mąstyti, ką daryti. Ligoninėje sutikti žmonės kalbėjo apie AA grupę. Sakė, jog geriausia lankyti Šilutėje. Aš lankau susirinkimus ir nebenoriu svaigintis alkoholiu“, – pasakojo alkoholikas.

Išblaivėjusio Edvardo gyvenimas pasikeitė kaip diena ir naktis. „Nepalyginti, koks buvau girtaudamas ir koks esu dabar, – džiaugėsi jis. – Galbūt atsitokėti padėjo tai, kad buvau iš visur išvarytas. Ne tik iš darbo – ir motina išvarė iš namų. Artimieji negalėjo padėti – neklausiau ir negirdėjau jų. Išbandžiau „kodus“ – nepadėjo. Prisimyžęs šlitinėjau po miestą. Į ką aš buvau panašus… Lankydamas AA grupę ir sveikdamas pagal „12 žingsnių“ programą, galiu gyventi normalų gyvenimą. Klydau manydamas, kad gerti alkoholį – tai linksmintis. Betgi kuo išgėręs tapdavau… Alkoholizmas – dvasinė – psichinė liga. Sekasi gyventi blaiviam – atrodo, kad AA programa eina koja kojon su manimi. O juk anuomet nuėjęs pas narkologą pažymos išgirdau: „Beviltiškas alkoholikas“. Šiandien nebegąsdina, kad tai liga visam gyvenimui, kad niekada negalėsiu vartoti alkoholio. Aš noriu gerti, bet negaliu: išgėręs tapsiu bepročiu. O jeigu būčiau gėręs, jau būčiau palaidotas. Džiaugiuosi, kad gyvenu.“

Į susirinkimą – neįgaliojo vežimėlyje

Artūras, AA grupę lankantis 15 metų, prisiklausė visokių istorijų, pasiteisinimų, kodėl nelanko AA susirinkimų. „Kai kam, gyvenantiems už 200 metrų nuo grupės įsikūrimo vietos, per toli. Kiti dviračiu atmina 30 kilometrų ir nepraleidžia susirinkimų“, – sakė jis.

Artūras pasakojo, kad paskambinęs vyras pažadėjo, jog atvyksiąs neįgaliojo vežimėlyje. Neseniai blaivybės keliu žengiantis Kęstutis susirinkusiesiems pasakojo, kad prieš 18 metų pragėrė šeimą, prieš pusšeštų – abi kojas. „Gyvenau pas dukterėčią, kuri valdė mano pinigus, bet kai užblokavau kortelę, atsidūriau nakvynės namuose. O čia gavęs pašalpą girtavau. Pragėręs laukiau kitos. Kartą svaiginausi visą savaitę. Išgirdau tris įspėjimus: ieškokis kur miegoti arba – į Švėkšną. Pasirinkau Švėkšną. Praleidau 28 dienas, išblaivėjau, o grįžęs vėl užgėriau. Pasibaisėjau: ką aš padariau… Paklausiau nakvynės namuose apsilankiusio psichologo, kur yra AA grupė. Ir pradėjau lankyti grupės „Švyturys“ susirinkimus. Labai patinka – lankysiu visą gyvenimą. Blaivus esu 4 mėnesius ir 14 dienų. Mano globėjas – Artūras. Man padėjo AA grupė“, – tvirtino Kęstutis.

Pasak Artūro, šios istorijos byloja, jog įmanoma žengti blaivybės keliu. „Mes niekada nepasveiksime, bet galime būti blaivūs, valdyti save“, – akcentavo jis.

Šeimos pagalbos grupė

Artūras pastebėjo, jog žmogaus, lankančio AA grupę ir sveikstančio, artimieji nenori suprasti. Taigi jis nusprendė, kad pora turi ateiti kartu, bet į skirtingus kabinetus. Alanonas – šeimos pagalbos grupė. Jos yra ir Doviluose, ir Gargžduose.

Šią grupę lankanti Loreta kalbėjo, jog tai laisvanoriška organizacija, kurios tikslas – padėti alkoholikų šeimoms. „Atėjusi į grupę, sutikau daug nuoširdžių žmonių. Maniau, jog sugebu susitvarkyti – rūpinuosi šeima, vyru ir vaikais, bet pradėjusi lankyti, supratau, kad priklausomybės liga veikia ir šalia gyvenantį. Alkoholizmas – šeimos liga“, – teigė ji ir paragino apsilankyti kitus.

Artūras pasidžiaugė, jog Doviluose AA grupė įkurta seniūnės Nijolės Ilginienės dėka. Gargžduose, Žemaitės g., patalpas paskyrė parapijos klebonas kanauninkas Jonas Paulauskas.

N. Ilginienė susirinkusiesiems ištarė: „Džiaugiuosi, kad esate. Ateina į seniūniją žmonės, kurių nebeatpažįstame. Jų daugėja, nors būna, kad ir vėl įklimpsta.“ Ji apgailestavo, kad priklausomybe sergantiesiems už pagalbą atsidėkojama „šnapsu“. „Reikia daryti viską, kad šio skausmo mažėtų, – sakė ji. – Sužinojau, kad mama per savo jubiliejų svečius vaišino alkoholiu, ir sūnus vėl pradėjo gerti. Reikia suprasti savo klaidas.“

Artūras patvirtino, jog ne visi supranta, kad reikia padėti bandantiesiems blaiviai gyventi. „Šiandien į atvirą AA susirinkimą buvo pakviesti rajono valdžios, kai kurių įstaigų atstovai, tačiau atėjo tik tie, kuriems tai rūpi“, – ištarė jis.

Gargždų parapijos kunigas Donatas Žukauskas sakė, jog reikia keisti požiūrį į alkoholikus. Jis dėkojo Artūrui, kuris stengiasi į grupę pritraukti daugiau žmonių, skleidžia žinią apie ją. „Dėl priklausomybės sudaužyti žmonių gyvenimai. Reikia kovoti gyvenimo kovą, prašyti Aukščiausiojo stiprybės“, – kalbėjo kunigas.

AA grupė bendradarbiauja su Gargždų socialinių paslaugų centru. Čia dirbantis psichologas Dalius Kurlinkas pagyrė Artūrą, skleidžiantį gerą žinią. „Alkoholizmas – skaudi problema. Tyrimai rodo, kad po gydymo ištinka atkrytis. Bandant išlikti blaiviam, efektyviausia – AA grupė“, – teigė psichologas.


Prieš rinkimus į Seimą buvo kuriami alkoholio apribojimo projektai, įvairios gelbėjimosi iš alkoholizmo akcijos. „Kas iš to, kad mažins alkoholio prieinamumą. Reikia eiti kita kryptimi. Turi būti kompleksas priemonių: reikalingos gydymo, reabilitacijos įstaigos. Dabar priklausomybės ligomis sergantiesiems vietų ligoninėse nėra. Šiems ligoniams alkoholio prieinamumo apribojimas nepadės. Jie gers odekoloną ar kitokį gėralą ir žalos save“, – atsakė Artūras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content