Į Jakus investuojami milijonai, tačiau dulkės užgožia permainas

Asociatyvi nuotr.

2022 m. rugsėjo mėnesį Jakuose buvo atidaryta nauja ir šiuolaikiška mokykla – pirmoji Klaipėdos rajone per visus nepriklausomybės metus, o Lietuvoje taip pat – viena pirmųjų. Daugiau kaip 2,3 mln. Eur – tokia buvo Jakų mokyklos kaina. Rajono biudžetui tai yra nemenka kaina, bet juk tai – Sendvario seniūnijos vaikų, pedagogų ir tėvų gerovei. Tačiau Jakų gyventoja „Bangos“ redakcijai atsiuntė nevilties laišką: jos nuomone, esą gyvenvietė visiškai užmiršta, o valdžia čia atvažiuoja tik pasipuikuoti. Laiško autorę papiktino, kad dešimtmečiais neasfaltuotos gatvės nešluojamos, nėra šaligatvių, o dalis pagrindinės gatvės, kuria vaikai vedami į mokyklą, net neapšviesta.
Įžvelgia žalą sveikatai
Jakų gyventoja Dalia Raugalaitė laiške tvirtino, kad Jakų kaimas yra visiškai užmirštas. Pasak jos, visgi čia mielai atvažiuoja pasipuikuoti rajono valdžia per šventes. „Tik gaila, kad kaimas nesibaigia ties parku, yra likusi kita dalis, kuri 3 dešimtmečius gyvena su neasfaltuotomis gatvėmis, be šaligatvių. Dalis pagrindinės gatvės, kurioje net 2 vaikų darželiai, yra neapšviesta ir taip pat be šaligatvių. Šiąja gatve vedami vaikučiai iš darželio pasivaikščioti. Gatvės nešluojamos, nevalomos. Gegužės 2 dieną pravažiavo greideris, lygindamas gatves ir sukeldamas didžiausius debesis dulkių, o gyventojai iki šiol palikti skęsti tuose dulkių debesyse kaskart pravažiavus automobiliui“, – piktinasi laiško autorė.
„Apie orų gyvenimą čia net nebešneku, apie teisę turėti švarius namus ir kiemus. Pilama „skalda“ yra tokios smulkios frakcijos, kad labiau panašu, jog atvežama iš nušluotų Klaipėdos gatvių“, – laiške savo įžvalgas dėsto D. Raugalaitė. Be to, laiško autorę liūdina tai, kad esą rajono valdžia niekaip nereaguoja į prašymus, skundus. „Viešosios tvarkos skyrius per 5 d. nesugeba niekaip atsakyti į pateiktą raštą. Tai kokie terminai, nustatytos tvarkos? Jausmas toks, kad nėra nei tvarkų, nei grafikų. Į bend­ruomenės prašymą pasidalinti gatvių laistymo grafiku taip pat jokios informacijos nepateikia. O gal gauna tas, kas turi didesnį „blatą?“ – savo versija dalijasi Jakų gyventoja ir klausia „Kas atsakys už sveikatai padarytą žalą gyvenant tokiose dulkėse? Kur ieškoti ir į ką kreiptis?“
„Bangos“ redakcija atsakymų kreipėsi į Klaipėdos rajono savivaldybę, kuriai priekaištus išsakė laiško autorė.
Apšviesta bus dar daugiau
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėja, atliekanti skyriaus vedėjo funkcijas, Rita Rapalienė pastebėjo, kad „skundo autorė konkrečių gatvių nepaminėjo, tačiau pagal tai, jog minima gatvė su dviem darželiais, spėjame, kad kalbama apie Bajorų g. Ji yra 1200 m ilgio, iš kurių 1000 m – asfaltas, o likusi dalis žvyruota.“ Atsakyme redakcijai Savivaldybės atstovė paaiškina, kad didžioji gatvės dalis yra apšviesta, apšvietimo nėra tik 200 m atkarpoje, bet šiuo metu yra rengiamas apšvietimo projektas. Apskritai apie 40 proc. Sendvario seniūnijoje esančio apšvietimo įrengta būtent Jakuose.
Sendvario seniūnija informavo, kad gatvių šlavimas atliekamas 2 kartus per metus: pavasarį, siekiant išvalyti gatves nuo per žiemą suberto smėlio ir druskų, ir vasaros pabaigoje, rudenį, kada siekiama pašalinti iš gatvės susikaupusias dulkes ir medžių lapus. Esant ypatingai sausrai dėl dulkėtumo mažinimo gatvės bus šluojamos ir kitu laikotarpiu. Pasak seniūnijos, šiuo metu visos gatvės ir šaligatviai Sendvario seniūnijoje yra nušluoti, taip pat ir Jakuose.
Jakuose vyksta ir įvairūs kiti infrastruktūros gerinimo darbai. Pašto gatvės užbaigimo darbai vykdomi pagal grafiką ir šiemet planuojama juos baigti. 2020–2022 m. buvo vykdomi Mėtų g. kapitalinio remonto darbai. Jų vertė – netoli 530 tūkst. Eur.
2019–2023 m. už daugiau nei 1,2 mln. Eur įgyvendinti Jakų k. paviršinių nuotekų šalinimo tinklų statybos I ir II etapai.
Per kelerius pastaruosius metus Klaipėdos rajone investicijos kelių infrastruktūrai išaugo net kelis kartus. Praėjusiais metais Savivaldybės finansavimas keliams siekė apie 10 mln. eurų ir vien per 2023-iuosius išasfaltuota apie 10 km kelių, o darbų vykdyta už beveik 23 mln. eurų.


Darbų numatyta ir kitur
Klaipėdos rajono savivaldybė informuoja, kad darbų numatyta ir kitose Sendvario seniūnijos gyvenvietėse. Pasirašyta sutartis dėl Stonės ir Vėtrungių gatvių Sendvario seniūnijoje asfaltavimo. Darbai jau prasidėjo. Projektuojama Juodžemių gatvė Mazūriškių kaime, kur iškils naujas darželis, taip pat bus tvarkomos Jurgaičių ir Šilelių gatvės, einančios per Mazūriškių ir Klipščių kaimus, įrengiami pėsčiųjų-dviračių takai. 2024 m. numatoma pradėti vykdyti ir Slengių kaimo Pavandenės g. ir Pavandenės tak. pėsčiųjų tako ir viešųjų erdvių infrastruktūros statybos darbus. Be to, vykdomi Agilos g. projektavimo darbai, o vasarą tikimasi gauti ir statybos leidimą. Taip pat rengiamasi įsigyti Agilos g. privažiavimo iki daugiafunkcio centro projektavimo paslaugą.
Klaipėdos rajono savivaldybė akcentuoja, kad savo lėšomis prisideda ir prie valstybinių kelių tvarkymo. Taip pat dėmesys skiriamas apšvietimo tinklo modernizavimui. Seniūnijose pakeista apie 3 tūkstančiai šviestuvų, dar 1 tūkstantis pakabinta naujų. Vykdomas apšvietimo plėtros projektas. Ir planuojama apšviesti daugiau kaip 90 gatvių visame rajone, kuriose apšvietimo iki šiol nebuvo.
Savivaldybė atkreipia dėmesį, kad visgi Klaipėdos rajono teritorija – didelė ir žvyrkelių yra apie 800 kilometrų. „Tad sutvarkyti visus iš karto būtų išties sudėtinga. Sudėtinga tokį kiekį kelių ir visur palaistyti, nes kelių daug, o „sūrimo“ vandens pasiūla sumažėjo bei išbrango. Šiuo metu iš rangovo laukiama kelių laistymo grafiko Sendvario seniūnijoje, jį gavus, informacija bus pasidalinta ir su gyventojais“, – pažymi Savivaldybė atsakyme redakcijai.
Atsakymai – per 20 dienų
Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėja, atliekanti skyriaus vedėjo funkcijas, R. Rapalienė laiško autorei paaiškina gautų skundų nagrinėjimo tvarką. „Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje tvarkos aprašas numato, kad „prašymai ir skundai, išskyrus prašymus ir skundus, į kuriuos Aprašo 23 punkte nustatyta tvarka galima atsakyti iš karto arba ne vėliau kaip artimiausią darbo dieną, turi būti išnagrinėjami per Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalyje nurodytus terminus – per 20 darbo dienų nuo prašymo ar skundo gavimo dienos, jeigu kituose teisės aktuose nenustatyta kitaip“, – paaiškina Savivaldybės atstovė R. Rapalienė.


Reda MILVYDIENĖ

„Bangos“ archyvo nuotr.

1 Komentaras

  • Kaip mūsų išrinktieji tvarkosi, taip ir balsuosim per rinkimus, tik gaila, kad rinkėjai greit užmiršta tuos mūsų darbštuolius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių