Kūčių vakaro stebuklą sutiks tik su šeimynykščiais
Šių metų šv. Kalėdos apgaubtos tylos. Vaikai negali aplankyti tėvų, anūkai – senelių. Liūdna, tačiau būtų dar skaudžiau netekti artimo. Tad šiemet švęsime tik pačiame artimiausiame šeimos rate: kas keturiese, kas trise, o kas vienas… bet, jei tikintis, tai ne vienišas, juk Jėzus Kristus gyvena kiekvieno iš mūsų širdyje, tad atimti Kalėdų stebuklo nepajėgi, kad ir baisiausia, pandemija.
Teiravomės, kaip metų šventes tradiciškai sutinka mūsų rajono žmonės, kokios jos bus šiemet ir kokių dovanų jie labiausiai laukia.
Mero šeimoje – tėvų tradicijos
Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas įsitikinęs, jog nesvarbu, kad gyvename itin sudėtingu laikotarpiu, svarbiausios metų šventės vis tiek labai laukiamos. Ypatingai – šv. Kalėdos, nes tai šeimos šventė. „Taip, šiemet ji kitokia. Negalėsime susitikti su tėvais, kitais artimaisiais. Turime saugoti vieni kitus. Bet progų susėsti prie vieno Kalėdų stalo bus ir ateityje. O šiemet svarbiausia – visų sveikata“, – įsitikinęs rajono meras B. Markauskas.
Kūčių ir Kalėdų tradicijas jam, kaip daugeliui iš mūsų, perdavė tėvai. „Šias tradicijas puoselėju ir savo šeimoje. Prie Kūčių vakarienės stalo dažniausia susėdame 20 valandą. Vakarienė prasideda malda ir atsiprašymu vienas kito už padarytas skriaudas. Tuomet laužiame kalėdaitį ir pradedame vakarienę. Visada stengiamės, kad būtų ne mažiau kaip 12 patiekalų. Ant stalo būna žemaitiška cibulynė, žirnių košė, bulvės su lupena, spirginė, kūčiukai, kisielius, o visa kita – šeimininkės fantazija“, – pasakojo B. Markauskas. Jo ir žmonos Žydrės šeimoje per Kūčias dažnai po žvake ir servetėle padedama šieno ir kiekvienas šeimos narys traukia smilgą: kuris ištraukia ilgiausią, to ir gyvenimas bus ilgesnis. „Kai buvau ūkininkas, po 24 val. visada eidavau į fermą paklausyti, ką apie savo šeimininkus kalba gyvuliai“, – šypsodamasis užsiminė pašnekovas.
Jei Kalėdų Senelis išpildytų bet kokį troškimą, tai šiemet meras jo prašytų sau, savo artimiesiems, draugams sveikatos, COVID-19 pabaigos, sutarimo ir ekonominės gerovės rajono gyventojams: „Prašymas nėra kuklus, bet tam ir Kalėdos – stebuklų metas.“
Stiprybė – kartų bendrystėje
Gargžduose šiemet duris pravėrusios fotostudijos „Karalienės fotografija“ įkūrėja Diana Karalienė, paprašyta papasakoti apie švenčių tradicijas, atsakė: „Kūčių vakaras pas mus visada būdavo su vyro Ryčio močiute Morta ir mama Skaidra. Prieš Kūčių vakarienę padėkojame vieni kitiems už praėjusius metus, už tai, kas įvyko gera ar net bloga. Tradiciškai močiutė sukalba maldą ir sėdame vakarieniauti.“
12 patiekalų tradicija stengiamasi puoselėti ir šioje šeimoje. Ant Kūčių stalo visada yra kisielius ir kūčiukai, kuriuos ypatingai mėgsta vaikai. Diana ir Rytis augina dvi dukras – Gabiją ir Rūtą. „Mergaičių ryšys su prosenele labai stiprus. Gyvename viename name, kartu praleidžia daug laiko, močiutė visada pritraukia didžiosios dėmesį savo laikų istorijomis, pasakomis ir dainomis. Mums Kūčios yra rami šeimos šventė, po vakarienės leidžiame laiką drauge, pasakojame istorijas, žaidžiame stalo žaidimus“, – sakė Diana.
Paklausta apie kalėdinį troškimą, moteris atsako, jog tai ramybė: „Nieko taip netrokštu, kaip ramybės. To ir Jūsų skaitytojams norėčiau palinkėti. Šiomis dienomis viskas greitai keičiasi, žmonės darosi pikti, pavargę. Ramybė daug reiškia mums – žmonėms.“
Troškimas – būti sveikiems
Gargždų atviro jaunimo centro vadovė Inesa Gaudutytė pasakojo, kad iki šiol per Kūčias susitikdavo pas mamą, ji ir pasirūpindavo Kūčių stalu, ant kurio taip pat visada būdavo 12 patiekalų. Anot Inesos, būtų keista, jei ant Kūčių stalo nebūtų silkės ir mamos uogų kompoto.
„Per Kūčias mes pasikeičiame dovanėlėmis, vieni kitiems padėkojame, ne specialiai, bet toks išeina metų apibendrinimas. Nors negyvename užsienyje ir tikrai dažnai aplankydavome vieni kitus, bet per šventes toks pakylėjimas aplanko, kurio šiemet turbūt visiems labai trūks“, – neabejoja I. Gaudutytė.
Ji užsiminė, kad kasmet žaidžia prie stalo ir tą patį žaidimą, kuris labai paprastas. Imama sauja kūčiukų ir skaičiuojama. Jei lyginis skaičius, turėsi kitais metais porą, jei nelyginis – neturėsi. Inesa sako, kad tai smagus žaidimas, kuris prajuokina, priverčia nusišypsoti.
Moteris įsitikinusi, kad šiemet visų laiškai Kalėdų Seneliui gana nuobodūs, banalūs, bet labai prasmingi. Didžiausias troškimas – būti sveikiems. „Jei žmogaus nekausto ligos, visa kita pasiekiama ranka – ir laimė, ir sėkmė. Tereikia darbo ir užsidegimo. Mano šeimą palietė COVID-19 gana stipriai. Tai to nerimo ir laukimo, kol pasveiks ir viskas bus gerai, niekam nelinkėčiau“, – atvirai pripažino Gargždų atviro jaunimo centro vadovė.
Proga stabtelėti ir įvertinti
„Kūčios mūsų šeimoje kasmet labai laukiama ir svarbi šeimos šventė, o šiais metais mums jos dar smagesnės, nes spalio mėnesį gimė trečia dukrytė Aistė“, – džiugiomis naujienomis dalijasi Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausioji specialistė, Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenės „Midutis“ pirmininkė Vaida Račkauskienė.
Kūčių dieną jų šeima draugiškai ruošiasi vakarienei, bendrauja, aptaria per metus nuveiktus darbus, stengiasi, kad iki Kūčių visi darbai būtų užbaigti, pasidžiaugiama pasiekimais, prisimenami smagūs įvykiai, įsimintinos akimirkos. „Tradiciškai gaminame 12 patiekalų, vienas iš jų – spanguolių kisielius – vaikų mėgstamiausias, jį išvirti jau išmoko ir dukra Erika (10 m.). O dukra Rusnė (4 m.) pareiškė norą šiemet būti atsakinga už stalo serviravimą. Ji jau žino, kad ant mūsų šeimos Kūčių stalo būtinai turi būti kalėdaitis, uždegta žvakė, Kūčių stalas paserviruotas viena lėkštute daugiau nei yra šeimos narių, o po staltiese turi būti padėta šieno. Kūčių vakarienė mūsų šeimoje pradedama malda, padėka, dalijamės, laužiame kalėdaitį. Po vakarienės stalo nenukraustome, paliekame per naktį. Tokias tradicijas aš ir vyras Tomas atsinešėme iš tėvų namų, tad laikomės, puoselėjame jas ir savo šeimoje, taip mokiname ir savo mergaites“, – pasakojo V. Račkauskienė.
Anot jos, šiemet geriausia dovana iš Kalėdų Senelio jai būtų kelionės bilietas. „Tokios dovanos noriu ne tik todėl, kad labai mėgstame keliones, daug keliaujame, bet šiais metais kelionės bilietas būtų ypatinga dovana, reiškianti, kad visi sveiki, įveikti virusai, baigėsi karantinas ir toliau galime mėgautis atostogomis, keliauti, susitikti su artimaisiais, bendrauti, pažinti, atrasti….“ – šypsodamasi svajoja Vaida.
Švarina ne tik namus, bet ir vidų
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė, Telšių Žemaitės dramos teatro vadovė Ligita Liutikienė „Bangai“ pasakojo, kad Kūčios jų šeimoje yra ypatingas, ramus ir santūrus vakaras: „Visada susirinkdavome tėvų namuose su šeimomis, artimaisiais. Vakaras prasidėdavo malda, po vakarienės eidavome į bažnyčią. Žinoma, šiemet šventės bus kitokios, teks visiems jas pasitikti tik su šeimos nariais, savo namuose.“
Kūčių stalas pašnekovės namuose dengiamas laikantis tradicijų, papročių. Stengiamasi, kad būtų 12 patiekalų. Visada būna kūčiukai, silkė, kanapės, kisielius, riešutai, vaisiai ir t. t. „Įvairovė didelė. Pasitaiko, kad tų patiekalų išeina dar daugiau nei 12, tačiau kiekiai labai nedideli. Visada gaminama su ta intencija, kad kiti metai būtų sotūs ir turtingi“, – pastebi pašnekovė. Jos atmintyje – vaikystės prisiminimai, tuomet labiausiai laukdavo burtų: tradiciškai būdavo po staltiese pakišama šiaudų, metamas batas per slenkstį ir pan. „Dabar jau tų burtų nebedarome, bet savo vaikams visada pasakojame istorijas apie Kūčių vakaro burtus“, – sakė Tarybos narė.
Anot jos, dar vienas labai svarbus švenčių momentas – namų sutvarkymas ir puošimas prieš Kūčias. Reikia nepamiršti išvalyti ne tik namus, bet ir sielas nuo susikaupusių negerumų, pykčių, blogų minčių, kad galėtume šv. Kalėdas pasitikti džiugiai, pasidžiaugti nuveiktais darbais, pasvajoti apie ateitį.
Paklausta, ko paprašytų šiemet Kalėdų Senelio, atsakė: „Kad kuo greičiau pasibaigtų ši pandemija ir visi sugrįžtumėme į įprastą gyvenimo ritmą, ir, žinoma, svarbiausia, kad visi būtume sveiki. To ir linkiu artėjančių švenčių proga.“
Agnė ADOMAITĖ
Asm. albumų nuotr.