Avariją sukėlusiai girtai abiturientei – nuobaudų gausa
Įprastą dvyliktokų egzaminų sesijos dieną per Lietuvą nuskriejo žinia apie beprecedentį įvykį – vykdama į anglų kalbos valstybinį brandos egzaminą vidutinį girtumo laipsnį įpūtusi abiturientė sukėlė avariją. Kelyje Klaipėda–Veiviržėnai–Endriejavas kaltininkė nepraleido kito vairuotojo, todėl susidūrė du automobiliai. Kadangi avarija įvyko Klaipėdos rajone, atsirado spėlionių, kurios rajono gimnazijos dvyliktokė prieš egzaminą drąsinosi kilnodama stikliuką. Policijos atstovės teigimu, eismo įvykio „herojė“ – Rietavo moksleivė. Dėl įvykio apgadinti abu automobiliai ir kelio ženklas.
Įvykis – neeilinis
Iš pradžių „Banga“ apklausė keletą Klaipėdos rajono gimnazijų, tačiau jų atstovai nepatvirtino fakto, jog tai jų abiturientė. Spėliones išblaškė Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa Stasiulaitienė, kuri atskleidė faktą, jog svaigalus vartojusi ir už vairo neblaivai sėdusi mergina – rietaviškė. „Nepamenu, kad anksčiau būtų buvęs toks įvykis su ikiteisminiu tyrimu, nes įpūstas alkoholio kiekis užtraukia baudžiamąją atsakomybę“, – teigė komisariato viršininkė.
Nė vienas iš vairuotojų papildomai nesikreipė į medicinos įstaigą. Dėl vidutinio girtumo laipsnio, kadangi pirmu kartu mergina įpūtė 1,87 prom., o antruoju – 1,96 prom., kaltininkė buvo išvežta policijos pareigūnų į areštinę parai. „Tokiu atveju galima sulaikyti iki 48 valandų, tačiau mes stengiamės viską padaryti per 24 valandas“, – papildė komisariato viršininkė.
Pagal LR Baudžiamąjį kodeksą, transporto priemonių vairavimas pasiekus vidutinį girtumo laipsnį (nuo 1,51 iki 2,5 promilės) užtraukia baudą nuo 579 iki 868 eurų su teisės vairuoti atėmimu nuo dvejų iki trejų metų arba administracinį areštą nuo dešimties iki trisdešimties parų su teisės vairuoti atėmimu nuo dvejų iki trejų metų.
Sprendimą, kas gresia merginai, priims teismas. Vairuotoja jau nubausta administracine tvarka, nes sugadino kito asmens automobilį ir sulamdė kelio ženklą, tačiau konkreti suma yra nustatoma individualiai tiriant, ar anksčiau buvo nusižengimų ir kt. „Yra piniginė bauda, kadangi automobilis yra ne jos. Teismo nutarimu, jeigu procesas nesibaigs laidavimu, mergina neteks teisės vairuoti, tai yra papildomai skiriama nuobauda, teks perlaikyti vairavimo egzaminus ir išklausyti atitinkamus kursus“, – pažymėjo R. Stasiulaitienė.
Nevaržys kitų egzaminų laikymo
Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė „Bangai“ ketvirtadienį pasakojo, jog nėra įsitikinę 100 proc., kad nuo alkoholio apsvaigusi ir avariją sukėlusi mergina yra jų gimnazijos abiturientė. „Iš aplinkinių taip yra „primetama“. Iš tiesų pas mus į anglų k. valstybinį egzaminą neatvyko abiturientė. Auklėtoja su ja susisiekė, nes būna, kad dvyliktokai neateina, tai ne pirmas kartas. Ji parašė, kad pateko į avariją. Gimnazijoje turime tik tiek informacijos“, – atskleidė įstaigos vadovė pridurdama, kad buvo bendrauta ir su abiturientės mama, tačiau šioji nieko daugiau nekomentavo.
A. Lengvenienė apgailestavo dėl nutikusios nelaimės. „Jeigu tikrai šis įvykis yra toks, koks įvyko, mums labai skauda širdį, nes tiek daug turime vaikų, jie yra tarsi mūsų“, – liūdesio neslėpė mokyklos vadovė.
Dėl praleisto valstybinio egzamino laukia galimas perlaikymas kitais mokslo metais, tačiau abiturientė turi galimybę atvykti į kitus pasirinktus egzaminus. „Nėra priežastis neleisti laikyti, nes tai įvyko ne mokykloje, yra pilnametis žmogus, todėl negalime priimti drastiškus vertinimus dėl elgesio, sakykime, nepriimti į valstybinį egzaminą neturime moralinės teisės“, – pridūrė gimnazijos direktorė.
Mokantis vairuoti – perspėja
Vairavimo mokyklos „Vairika“ teorijos ir praktikos instruktoriaus Vytauto Toleikio „Banga“ pasiteiravo, ar per teorijos ir praktikos pamokas yra kalbama apie alkoholio žalą ir vairuotojo atsakomybę. „Akcentuojame tiek alkoholio, tiek kvaišalų žalą, didžiulę įtaką skaudiems eismo įvykiams. Jaunimas klusniai, gražiai išklauso, pritaria, kad tai turi neigiamą poveikį vairavimo įgūdžiams ir pasekmėms. Visgi visuotinio pasmerkimo iš jaunų žmonių nejaučiama, – tikino specialistas. – Per teorijos užsiėmimus trečiadienį aptarėme šį įvykį. Jie yra pilnamečiai – mūsų pareiga yra išdėstyti, o jau kaip sureaguos, kiekvienam savo. Mes ne tėvai ar kas kitas, nepakeisime jaunuolių mąstymo“, – kalbėjo V. Toleikis.
Robertas MACIUS