Svarbiau už pinigus susitarti dėl norų ir tikslų
Klaipėdos rajono sporto plėtros vizija – sveikų ir fiziškai aktyvių gyventojų kraštas
Lietuva tarp kitų Europos Sąjungos šalių pirmauja pagal mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų, kurių vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių yra nejudrus gyvenimo būdas. Mūsų savivaldybėje nuo šių ligų kasmet miršta apie 320 gyventojų, t. y. 57 proc. visų mirusiųjų, tačiau tiek šalyje, tiek rajone daugiau skiriama dėmesio didžiajam sportui ir labai mažai laisvalaikiu sportuojantiems gyventojams bei sveikatos rodiklių gerinimui. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvieną dieną užsiimti vidutinio intensyvumo fizine (sveikatą gerinančia) veikla suaugusiesiems ne mažiau kaip 30 minučių, o vaikams ir jaunimui − ne mažiau kaip 60 minučių.
Manau, kad Administracijos direktorius S. Karbauskas įžvalgiai pasielgė, pavesdamas sveikatą stiprinančio fizinio aktyvumo, kūno kultūros ir sporto politikos įgyvendinimo funkciją Sveikatos apsaugos skyriui. Aišku, be visų sektorių ir, svarbiausia, pačių gyventojų indėlio, mes nieko nepasieksime. Tuo tikslu ir pradėjome diskusiją dėl Klaipėdos rajono savivaldybės sporto plėtros strategijos, kuri buvo parengta 2011 m., koregavimo.
Siekiama šalies rodiklių
Savarankiškoji savivaldybės funkcija yra kūno kultūros ir sporto plėtojimas, gyventojų sporto organizavimas. Įgyvendindama savo funkcijas Savivaldybė turi atsižvelgti į šalies strateginius tikslus bei siekiamus rodiklius: pasiekti, kad vidutinė būsimo gyvenimo trukmės riba iki 2025 m. būtų 77,5 m., sportuojančių ir besimankštinančių gyventojų dalis būtų 75 proc. (2006 m. – 52 proc.), organizuotai sportuojančių dalis – 25 proc. (2006 m. – 9 proc.), sporto infrastruktūros objektų, tenkančių 10 000 gyventojų, skaičius – 40 (2005 m. – 17,1), mirtingumo dėl kraujotakos ligų procentinė dalis bendroje mirtingumo struktūroje – 40 proc. Tam, kad pasiektume šiuos rodiklius, turime ugdyti savo gyventojams fizinio aktyvumo įpročius, pasirenkant tinkamiausias, mokslu pagrįstas priemones, optimaliausius finansavimo mechanizmus.
Viešosios paslaugos – Savivaldybės atsakomybė
Savivaldybė yra atsakinga už viešųjų paslaugų teikimą. Viešąsias paslaugas teikia savivaldybių įsteigti paslaugų teikėjai arba viešai pasirenkami fiziniai ar juridiniai asmenys.
Savivaldybė yra biudžetinių įstaigų Gargždų sporto mokyklos ir Klaipėdos rajono sporto centro steigėja bei viešųjų įstaigų „Gargždų futbolas“ ir Klaipėdos krašto buriavimo sporto mokyklos „Žiemys“ dalininkė. Taigi yra aktualu subalansuoti šių įstaigų veiklos sritis, atsižvelgiant į savivaldybės funkcijas ir siekiamus rodiklius. Kai kas jau pavyko, pavyzdžiui, nuo 2006 m. savivaldybės sutikimu „Gargždų futbolas“ vykdo neformalųjį jaunųjų futbolininkų ugdymą, gaudamas savivaldybės finansavimą (195,5 tūkst. Eur, 2017 m. – 177,7 tūkst. Eur). Savivaldybės biudžeto lėšomis Klaipėdos rajono sporto centras rengia lauko treniruoklių aikšteles, universalias sporto aikšteles savivaldybės teritorijoje, o „Gargždų futbolas“ – futbolo aikšteles prie švietimo įstaigų, kurios taip pat įrengiamos Savivaldybės biudžeto lėšomis. Šiemet futbolo aikštelės įrengtos Gargždų miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų teritorijose. Reikia pažymėti, kad, Savivaldybės ir aktyvių bendruomenių, kurios pačios imasi iniciatyvų, dėka lauko sporto įrenginių tinklas yra platus, išskyrus dviračių takus.
Savivaldybėje dar veikia ir 57 kitos sporto organizacijos, kurios galėtų būti paslaugų teikėjomis ugdant gyventojų fizinio aktyvumo įpročius, ugdant sportininkus bei rengiant savivaldybei aktualius sportinius renginius. Turime kalbėti ir susitarti dėl savo bendrų tikslų.
Sporto organizacijos Savivaldybės parama nesigiria
Savivaldybės tikslas turėtų būti finansuoti pamatuojamus rezultatus, o ne atskirų įstaigų veiklą ir procesus, kaip buvo įprasta. Kitose Europos šalyse savivaldybės iniciatyvą perduoda privačioms struktūroms, o savivaldybių parama yra kitokia, pvz., plėtoja sporto infrastruktūrą, teritorijų planavimo dokumentuose numato geografiškai patrauklias vietas sporto bazių statybai, mažina mokesčius žemės nuomai, turtui, numato kompensavimo tvarką už suteiktas paslaugas sporto klubuose tam tikroms gyventojų grupėms, darbovietės skiria paramą kiekvienam dirbančiajam, kad galėtų lankyti sporto klubą ar nusipirkti sportinę aprangą. Deja, pas mus tokia parama nelaikoma parama. Pvz., VšĮ „Gargždų futbolas“ kasmet gauna piniginę paramą, valdo ir naudoja panaudos pagrindais perduotą nekilnojamąjį turtą (160,22 kv. m ploto patalpas, futbolo treniruočių aikštę, futbolo aikštę), taip pat naudojasi sporto salėmis ir aikštynais, priklausančiais savivaldybei. Dažnai sporto organizacijos, gavusios savivaldybės paramą, apie tai viešai neskelbia, tuo tarpu apie kitus rėmėjus informacija visada būna. Bet juk tai yra viešos lėšos.
Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto komitetas pradėjo klausymus, kurių tikslas subalansuoti savivaldybės gyventojų poreikį fiziniam aktyvumui, sportui bei pasiūlą tam. Rugsėjo 11 d. 10 val. Klaipėdos rajono savivaldybės salėje bus klausoma sporto klubų, sporto komandų atstovų nuomonė. Kviečiame aktyviai dalyvauti. Mums labai svarbi kiekvieno gyventojo nuomonė apie sporto ir fizinio aktyvumo plėtojimą, finansavimo būdus. Laukiame Jūsų nuomonės šiuo el. paštu ugne.tamosauskiene@klaipedos-r.lt, laima.kaveckiene@klaipedos-r.lt
Laima KAVECKIENĖ
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja
A. VALAIČIO nuotr. iš „Bangos“ archyvo