Antikorupcijos prevencija: svarbiausia viešinimas

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narės, Antikorupcijos komisijos pirmininkės L. Piaulokaitės-Motuzienės nuomone, praėję metai rodo, kad vis labiau mažėja visuomenės pakantumas korupcinei veiklai.

Klaipėdos rajono savivaldybės Antikorupcijos komisija yra nuolatinė komisija, kurios tikslas – prižiūrėti Savivaldybės politikos įgyvendinimą korupcijos prevencijos srityje, atlikti įvairių teisės aktų korupcinį vertinimą, nuosekliai įgyvendinti priemones, kad būtų sumažinta korupcinės veiklos tikimybė. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narės, Antikorupcijos komisijos pirmininkės Loretos Piaulokaitės-Motuzienės nuomone, svarbiausia – kreiptis įtariant korupcinę veiklą ar pasigendant skaidrumo.


Per metus – net 7 skundai
Antikorupcijos komisijos pirmininkė L. Piaulokaitė-Motuzienė „Bangai“ pasakojo, kad 2019‒2020 m. nebuvo gauta nė vieno skundo dėl galimai korupcinės veiklos. Tačiau praėjusiais – 2021 m. jų gauta net 7. Komisijos pirmajame posėdyje pirmiausia sprendžiama, ar yra pagrindas pradėti tyrimą, tuomet kreipiamasi į apskųstąją įstaigą, prašoma atitinkamų dokumentų, jie tikrinami. Skundas ištiriamas apytiksliai per mėnesį. „Mes remiamės faktais, t. y. dokumentais. Jei dokumentai neparodo korupcijos, mes konstatuojame faktą, kad korupcijos apraiškų nebuvo“, ‒ apie komisijos darbą pasakojo L. Piaulokaitė-Motuzienė. Jos nuomone, labai svarbu, kad žmonės, jei turi svarbių įtarimų, kreiptųsi į šią komisiją, mat tai – puiki antikorupcijos prevencija. „Jeigu yra skundas ir mes jį nagrinėjame, tai signalas biudžetinėms įstaigoms ar žmonėms, kurie gyvena jautrioje korupcijai aplinkoje, kad yra stebimi. O tai yra gerai. Apie tai viešai kalbėti svarbu“, ‒ įsitikinusi L. Piaulokaitė-Motuzienė.
Pavyzdžiui, Antikorupcijos komisijai buvo įteiktas raštas „Dėl antikorupcinės aplinkos stiprinimo“, dėl plačiai nuskambėjusios vienos Administracijos darbuotojos komandiruotės į Briuselį. Bendru sutarimu komisijoje nutarta rekomenduoti Savivaldybės administracijos direktoriui, kad šis įpareigotų Administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyrių Savivaldybės internetinėje svetainėje skelbti informaciją apie visas tarnybines komandiruotes. Mat pagal aprašą, iki tam tikros gaunamų komandiruotpinigių sumos anksčiau viešinti nebuvo būtina. „Mes, komisija, negalime nei bausti, nei teisti. Jeigu faktai skunde nepasitvirtina arba jis nėra susijęs su korupcija, tyrimą nutraukiame arba perduodame svarstyti kitiems pagal kompetenciją. Jei pasitvirtina – išsamesnį tyrimą atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT)“, ‒ komentavo L. Piaulokaitė-Motuzienė.


Atlieka įstaigų analizę
Antikorupcijos komisijos veikla yra nuolatinė, ji veikia ne tik nagrinėdama pateiktus skundus. Pasak L. Piaulokaitės-Motuzienės, kartais pateikiami skundai nepasitvirtina, kaip, pavyzdžiui, gautas skundas dėl vienos rajono biudžetinės įstaigos direktoriaus galimo darbo pareigų pažeidimo, tačiau kartais atsiranda pagrindas atlikti išsamesnį tyrimą siekiant įvertinti, ar įstaiga veiklą vykdo nepažeisdama įstatymų. Rengiant norminius teisės aktus Savivaldybėje, atliekamas antikorupcinis teisės aktų projektų vertinimas bei per metus ne mažiau kaip dviejose pasirinktose srityse korupcijos nustatymo analizė. 2020 metų antrą pusmetį pradėti tyrimai: „Neformaliojo vaikų ugdymo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarka dėl valstybės ir savivaldybės lėšų, skiriamų Klaipėdos rajono savivaldybės vaikų ugdymui pagal neformaliojo vaikų ugdymo programas“ ir „Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus veikla atliekant žemės paskirties keitimą“. Po tyrimo 2021 metais komisija teikė rekomendacijas bei motyvuotas išvadas. Jos viešai prieinamos Klaipėdos rajono savivaldybės tinklalapyje.


Pakantumas korupcijai mažėja
Anot L. Piaulokaitės-Motuzienės, praėję metai rodo, kad vis labiau mažėja visuomenės pakantumas korupcinei veiklai. Karantinas privertė sustoti ir atidžiau pasidairyti, kas vyksta aplink. „Žmonės pradeda suprasti, kad kartais kažkas siekia naudos mūsų – mokesčių mokėtojų sąskaita, ‒ pastebi pašnekovė. ‒ Visada sakau: nepatinka, įtariate kažkokiais pažeidimais – rašykite, informuokite, viešinkite. Jeigu jūs patys kažką tikrai žinodami tylite, vadinasi, tam pritariate. Nėra skundo – nėra problemos.“ Antikorupcijos komisijos pirmininkė įsitikinusi, kad būtent viešinimas didina skaidrumą.
Apie korupcinius teisės pažeidimus Klaipėdos rajono savivaldybės institucijose ir jai pavaldžiose įstaigose gyventojai gali anonimiškai pranešti telefonu (8 46) 40 00 08 bei pasinaudoti Klaipėdos rajono savivaldybėje (Klaipėdos g. 2, Gargždai) I aukšte šalia pagrindinio įėjimo durų esančia anonimine dėžute. Visus anoniminius pranešimus gauna ir administruoja Antikorupcijos komisijos sekretorė. Pranešėjams garantuojamas konfidencialumas, juos saugo Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas.
Taip pat apie korupcijos atvejus gyventojai gali pranešti STT pareigūnams karštosios linijos telefonais: (8 5) 266 33 33 ir (8 5) 266 33 79, el. p. stt@stt.lt, palikdami žinutę interneto tink­lalapyje www.stt.lt arba atvykę į bet kurį STT padalinį. Besikreipiančiųjų pageidavimu STT garantuoja jų anonimiškumą.


Monika CALZONAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių