Artėjantis referendumas – mūsų pilietiškumo egzaminas

Vyriausybės rūmuose įvyko senjorams skirtas renginys, kurio dalyviai turėjo galimybę pažiūrėti  išeivijos lietuvio režisierius Tomo Vengrio filmą „Gimtinė“. Ši kino juosta įtaigiai, sykiu ironiškai pasakoja apie pasirinkimo svarbą, gvildena tėvynės ilgesio, nostalgijos, atsakomybės ir pilietiškumo problemas.  

„Kaip žinome, gegužės 12 dieną vyks referendumas dėl pilietybės išsaugojimo, kuriame bus sprendžiama dėl Konstitucijos 12 straipsnio keitimo. Tai labai svarbus pilietiškumo egzaminas, nes nuo mūsų visų išreikštos pozicijos priklausys, ar Lietuva taps tais namais, kurie priima ir laukia visų po svečias šalis pasklidusių savo tautiečių. Manyčiau, kad filmas „Gimtinė“ įtaigia ir suprantama vaizdų kalba – geriau nei šimtai reklaminių plakatų – atkreips jūsų, mieli senjorai, dėmesį į šią aktualią temą, tai yra valstybės, piliečio ir pilietybės santykį“, – kalbėjo Vyriausybės kanceliarijos Vyriausybės komunikacijos departamento direktorius Marius Gurskas.  

Nuotoliniu ryšiu renginyje dalyvavęs „Gimtinės“ režisierius Tomas Vengris sakė, kad kurdamas filmą, žinoma, nemanė, jog jis gali būti aktualus priimant iš esmės politinius sprendimus. Tačiau režisierius būtų labai laimingas, jei jo kūryba nors dalele prisidėtų prie pasaulio lietuviams svarbaus klausimo sprendimo – pilietybės išsaugojimo. Pasak T. Vengrio, taip jau sudėliojo likimas, kad ši problema jam asmeniškai tapo aktuali.    

„Spinter“ balandžio mėn. tyrimo duomenimis, 77 proc. apklaustųjų mano, kad yra svarbu išlaikyti Lietuvos Respublikos pilietybę, įgijus kitos Lietuvai draugiškos valstybės pilietybę.

Būsimo referendumo biuletenyje pateikiama siūlomo keisti Konstitucijos 12 straipsnio formuluotė: „Lietuvos pilietybė yra įgyjama gimimu arba kitais konstitucinio įstatymo numatytais pagrindais. Taip pat ji gali būti prarandama.“

Asmenys, kurie balsavimo biuletenyje pažymės „Taip“, pritars, kad Lietuvos piliečiai, kurie gimimu įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę ir priėmė kitos Lietuvai draugiškos valstybės pilietybę, galėtų išsaugoti Lietuvos Respublikos pilietybę. Asmenys, kurie biuletenyje pažymės „Ne“, išreikš nepritarimą minėtam teiginiui, t. y. pritars tam, kad gimimu įgyta Lietuvos pilietybė būtų prarandama asmeniui įgijus kitos valstybės pilietybę.

Laimos Penek | LRV nuotraukos.

Pranešimas spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių