Be prognozių
Dvylika. Biblinis skaičius: tiek buvo Jėzaus pasekėjų. Tiek ministrų kol kas turės naujasis premjeras Gintautas Paluckas. Dar du pasekėjus išbrokavo LR prezidentas Gitanas Nausėda.
Savo vadų dar laukia Aplinkos ir Teisingumo ministerijos. G. Nausėdai pasirašant dekretą nebuvo pristatytos „aušriečių“ į aplinkos ministrus teikto Gamtos tyrimų centro vadovo Sigito Podėno ir vadovauti Teisingumo ministerijai siūlyto buvusio Kalėjimų tarnybos vadovo Virginijaus Kulikausko pavardės. Na, ir nesiseka su tais teisingumo ministrais: anoje Vyriausybėje vadovavo tik bakalauro laipsnį turinti ministrė, o dabar išdrįsta pasiūlyti labiausiai šalyje rezonuojančios tarnybos buvusį atstovą. Kalėjimų darbuotojai neseniai surengė sostinėje teatralizuotą piketą, kuriame išreiškė nepasitenkinimą ir buvusiais vadovais, nepakrutinusiais nė piršto, kad situacija keistųsi į gera. Tad iki kokio lygio vis žeminame šią ministeriją teikdami tokias kandidatūras? Tie, kurie galėtų pakelti lygį, apdairiai rūpindamiesi savo reputacija, išsisuko nuo pasiūlymo. Štai ir žymus advokatas, į kurį buvo dėtos visos viltys, atsiėmė savo kandidatūrą.
Visgi bendrai vertindamas socialdemokrato G. Palucko Ministrų kabinetą LR prezidentas jį apibūdino kaip pajėgesnį, palyginti su kadenciją baigiančios konservatorės Ingridos Šimonytės Vyriausybe. Bet pajėgesnė ar nepajėgesnė bus ši Vyriausybė, parodys tik ateitis. Kol kas didelių ovacijų nėra.
„Manau ir atsakingai pareiškiu, kad ši Vyriausybės dalis, kokią jau turime, lyginant ministrus pagal portfelius su ankstesniąja Vyriausybe, atrodo net pajėgesnė nei ankstesnioji Vyriausybė“, – po dekreto pasirašymo spaudos konferencijoje sakė valstybės vadovas. Jis prognozavo, jog naujoji Vyriausybė susidurs su dar daugiau iššūkių nei kadenciją baigianti valdžia, nors šiai teko atremti neteisėtos migracijos bangą iš Baltarusijos, valdyti COVID-19 pandemiją, priimti pabėgėlius iš Ukrainos ir pan.
Devyniolikta Vyriausybė ketvirtadienį Seime pristatė savo programą. Kaip pažymi programos rengėjai, pagrindinės būsimosios Vyriausybės veiklos kryptys formuluojamos vadovaujantis teisėtais žmonių lūkesčiais, kylančiais iš Konstitucijos ir žmonių politinės valios bei remiantis solidarumo, lygybės, teisingumo ir pažangos vertybėmis. „Devynioliktosios Vyriausybės tikslas yra grąžinti valstybę į darnaus ir tvaraus vystymosi vėžes, rūpintis ja kaip visų piliečių bendruoju gėriu“, – pabrėžiama Vyriausybės programoje.
Dokumente išskirtos pagrindinės Vyriausybės veiklos kryptys, taip pat jame daug dėmesio skiriama Lietuvos ekonomikos auginimui ir viešųjų finansų sistemos stiprinimui, šeimos kūrimo ir vaikų auginimo sąlygų gerinimui, kokybiško ir prieinamo sveikatos apsaugos ir švietimo užtikrinimui, apsaugai nuo išorės grėsmių, aktyviai ir konstruktyviai užsienio politikai, atviros, demokratinės Lietuvos kultūros ir pilietinės tapatybės puoselėjimui, sklandžiam valstybės valdymui, tvariai energetikai, aplinkos tausojimui, gyvybingo kaimo kūrimui, konkurencingam ir tvariam žemės ūkiui.
„Rusijos agresija ir sudėtinga geopolitinė situacija, iki pamatų sudrebinta tarptautinė tvarka, gilėjanti klimato krizė, neprognozuojama dirbtinio intelekto plėtra, nevaržomai auganti didžiųjų pasaulinių bendrovių įtaka, pasaulyje plintančių ligų grėsmė, nuolat brangstantis pragyvenimas – tokiomis aplinkybėmis Lietuvos žmonių išreikšta politinė valia, nedviprasmiškai signalizuojanti politinio atsinaujinimo lūkestį, yra neginčijamas įpareigojimas ir imperatyvas ateinančiai Vyriausybei išmintingai bei efektyviai spręsti šio laikmečio iššūkius“, – rašoma programoje.
Kol naujoji Vyriausybė triūsia pristatydama savo programą, kuri kol kas tik „ant popieriaus“, naujasis Seimas šuoliais bėga į priekį bandydamas įgyvendinti rinkėjams duotus pažadus. Štai Seimas pradėjo svarstyti Išmokų vaikams įstatymo pataisas, kuriomis siūloma beveik dvigubai didinti vienkartinę išmoką gimus vaikui. Žadėta karo kirvį kelti ir prieš psichotropinių medžiagų vartojimo paplitimą tarp jaunimo. Ir štai Seimas po svarstymo pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, kuriomis ketinama didinti atsakomybę nepilnamečiams už elektroninių cigarečių vartojimą ir turėjimą, taip pat už pardavimą ar perdavimą jiems.
Ar Vyriausybės programa bus gyvybinga, ar Seimo ketinimai virs įstatymais ir taip bus sukurtas bendrasis gėris, dar per anksti garantuoti. Prognozės Lietuvoje, kaip rodo praktika, ima ir neišsipildo.