Laimingų Naujųjų!

Vietoj standartinio – laimingų ateinančių metų – palinkėjimo kartu su Jumis noriu dar kartą perskaityti kraštiečio B. Burgio eilėraštį „Gerumo kodeksas“.

Kiek kartų šiuos palinkėjimus keičiantis metų sandūrai tarėme savo artimiesiems, draugams, kolegoms! Kartais galbūt net stereotipiškai, bet kažkur giliai širdyje tikėdami, kad taip ir bus mums visiems.
Pasaulis kunkuliuote kunkuliuoja: karas Ukrainoje; naujasis JAV prezidentas D. Trumpas įveda savo taisykles apie saugumo garantijas, Sakartvelas siūbuoja žmonių miniomis, siekiančiomis išsaugoti demokratiją, Izraelio kova su Hamas vis nesibaigia ir dar daug įvairiausių įvykių, kurie neramina pasaulio žmones.
Lietuvoje – taikus dangus, o bangas siūbuoja tik politiniai įvykiai, net treji rinkimai – LR prezidento, ES parlamento, LR Seimo – išderino tiek pačius politikus, tiek visuomenę. Aiškios stovyklos, kas už tuos, kas už anuos, kas kam patinka, kas nepatinka – tai pamitinguojama sostinės aikštėse arba ant sofų namuose.
Klaipėdos rajone visiems norėtųsi gyventi vis geriau ir geriau, nes augantis gyventojų skaičiumi rajonas – vienas iš išimčių Lietuvoje. Vos keletas šalies savivaldybių gali pasididžiuoti, kad žmonės ne išsikelia kitur, o būtent atsikelia. Tačiau tai ne tik pasididžiavimas, tai ir naujų išbandymų banga. Klaipėdos rajone kaip ant mielių auganti Sendvario seniūnija jau reikalauja ypatingo dėmesio, ypatingų lėšų, kurios iš rajono biudžeto jau nebeišgali patenkinti naujakurių poreikių taip, kaip jie norėtų artimiausiu metu. Gal čia reikėtų ir Vyriausybės stipraus peties, gal valstybės biudžetas galėtų tokiais atvejais numatyti specialią rėmimo programą? Bet čia tik svajonė, kuri, vargu, ar gali realizuotis artimiausiu metu.
Deja, pats šalies biudžetas braška per siūles. Seimas patvirtino 2025 m. valstybės biudžetą, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas prioritetinėms kryptims: žmonių pajamų didinimui, saugumo stiprinimui bei investicijoms Lietuvos ateičiai.
Seimas patvirtino beveik 17,98 mlrd. eurų sieksiančias valstybės biudžeto pajamas ir daugiau kaip 23,1 mlrd. eurų išlaidas (kartu su ES ir kitomis tarptautinėmis lėšomis). Asignavimai pajamas viršys beveik 5,12 mlrd. eurų. Palyginti su šiais metais, pajamos augs 1 mlrd. eurų.
Kitų metų biudžete numatoma, kad valdžios sektoriaus deficitas kitąmet sieks –3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Skaičiuojama, kad valdžios sektoriaus skola kitąmet sudarys 44,4 proc. BVP. O juk žinoma, kad skola – ne „rona“ – pati neužgis. Tad nors iš valdžios tribūnų raminama, kad mokesčių sistema nesikeis, tačiau permainų visgi bus. Viešojoje erdvėje pasakojama, kad tai palies tik turtingiausius, tačiau neatskleidžiama, o kokia bus ta riba, kur jau būsi priskirtas prie turtingiausiųjų.
Klausiamas apie galimus mokesčių pokyčius, pavyzdžiui, pelno, gyventojų pajamų, individualios veiklos, naujasis finansų ministras Rimantas Šadžius laikosi pozicijos jų kol kas nekomentuoti, o pirma pasitarti su visuomene, socialiniais ir politiniais partneriais ir tik tada įvardyti konkrečias alternatyvas ar pasiūlymus. Beje, R. Šadžius ne toks jau ir naujas Finansų ministerijos vadas, jis jau trečiąkart ministro kėdėje. Tai, kaip sakoma, patyręs vilkas nesiruošia mums atskleisti visų kortų anksčiau laiko. Jo nuomone, visos ekonominės prognozės yra tarsi oro prognozės.
Šiemet Klaipėdos rajone buvo daug įvairiausių gražių renginių, susitikimų. Vienas paskutiniųjų, kuris vyko Priekulėje, Jono Lankučio viešosios bibliotekos Priekulės filiale, ilgam įstrigs ir mano, ir kitų dalyvių atmintyje. Žymaus pedagogo, Kauno technologijos universiteto gimnazijos įkūrėjo ir ilgamečio vadovo, šviesaus atminimo Bronislovo Burgio žmona Albina pristatė ką tik išleistą knygą „Bronislovas Burgis. Aukščiau tik dangus“. Pasirodo, Bronislovas buvo vienas geriausių Priekulės vidurinės mokyklos abiturientų, ją 1967 m. baigęs aukso medaliu. Kodėl mes nepasinaudojome Klaipėdos rajone jo patirtimi, kol jis dar buvo gyvas, kol savo svariu žodžiu galėjo įkvėpti permainoms? Dabar šis klausimas tik retorinis.
Dramatiška talentingo pedagogo doc. dr. B. Burgio karjeros baigtis visgi neįveikė jo meilės žmonėms ir gyvenimui. Tad vietoj standartinio – laimingų ateinančių metų – palinkėjimo kartu su Jumis noriu dar kartą perskaityti kraštiečio B. Burgio eilėraštį „Gerumo kodeksas“: Tokių kaip mes nebuvo ir nebus / Visatos aidas tik išsaugo mus. / Nes mes panašūs esam į medžius, / Keistai šakotus, tvirtus, įvairius, / O jos panašios būna į gėles, Dygliuotas kartais, kvepiančias, lepias. / Gėlių, žmonių, ir medžių draugija / Tokia, kad mes pasitikime ja. / Visi visus globoja kaip savus, / Netinkamų nėra, nebuvo ir nebus.

Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė,
Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininko pavaduotoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content