Už pavaldinius – mūru

Redaktorė Vilija Butkuvienė
Gerųjų vadovų (ministerių) lenktynės pastaruoju metu net įsisiūbavo.

Vadovas turi būti it siena. Čia apie tai, kad esą geras vadovas prieš dar aukštesnę vyresnybę visada gina savo pavaldinius. Netgi nepaisant, kad pavaldiniai kalti. Paskui esą jau viduje vadovas išsiaiškina aplinkybes, o tuomet kaltieji pavaldiniai lieka amžinai dėkingi ir ištikimi vadovui, kad šis juos „apsaugojo“.
Matyt, tokia situacija itin tinka energetikos ministrui Dainiui Kreiviui. Tikriausiai pirmąkartą nepatingėjo ministras pirmadienį pasižvalgyti su bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ vadovais Vilniaus rajono apylinkes po savaitgalį siautusios audros. Kaip sakoma, savo akimis įsitikino, kokie buvo padaryti katastrofiško lietaus ir vėjo nuostoliai. Su gamta nepajuokausi, gamtos nepriversi atsiskaityti. Nesuderinsi strateginių planų, kuriuos ESO nuolat nepamiršta pareklamuoti ir pasididžiuoti esantys inovatyvūs ir efektyviai dirbantys. Jų kalbos ir darbai, dabar jau akivaizdžiai įsitikiname, skiriasi kaip diena nuo nakties…
Tačiau ministras D. Kreivys krūtine gulasi už ESO: jau pirmadienio vakarą, kai dar per 100 000 elektros vartotojų tebeskendėjo tamsoje LRT laidoje ministras iš širdies aiškino, kad kritika „Energijos skirstymo operatoriaus“ atžvilgiu esanti nepagrįsta. Viskas daroma, kad audros padariniai būtų kuo greičiau pašalinti. Deja, ketvirtadienį elektros dar vis neturėjo apie 25 000 gyventojų. Neįtikėtina, bet ministras nepaliovė aiškinti, kad ESO daro tiesiog stebuklus: beveik su ašara akyse ištarė, jog pats matės, kad žmonės dirba ir purve, ir dieną, ir naktį. Žmonės, elektrikai, tikiu, kad dirba dieną ir naktį, o gal armiją ESO vadybininkų, įvairaus lygmens vadovų reikėjo pasiųsti į pagalbą šalinti gedimus? Ar nebūtų baltų rankogalių darbuotojams, sėdintiems moderniuose biuruose sostinės aukštumose naudinga praktika suvokti, kad ne jų stropiai sukurptos „strategijos“ gali įgyvendinti patikimą elektros tiekimo atstatymą, o kvalifikuotų elektrikų brigados, kurias dabar tenka net iš Latvijos samdytis. Todėl, kad mūsiškės „suefektyvintos“: permainų laikotarpiu daug gerų elektrikų išėjo nebeištvėrę vadybininkų apgulties ant savo galvos. Deja, rasti jiems pamainą buvo jau sudėtinga: aukštos kvalifikacijos elektrikų paklausa yra didžiulė. Juos graibstyte graibsto privačios firmos, o dabar ESO tas firmas samdo ir didelius pinigus moka. Tiktai modernu ir tikrai efektyvu.
Prieš kelerius metus, kai ESO atsieit optimizavo bendrovės struktūrą, mažino aptarnaujančias brigadas vietose, o kūrė „greitąsias“, kurios gedimus esą tvarkys bet kurioje
Lietuvos vietoje. Ta reorganizacija, modernizacija ir esą laisvas energijos tiekėjo pasirinkimas mums visiems atsirūgo neįtikėtinomis elektros kainomis. Matydami tokį marazmą vienas po kito iš bendrovės išėjo ilgalaikiai, patyrę darbuotojai. Niekas jų ir nestabdė. Patirtis dabar nebemadinga. Dabar paklausūs mokantys „įsisavinti“ ir viešuosius ryšius išmanantys. Tad štai vienas ilgametis mūsų rajono elektrikas irgi po tų reorganizacijų neapsikentęs išėjo ir sakė, kad jam baisu žiūrėti, kas darosi ESO. „Pamatysit, pajusit patys po kelerių metų, ką reiškia, kai pakankamai neinvestuojama į susidėvėjusį tinklą, kai patyrę elektrikai keičiami gražiai suokiančiais vadybininkais“. Geriau to elektriko pranašystės nebūtų išsipildžiusios. Antra vertus, juk tuoj atsiras sakančių, ką tas nukvakęs eklektikas kvarksėjo, geriau paklausykime gražbylio energetikos ministro D. Kreivio iš tos Vyriausybės, kuri geriausia, kas galėjo Lietuvai nutikti. Ministras juk pabrėžė, kad per pastarąjį dešimtmetį į elektros tinklus investuota per 1,7 mlrd. eurų, o per ateinančius 10 metų planuojama investuoti dar 3,3 mlrd. eurų. O juk nėra to blogo, kas neišeitų į gera! Be elektros likusiųjų laukia kompensacijos. Uch, kokia geradarystė! Tik žmonėms teka paprakaituoti, kol įrodys teisę į ją.
Taigi, darytina išvada, kad mūru už ESO stojantis ministras D. Kreivys yra geras vadovas. Tokią pat nominaciją galima suteikti sveikatos apsaugos ministrui A. Dulkiui, kuris savo pavaldiniams išrūpino papildomą privatų sveikatos draudimą! Privatų! Šaunuolis. Kas nenorėtų tokio rūpestingo vadovo?
Gerųjų vadovų (ministerių) lenktynės pastaruoju metu net įsisiūbavo. Štai Švietimo, mokslo ir sporto ministerija griežtai kėsinusis panaikinti gimnazijų statusą, jei vienuoliktoje klasėje nebūtų 21 mokinio, atėjus naujajai ministrei Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei atlyžo. Tad padarė išimtį: mokyklos, norinčios pasinaudoti išimtimi, privalės įrodyti, kad žemesnėse klasėse turės mažiausiai po 21 mokinį.
Premjerė Ingrida Šimonytė pranešė, kad galimi pokyčiai Vyriausybėje paaiškės penktadienį, kai dekretą dėl naujos Ministrų kabineto sudėties ji pateiks Prezidentui. Jau šiandien pamatysim, kiek sąraše liks „gerųjų“ ministrų.

Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė,
Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininko pavaduotoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių