Ką pasiųsime į rojų?

Redaktorė Vilija Butkuvienė
Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė,
Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininko pavaduotoja

Sakoma, kad trečias kartas nemeluoja. Šiais metais jau sparčiai žygiuoja net treji rinkimai – Lietuvos prezidento, Europos Parlamento, LR Seimo. Nors rinkimai treji, tačiau rinkėjai dar iki EP rinkimų į rinkimų apylinkes jau yra suvaikščioję tris kartus. Mat prezidento rinkimuose buvo du turai.
Pirmajame ture rinkimų apylinkių komisijų nariai atokvėpio valandėlių turėjo labai mažai. Atrodė, jog šalyje, o gal ir mūsų rajone bus pasiektas pilietiškumo rekordas. Nors taip neįvyko, tačiau rinkėjų srautai buvo įspūdingi. Žinoma, ypač Vilniuje, kur balsuoja įžymūs žmonės, stovi televizijos kameros. Tad sostinėje tapo madinga balsuoti viešumoje, Lukiškių aikštėje.
Antrajame prezidento rinkimų ture rinkėjų aktyvumas buvo prislopęs. „Bangos“ korespondentams važinėjant rajone po rinkimų apylinkes teko girdėti, kad rinkėjams atsibodo kelis kartus eiti balsuoti. Esą Lietuvos prezidento rinkimai dar kelia kažkokias viltis, dar skatina kažkokius lūkesčius, dar lyg ir kiekvieno Lietuvos Respublikos piliečio garbės reikalas išsirinkti savo šalies vadovą. Tuo labiau tai aktualu esant dabartinei geopolitinei situacijai. O esą Europos Parlamento rinkimai – kažkokia tolima vizija, jie esą nieko nelemia, o ir kandidatų niekas dorai nepažįsta. Keli kvietiniškiai, po II turo balsavimo būriavęsi prie rinkimų apylinkės, kalbėjo, kad į EP rinkimus tai tikrai nebeisią. Savo apsisprendimą nebebalsuoti jie grindė retoriniais argumentais: ką dabartiniai europarlamentarai gero nuveikė Lietuvos žmonėms, kodėl jie į televizijos ekranus pradeda landžioti tik rinkimams artėjant? „Kosmines algas jie ten gauna, už nieką neatsako, kartais grįžę į Lietuvą kokioje nors laidoje dar mūsų valdžią pamoko ir vėl į Briuselį išskrenda. Ne gyvenimas, o rojus“, – samprotavo pašnekovai.
Visgi pilietinė pareiga mus šaukia ateiti ir į EP rinkimus. Atrodo, kad ir pesimistinės abejingumo nuotaikos nėra jau tokios juodos kaip pranašauta. Štai Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) trečiadienį paskelbė pirmosios išankstinio balsavimo dienos aktyvumą rinkimuose į EP. Iš viso balsavo 21,5 tūkstančio rinkėjų. Tai yra 0,9 procento nuo bendro visų rinkėjų skaičiaus. Prieš penkerius metus 2019 m. vykusiuose rinkimuose į Europos Parlamentą pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsavo apie 18 tūkst. rinkėjų (rinkėjų aktyvumas – 0,74 proc.). Tačiau tąkart balsavimas truko ne tris dienas, kaip dabar, o penkias.
VRK artėjant rinkimams apipila rinkėjus informacija, kurios stinga ištisus metus. Mes ignoruojame išmintį, kad roges reikia ruošti vasarą. Tad rinkėjas aktyvuojamas tik tada, kai jau yra prie rinkimų starto linijos. Dažnai rinkėjai nusivilia, kad jie rinko vienus, o parlamentarais esą tampa visiškai to neverti. Tačiau VRK atkreipia dėmesį, kad savo pasirinkimą galite sutvirtinti reitinguodami būtent jums patinkančius kandidatus. Tiesa, reitinguoti galima tik pasirinktame tam tikros partijos sąraše. Taigi, tokios nuostatos, leidžiančios iš visų sąrašų susirankioti patinkančias asmenybes ir sudaryti savo „žvaigždžių“ komandą, nėra.
Atvykę balsuoti rinkimuose į EP gausite vieną biuletenį, kuriame bus iš viso 15 šiuose rinkimuose dalyvaujančių kandidatų sąrašų. Šiemet į EP kandidatų sąrašus kelia 14 politinių partijų ir viena koalicija. Reitinguoti kandidatus galima, tačiau nėra privaloma. Jeigu biuletenyje pažymėsite tik kandidatų sąrašą, tačiau reitingavimo langelius paliksite tuščius, toks biuletenis vis tiek bus laikomas galiojančiu. Reitinguodami konkrečius kandidatus suteikiate jiems didesnę galimybę būti išrinktiems į EP. Tokiu atveju, jei pasinaudojate teise reitinguoti, į penkis langelius galite įrašyti penkis skirtingus numerius iš tos politinės partijos arba koalicijos kandidatų sąrašo, kurį jau pasirinkote.
Šios kadencijos EP likus dirbti kiek daugiau nei porą mėnesių, buvo apibendrintas politikų penkerių metų darbas. Tarptautinis leidinys „Politico“ suskaičiavo, kad Lietuvos europarlamentarai, kurių yra 11, šioje kadencijoje – paskutinėje vietoje pagal aktyvumą. Vertinant vien tik skaičiais, parlamentarai iš didžiausių bloko šalių parengė daugiausia pranešimų, tačiau, lyginant vidutinį aktyvumą, darbščiausi buvo mažesnių Bendrijos narių politikai – Liuksemburgo, Suomijos, Portugalijos. Gana aktyvūs ir parlamentarai iš Lenkijos, mažiau – kaimyninės Latvijos, Estijos.
Rinkimų į EP pagrindinė diena yra sekmadienis, birželio 9-oji. Jei patys būsime rinkimuose aktyvesni, gal ir aktyvesnius europarlamentarus šįsyk išrinkime? Rinkimų rezultatus VRK atvers, kai užsidarys paskutinė Europos Sąjungos valstybės narės rinkimų apylinkė. Lietuvos laiku tai bus vidurnaktis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content