Benamiams duris atvers nakvynės namai

2011 m. sausį pradėtas įgyvendinti projektas „Nestacionarių socialinių paslaugų infrastruktūros modernizavimas įsteigiant Gargždų socialinių paslaugų centro padalinį – nakvynės namus“ finišuoja. Projektą įgyvendino Europos Sąjungos regioninės plėtros fondas, Gargždų socialinių paslaugų centras ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Projektui įgyvendinti buvo skirta 1 124 000 Lt. Iš šios sumos ES dalis – 955 400 Lt. Ketvirtadienį vykusiame rajono Savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintas Socialinių paslaugų teikimo nakvynės namuose tvarkos aprašas.

Netrukus rajono socialinės rizikos suaugusieji benamiai turės laikinus namus, kur galės šiltose patalpose pernakvoti, išsimaudyti, išsiskalbti drabužius. Stogas virš galvos garantuotas iki pusės metų. Tikimasi, jog per tiek laiko nakvynės namų gyventojai integruosis į visuomenę.

Realus poreikis

Namų neturinčių žmonių, atstumtų giminių ir artimųjų, visada buvo ir bus, tad poreikis rajone turėti nakvynės namus buvo realus. Prieš priimant sprendimą ne kartą buvo atliktos įvairios apklausos, kurios patvirtino, jog tokių namų rajone reikia – yra benamių, kurie nakvoja daugiaaukščių laiptinėse, po balkonais, rūsiuose. Tokių žmonių iki šiol nebuvo kur priglausti, nes veikiančios rajono socialinių paslaugų įstaigos yra nepritaikytos teikti tokias paslaugas.

Gargždų ligoninė pagal sutartį su Savivaldybe teikia tik išblaivinimo paslaugą. Pavojingai girtų pernai buvo du (II ketv.), šiemet – po du (I ir II ketv.). Vieną iš jų blaivė du kartus.

Pasak Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos Dalios Gumuliauskienės, projekto tikslas – gerinti nestacionarių socialinių paslaugų prieinamumą bei kokybę Klaipėdos rajono savivaldybėje. Nakvynės namuose bus teikiamos apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugos socialinės rizikos suaugusiems asmenims. Vedėjos nuomone, svarbiausia mažinti socialinę atskirtį, nes tie žmonės yra užribyje.

Nakvynės namai galės vienu metu priimti iki 15 gyventojų, jau dabar žinomi 4 asmenys, norintys pasinaudoti šia galimybe. Planuojama, kad per metus įstaigos paslaugomis pasinaudos 20 tikslinės grupės asmenų. Deja, du benamiai šios paslaugos nesulaukė.

Tik stogas

Gargždų socialinių paslaugų centro direktorė Viktorija Lygnugarienė aprodė naujas patalpas. Nakvynės namais tapo rekonstruoti Viliaus Gaigalaičio globos namams priklausę du garažai bei pastatytas priestatas. Patalpos nedidelės, bet jaukios. Įrengti 5 triviečiai kambariai, virtuvėlė, kur gyventojai patys gaminsis maistą, nedidelis poilsio kambarys su televizoriumi ir kompiuteriu, tualetai ir dušai vyrams ir moterims, pritaikyti ir neįgaliesiems, skalbykla, sandėliavimo patalpos. Gyventojams įrengta rūkymo patalpa.

Gyvenamuose kambariuose yra stalas, spinta, po tris lovas, kėdes ir spinteles. Viename kambaryje įrengta vieta neįgaliajam. Skalbykloje stovi dvi skalbimo mašinos, džiovinimo mašina, lyginimo lenta, tiesa, skalbimo priemonėmis turės pasirūpinti patys gyventojai. Visi baldai ir buitinė technika – nauji.

Virtuvėje yra indų, stovi dvi viryklės, dvi kriauklės, du šaldytuvai ir mikrobangų krosnelė. Ką įdėti į puodus – taip pat gyventojų rūpestis. Siekiama, jog socialinės rizikos suaugusieji ieškotųsi darbo.

11 etatų

„Pagal projektą įsigyti 5 kompiuteriai su programine įranga, tikslinė transporto priemonė. Patvirtinta 11 etatų. Dirbame pagal teisės aktus, tad privalome laikytis nustatytų normų. Priimsime į darbą padalinio vadovą (socialinį darbuotoją) ir 0,5 etato apskaitininką. Jiems įrengtas kabinetas. 0,5 etato numatyta psichologui, nes pagal projektą suteiksime ne tik apgyvendinimo, informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, atstovavimo, bet ir psichologinės pagalbos paslaugą. 8 socialinio darbuotojo padėjėjai, atsižvelgiant į kontingentą ir numatomas grėsmes, dirbs pamainomis po du. Prie budėjimo kambario jiems įrengta maitinimosi ir poilsio patalpa. 0,5 etato dirbs valytojas, po 0,25 etato – sandėlininkas ir darbininkas. Valdiškos paslaugos niekada nėra pigios“, – apie nak­vynės namų išlaikymą kalbėjo Gargždų socialinių paslaugų centro direktorė. Skaičiuojama, jog per metus nakvynės namų darbuotojų atlyginimai Savivaldybei atsieis apie 260 000 Lt.

Nakvynės namų darbuotojų tikslas – siekti, kad gyventojai turėtų pajamų, gautų bent socialinę 350 Lt paramą. Iš jų bus imamas simbolinis 35 Lt per mėnesį mokestis. Jeigu pajamos sieks nuo 700 iki 1050 Lt, papildomai mokėti teks 5 proc. nuo pajamų, jeigu per 1050 Lt – 20 proc. Planuota, kad už paslaugą gyventojai mokės daugiau, tačiau liepos mėnesį pasikeitus šią paslaugą reglamentuojančiam Socialinių paslaugų katalogui, bus mokamas tik nedidelis mokestis.

Neabejojama, jog atšalus orams benamiai apsigyvens nak­vynės namuose ir taip pavyks išgelbėti žmogaus gyvybę ar išvengti sunkių sveikatos sutrikimų.

Klaipėdos rajonas vienas iš paskutinių, neturėjusių tokios paslaugos.


  • Projektas „Nestacionarių socialinių paslaugų infrastruktūros modernizavimas įsteigiant Gargždų socialinių paslaugų centro padalinį – nakvynės namus“ parengtas pagal Lietuvos 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją, 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos II prioritetą „Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas: sveikatos, švietimo ir socialinė infrastruktūra“ VP3-2.4-SADM-01-R priemonė „Nestacionarių socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra“.
  • Projekto naudos gavėjai – socialinės rizikos suaugusieji asmenys. Socialinės rizikos suaugusieji asmenys integruojami į visuomenę suteikiant šias paslaugas: informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, atstovavimo, apgyvendinimo, psichologinės pagalbos, kasdieninio gyvenimo bei darbinių įgūdžių ugdymo, laisvalaikio organizavimo, asmeninės higienos paslaugų organizavimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių