Pašlūžmio pagrindinės mokyklos-daugiafunkcio centro durys atviros visiems
Rugsėjo 1-osios skambutis Pašlūžmio pagrindinės mokyklos-daugiafunkcio centro ugdytiniams nuskambės jau visiškai renovuotame pagrindiniame pastate. Iš 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą įgyvendinus projektą „Švietimo paslaugų prieinamumo Daukšaičių kaime didinimas“ 1940 m. pastatyta mokykla tapo patraukliu, šiltu socialinius, švietimo ir kultūros poreikius tenkinančiu daugiafunkciu centru. Čia durys atviros ir jaunam, ir senam. Projektu buvo siekiama didinti ugdymo paslaugų prieinamumą bei gyventojų savišvietą Klaipėdos rajono savivaldybėje. Projekto vertė – 630 tūkst. litų, iš jų 535,5 tūkst. litų sudaro ES struktūrinių fondų parama.
Šiemet – tikra šventė
Prieš metus skambutis skambėjo ir moksleiviams bei jų pedagogams, ir remonto darbus atliekantiems statybininkams. „Šiemet bus tikra šventė“, – neabejojo direktorė Ramūnė Žvirblienė. Mokyklos bendruomenė jau spėjo pajusti visapusę renovacijos naudą. „Tai pirma žiema, kai klasėse buvo šilta. Džiaugiamės gražia klase, naujais baldais, kamuoliukų baseinu“, – kalbėjo jungtinės grupės mokytoja Renata Lūžaitė. Žalsvą pastato spalvą išsirinko patys pedagogai, kad mokykla harmoningai įsilietų į supančią aplinką.
Mokyklos patalpos nebeatitiko saugumo techniko reikalavimų ir higienos normų: neapšiltintos sienos, neremontuotas stogas leido vandenį, pasenusios grindys kėlė grėsmę vaikų sveikatai. Trūko baldų ir įrangos normaliai veiklai.
Pasinaudojus ES struktūrinių fondų parama, apšiltintos pastato lauko sienos ir cokolis, atliktas stogo remontas, sutvarkyta elektros instaliacija, įrengtas elektrinis šildymas, nuogrinda prie senojo pastato, suremontuotos vidaus patalpos, nupirkti baldai (spintos, trūkstami suolai ir lentos), virtuvės įranga (indaplovė, konvekcinė krosnelė, šaldytuvas, viryklė). Įsigyta metodinė, sporto ir buitinė įranga, reikalinga efektyviai centro veiklai užtikrinti.
Savivaldybė skyrė papildomai lėšų perdažyti tualetų priestatą, permūryti kaminus, sutvarkyti krosnis, kurių nutarta negriauti. „Po remonto labai gražu, sutvarkytas pastatas traukia ne tik vaikus, bet ir jų tėvus“, – džiaugėsi po atostogų į darbą grįžę pedagogai.
Susitelkė kartos
Mokykla-daugiafunkcis centras turi treniruoklių salytę, kur už projekto lėšas nupirktas biliardo stalas, 2 treniruokliai, stalo futbolas. Mokiniai naudojasi per pertraukas ir po pamokų, o po darbo pasportuoti renkasi gyventojai, ypač aktyvios moterys ir jaunimas. Pašlūžmiškių moksleivių sporto pasiekimų įrodymas – begalė taurių – puikuojasi įrengtame stende.
R. Žvirblienė pasakojo, jog prieš permainas kaimo gyventojai nerimavo, ar čia bus pakankamai dėmesio skiriama jų atžaloms ugdyti, kaip buvo iki šiol, ar nebus visas dėmesys sutelktas į neformalųjį švietimą – būrelius, repeticijas. Ilgainiui supratę, kad mokykla, mokytojai niekur nedings, kad ir toliau bus rūpinamasi ugdymu ir kokybė dėl papildomos veiklos po tuo pačiu stogu nenukentės, žmonės nurimo. Vaikai, kaip ir iki šiol, skuba į pamokas, o vakarais čia veiklos randa ir vyresnieji. Visiems vietos gyventojams atvira ir biblioteka, ir kompiuterių klasė. Atsirado vieta, kur gali susiburti kaimo bendruomenė, mažėja atskirtis, susitelkia kartos.
Tokių permainų Klaipėdos rajone sulaukė ne tik Daukšaičių, bet ir Slengių kaimas.
- Buvęs nepriklausomos Lietuvos susisiekimo ministras Jokūbas Stanišauskas (1892–1943), pats pradinį mokslą įgijęs tolokai nuo namų, ryžosi savo gimtajame Pašlūžmio kaime pastatyti mokyklą. Jam pavyko gauti leidimą ir lėšų mokyklos statybai, o kaimo ūkininkai pasižadėjo be atlyginimo talkininkauti. Mokyklos statybai Pašlūžmio kaime buvo skirtas 2 ha žemės sklypas, tačiau šis sklypas buvo gana šlapioje vietoje, tad Pašlūžmio ir Daukšaičių kaimų gyventojai nutarė, jog mokykla bus pastatyta sausame Daukšaičių pušynėlyje, o pavadinta Pašlūžmio vardu. Mokyklą Pašlūžmio ir gretimų kaimų gyventojai statė iš raudonų plytų, sienas aptinkavo cemento skiediniu, stogą apdengė čerpėmis. Mokykla pradėjo veikti 1940 metais. Iš pradžių buvo 4 skyriai, dirbo du mokytojai. 1947 m. Pašlūžmio pradinė mokykla reorganizuota į septynmetę. 1958 m. priešais mokyklą pastatytos medžio ir metalo dirbtuvės. 1960 m. pastatytas priestatas. 1963 m. mokykla tampa aštuonmete, 1986 m. – devynmete, o 1999 m. – dešimtmete. Mokykla išleido 59 jaunųjų abiturientų laidas. Ją lanko 78 ugdytiniai.