Bendruomeniškumas – (ne)miražas
Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – Valstybės dieną, Lietuvos himnas ritosi per visą pasaulį. Tradiciškai lietuvių širdis 21 val. sujungė „Tautiška giesmė“, nesvarbu, kokiame krašte jie bebūtų ar koks lietus bepliauptų. Skambiai ir garsiai, išdidžiai, vieningai. Štai Doviluose prie Dovilų evangelikų liuteronų bažnyčios gausus būrys miestelėnų, svečių drauge iš naujo patyrė tėvynės istorinio palikimo prasmingumą, vėl pajuto bendrumą, vienas kito artumą.
Ar ši vienybės jėga pulsuoja tik per šventes? Ar bendruomeniškumas nenublanksta prieš kasdienę rutiną, egoizmą, interesų kovas, naudos siekimą? Šią dvejonę sėja Klaipėdos rajono aktualijos, stiprina – jų atgarsiai skaitytojų lūpomis.
Praėjusią savaitę atidžiau pažvelgėme į Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos išleistą naują esą reprezentacinį fotografijų albumą „Klaipėdos rajonas: atveria horizontus“. Jis jau dovanojamas Savivaldybės svečiams, įvairiomis progomis teikiamas vietos gyventojams.
200 albumo egzempliorių iš mokesčių mokėtojų pinigų atsiėjo 7 tūkst. Eur. Tad nenuostabu, kad leidinio analizė susilaukė visuomenės dėmesio. Po publikacijos išgirdome įvairių atsiliepimų. Yra nuomonė, kad „Banga“ drabstosi purvais ir neria į interesų kovas. Mano, jaunos žurnalistės, straipsnio autorės, interesas vienas – vadovautis Visuomenės informavimo įstatymu. Būti visuomenės veidrodžiu ir neleisti ramiai gyventi patogiai įsitaisiusiesiems valdžios kėdėse. Juk būtent jie diktuoja taisykles, kuriomis privalo vadovautis rajono bendruomenė. Politikai vienbalsiai tikina, kad kasdien dirba vardan gyventojų gerovės, o pokyčiai veda į geresnį rytojų. Tad natūralu, kad visi turime teisę žinoti, ar efektyvi jų veikla, ar racionaliai leidžiami rajono biudžeto pinigai.
Nenoriu būti blogu pranašu, tačiau atsigręžkime į taip pat esą vardan gyventojų gerovės šiais metais Lietuvoje vykdomą policijos reformą. Nuo metų pradžios įsigaliojo naujas policijos veiklos modelis. Nebeliko ir apylinkės inspektorių, kuriuos pakeitė teritorijų vyriausieji tyrėjai. Rajono pareigūnai tikina esą pasiruošę atsakyti į visus gyventojams kylančius klausimus. Tačiau žmonės lig šiol pasigenda informacijos, bendradarbiavimo ir dar nenoriai pripranta prie naujos tvarkos, kuri atrodo paini ir nutolusi. Pasitaiko, kad kai kurių rajono teritorijų vyriausieji tyrėjai apie gyventojus bauginančius vagišius ar įvykius pirmą kartą išgirsta iš „Bangos“ žurnalistų.
Kol vieni kalba, kiti ima ir daro. Be įspūdingų sumų. Štai Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras šiemet Veiviržo slėnyje 8 dienas trukusiame sąskrydyje ne tik rajono jaunimui dovanojo nepamirštamą poilsį, tačiau keitė specialiųjų poreikių turinčių ar iš probleminių šeimų atvykusių vaikų gyvenimus. „Mokykloje tyčiojasi, įžeidinėja. O čia aš galėjau būti toks, kaip visi. Mane priėmė lyg šeimos narį. Jaučiausi suprastas, išklausytas. Galėjau bėgti lygiai taip pat kaip ir kiti bendraamžiai. Pirmą kartą tapau lygiaverčiu komandos nariu“, – džiaugsmo ašaras tramdė judėjimo negalią turintis jaunuolis.
O štai trylikamečiui, kuris rudenį buvo pabėgęs iš namų, vienas blaškėsi rajono apylinkėse, nakvojo laiptinėse ir nieko nevalgė, ši stovykla – it naujas baltas popieriaus lapas. „Labai atsiprašau už visus negražius poelgius, išsakytus žodžius. Žinau, kad mane visi vadina „kosmosu“. Tačiau noriu pasikeisti. Tik padėkite ir pasakykite kaip? Noriu būti toks, kaip visi, o ne laikomas kvaileliu“, – širdį atvėrė naujiesiems draugams ir stovyklos vadovams rašydamas laiškus paauglys.
Tikėtina, jog minėta stovykla į gerąją pusę pakeis bent keleto jaunųjų stovyklautojų savivoką. Toks rezultatas nepamatuojamas jokiais biudžeto pinigais. Nes tokiai misijai jų tikrai neturėtų būti gaila.
Vis dėlto surasti bendrojo gėrio ir bendruomeniškumo vardiklį nėra taip paprasta, tad įvairūs žmonių susibūrimai kuriasi, išyra ir vėl iš naujo jungiasi draugėn. Bendruomeniškumą vėl reikia atkurti, prijaukinti, gražinti. Tikiu, kad didžiausia vertybė gyvenime – žmonės. Tad bendraukime, bendradarbiaukime. Tik tuomet mažiau vietos liks nepagrįstiems įtarinėjimams, o daugiau realios gerovės visai rajono bendruomenei.