Bravo, klasioke!
Prieš daugiau kaip porą dešimtmečių, kai pradėjau dirbti „Bangoje“, pažinojau kiekvieną Savivaldybės darbuotoją, buvau liudininkė, kaip formavosi ką tik atkurtos nepriklausomos Lietuvos administracinis aparatas rajone.
Tuomet širdis džiaugėsi, kad turėsime kompetentingus, atsakingus, lojalius savo valstybės naudai ir žmonių interesams dirbančius tarnautojus. Tiesa, dabar tų Savivaldybės darbuotojų pažįstu vis mažiau, nes jų per tiek laiko padaugėjo bene triskart.
Nesakau, kad po ketvirčio amžiaus nusivyliau, jog tos idealistinės viltys neišsipildė. Sakau ir sakysiu, kad Administracijoje dirba daug profesionalių ir atsidavusių specialistų. Neretai interesantai iš kitų didmiesčių, ypač sostinės, turėję vienokį ar kitokį reikalą mūsų Savivaldybėje, yra pareiškę nusistebėjimą, kad Gargžduose taip greitai ir maloniai susitvarkė savo reikalus ar išsprendė problemą.
Šiandien nusivylimą skatina tai, kad valstybė nesėkmingai investuoja į kompetencijų ugdymą, į biurokratijos mažinimą, kad negeba racionaliai perskirstyti funkcijas. Tad kaip užburtame rate vis didėja valdymo aparatas. Pastaraisiais metais valdininkų gausėjimas įgijo neįtikėtiną pagreitį. Štai per metus Lietuva prarado 22 000 gyventojų arba visą Ukmergę. O Seimo Audito komiteto skaičiavimais, nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2015 m., sausio 1 d. šalyje buvo įsteigta 1 430 naujų pareigybių, užimtų etatų skaičius padidėjo 1 243 – beveik Veisiejų dydžio miesteliu. Tokias įžvalgas padarė žurnalas „Veidas“.
Tvinksta ir išlaidos valstybės aparatui išlaikyti. O ši našta kiekvienam mūsų vis didėja, nes ją tenka pasidalyti vis mažesniam kiekiui valstybės gyventojų. Tai būtų galima pateisinti, jei didėtų paslaugų kokybė, bet tokių požymių nėra. Pastebima, kad valdininkų kvalifikacijai kelti kasmet išleidžiam vis daugiau valstybės ir ES lėšų (užpernai tam skirta 6,8 mln. litų, o šiemet jau 11,3 mln.), tai logiška būtų, jei kyla kvalifikacija, tai turėtų mažėti darbuotojų poreikis. Tačiau paradoksas: pasirodo, kuo daugiau investuojama į kvalifikaciją, tuo daugiau reikia darbuotojų toms pačioms funkcijoms atlikti. Šią mintį iliustruoti tinka klasikinis pavyzdys ir iš mūsų Savivaldybės. Pastarajame Tarybos posėdyje nuspręsta steigti Tarybos ir mero sekretoriatą – bus net keturi etatai. Tiesa, du perkelti iš Bendrojo skyriaus. Etatams išlaikyti reikės apie 43 tūkst eurų. Esą pagerės medžiagos parengimas posėdžiams, bus glaudesnis ryšys tarp Tarybos ir Administracijos ir pan. O ką – ar anksčiau tuo niekas nesirūpino? Juk Savivaldybėje yra net atitinkami skyriai, yra Administracijos vadovybė ir t. t. Kol kas sekretoriato darbo kokybės rezultatai – tik vizijose, o etatai su keliasdešimčia tūkstančių eurų išlaikymu – jau realybė. Jei, pavyzdžiui, kokia verslo įmonė tiek investuotų į naujų darbo vietų kūrimą, tai nuo tokių darbuotojų kailį nudirtų, kad investicijos atsipirktų. Bet čia gi mokesčių mokėtojų pinigai.
Dažnai tenka girdėti dūsavimus, kad atlyginimai valstybės tarnyboje yra nekonkurencingi, ypač pradedantiems karjerą. O ką – verslo sektoriuje yra kitaip? Ten moka už gražias akis? Taip, kai kuriose verslo srityse (naujosios technologijos, finansų valdymas ir t. t.) atlyginimai nepalyginamai didesni, bet ir reikalavimai ten yra tokie, kad darbuotoją išgręžia kaip citriną. Tik kai kuriuose versluose kreipiamas išskirtinis dėmesys socialinėms garantijoms, tuo tarpu valdininkai jas turi puikias. O dėl tų atlyginimų valdininkams irgi jokia paslaptis: siekiant išlaikyti juos konkurencingus, primąstoma visokių priedų, priemokų, premijų.
Mūsų Savivaldybė naują kadenciją pradėjo didindama etatus ir išmokas Tarybos nariams, bet yra priešingų pavyzdžių. Štai Vilniaus savivaldybės administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė, turinti didžiulę patirtį bankų valdymo srityje, vos tik apšilusi kojas naujame poste sostinės Tarybai pasiūlė administracinio aparato pertvarkymo planą. Jį derino net 36 susitikimuose su komitetais, frakcijomis, departamentais, profesinių sąjungų atstovais. Iki lapkričio 1-osios Vilniaus savivaldybės administracijos darbuotojų skaičius sumažės nuo 937 iki 874. Administracijos direktorės nuomone, kad Savivaldybė galėtų efektyviai dirbti ir vykdyti visas funkcijas, pakaktų ir 800 etatų.
Alma Koževnikova-Vaitkunskienė yra mano klasės draugė, aukso medaliu baigusi tuometę Gargždų 2-ąją vidurinę mokyklą. Alma nostalgiškai atsiliepia apie savo vaikystės ir paauglystės miestą, apie kurį dabar kuriame legendą, esą čia geriausia vieta gyventi Lietuvoje. Ką žinai, gal kada nors ta nostalgija taip įveiks, kad klasiokė grįš į gimtinę? Tada žiū, panašią reformą padarytume ir čia. Sumažėtų valdininkų pajėgos, bet padidėtų jų apsukos vardan tos Lietuvos. Gerą rezultatą garantuoju, nes žinau ypatingus klasiokės gebėjimus.