Dingusioji policijai paaiškino troškusi laisvės
Nuo pirmadienio vakaro iki ketvirtadienio popietės Klaipėdos rajone klajojo nepilnametė. Dingusios paauglės paieškas vykdė policijos pareigūnai. Žinia it virusas apskriejo įvairias žiniasklaidos priemones ir socialinius tinklus. Paauglė rasta gyva ir sveika Lapių kaime. „Banga“ aiškinosi detales. Pasirodo, dingstančių nepilnamečių skaičius kasmet auga.
Aiškių motyvų nėra
Pirmadienį vakare Klaipėdos rajono policijos komisariate gautas pranešimas, kad tądien 17.30 val. iš namų Gargžduose išėjo ir negrįžo Lapių globos namų auklėtinė. Pareigūnai nedelsdami pradėjo paieškas. „Bangai“ susisiekus su Kriminalinės policijos viršininku Gražvydu Grišanovu, paaiškėjo, kad ji be žinios dingo jau ne pirmą kartą. „Jos pasigedo socialinė darbuotoja. Pirmiausia apklausėme jos pažįstamus ir draugus. Apieškojome artimiausias apylinkes. Paauglę radome Lapių kaimo prieigose“, – pasakojo G. Grišanovas. Pasak pareigūno, globos namų auklėtinė dvi dienas lankė savo draugus, o nakvodavo apleistose vietose, daržinėse. „Viešumoje ji stengėsi nesirodyti. Klajojo gudriai. Tačiau bendradarbiaudami su vietiniais gyventojais, dingusiosios draugais, socialiniais darbuotojais ir akylai šukuodami apylinkes, ją radome“, – dėstė Kriminalinės policijos viršininkas. Pasak jo, nėra aiškių motyvų, kodėl nepilnametė pabėgo iš globos namams priklausančio buto Gargžduose. „Globotiniai dažniausiai nepripažįsta kontrolės. Šiuo atveju dingusioji tikino, kad troško laisvės. Norėjo būti pati sau šeimininke. Laimei, istorija baigėsi laimingai“, – kalbėjo G. Grišanovas.
Už vaikus guldo galvą
„Bangai“ susisiekus su Lapių pagrindinės mokyklos direktore Vilija Lukauskiene, ji į kalbas su žurnaliste nesileido. Pasak direktorės, viešumas auklėtiniams kiša koją kabinantis į gyvenimą. „Rašykite apie tuos atvejus, kuomet vaikai pabėga iš įprastų šeimų. Viešumo mes nenorime. Juk ir taip esame laikomi visuomenės priešu. Aš esu jų mama, kad ir „valdiška“. Už kiekvieną vaiką guldau galvą. Kol nesijaučiame stiprūs, kol neužauginau savo vaikams sparnų, juos tikrai saugosiu. Apie gražius dalykus galime kalbėti, tačiau apie tamsiąją pusę niekuomet neprabilsiu. Tai yra mūsų širdies skausmas ir problemos, kurias išsispręsime. Jei vienas globotinis pasielgia nederamai, nuo to kenčia visi vaikai. Kas iš to, kad pasakysiu, jog pastarąsias savaites iki vėlyvo vakaro dirbau su šia mergaite?“– emocingai kalbėjo direktorė. Anot jos, yra tam tikrų vaikų, kurie tiesiog pavargsta būti geri. Nesvarbu, kad su jais nuolat ir dirbama.
Dingstančių nepilnamečių daugėja
Dingusių žmonių šeimų paramos centro duomenimis, per tris šių metų ketvirčius jau dingo arba buvo dingę 1659 nepilnamečiai: 909 mergaitės ir 750 berniukai. „Skaičiai kasmet tik auga. Masiškas jų bėgimas – tai ne vaikų „ožiukai“, o psichologinės būklės išraiška. Dažniausiai bėgama iš globos namų. Juose globotiniams stinga meilės, rūpesčio ir supratimo. Pastebime, kad dažnas kenčia ir nuo patyčių. Jei turi, ką valgyti ir yra apsirengę, tai nereiškia, kad yra laimingi“, – „Bangą“ tikino centro direktorė Natalija Kučinskaja.
„Nebūk naivus kelyje“ (NNK) sąjunga, vykdydama projektą „SOS! Dingsta vaikai“ dalijasi reikšmingais patarimais, į ką svarbu atkreipti dėmesį paieškose. Anot sąjungos atstovų, svarbiausia nesutrikti ir policijai suteikti kuo daugiau informacijos. „Išsamiai aprašykite asmens bruožus, dingimo aplinkybes, jo santykius namuose ir darbe. Svarbu paminėti, ar nepilnametis turėjo artimų draugų, ar nebuvo kam nors skolingas, ar vartojo alkoholinius gėrimus, narkotikus, ar turėjo priklausomybę šioms medžiagoms, ar buvo medicininėje įskaitoje. Taip pat derėtų patikrinti, ar namuose palikti asmens dokumentai, naudingos informacijos galima rasti dingusiojo užrašų knygutėje“, – pranešime spaudai vardijo NNKS.