„Facebook“ – socialinės rizikos seklys ar darbo laiko ryklys?

Mindžikuojantis interesantas prie seniūnijos durų ir feisbuke jaukiai įsitaisiusi socialinė darbuotoja – vaizdas ne masinis, bet kažkam matytas. Socialiniai tinklai „Facebook“, „Youtube“ ar „Google“ taip įsibrovę į mūsų kasdienybę, kad kartais jau nebeįmanoma atsekti ribos, kiek tai trukdo ar padeda darbo procesui. Prieš daugiau nei metus siekdama didesnio tarnautojų darbo našumo socialinių tinklų naudojimo darbo metu draudimą palaimino ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Tačiau šis draudimas nebuvo visuotinis.

Pionieriai – kaimyninė savivaldybė

Socialinių tinklų blokavimo pionieriais galima laikyti kaimyninę Klaipėdos miesto savivaldybę. Ji dar 2013 metų spalio mėnesį kompiuteriuose užblokavo priėjimus prie socialinių tinklų. Tuomet pastebėta, kad Savivaldybės interneto ryšiu persisiunčiamų duomenų srautas sumažėjo perpus – nuo 300 iki 150-ies gigabaitų.

Klaipėdos miesto savivaldybės požiūris į socialinius tinklus, kaip darbo resursų rijikus, paskatino ir kitas savivaldybes, tarp jų ir mūsiškę įvesti apribojimus. Beje, rajono Savivaldybės darbo reikalams paskirtuose telefonuose socia­linių tinklų puslapiai veikia kuo puikiausiai.

„Bangos“ redakciją pasiekė informacija, kad visgi ne visi rajono Savivaldybės administracijos žinioje esantys kompiuteriai buvo užblokuoti nuo minėtų socialinių tinklų. Pavyzdžiui, laisva prieiga liko kompiuteriuose, su kuriais dirba seniūnijų socialiniai darbuotojai. Padaryta išimčių ir kai kuriems kitiems Savivaldybės darbuotojams.

Interesantai įžvelgia nuodėmę

„Pirmiausia galima įžvelgti nelygybės principą ir paklausti, kodėl tik šie seniūnijos darbuotojai išskirtiniai? Girdėjau tokį paaiškinimą, kad rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu tokia išimtis padaryta, nes seniūnijų socialiniai darbuotojai dirba su socialinės rizikos šeimomis. Esą pasitelkiant socialinius tinklus galima šias šeimas lengviau stebėti, numatyti prevencines priemones. Galbūt, tačiau kas gali paneigti prielaidą, kad feisbuku tokie seniūnijos darbuotojai nesinaudoja ir asmeniniams tikslams? Prieš keletą mėnesių užėjusi į vieną seniūniją mačiau, kaip seniūnijos socialinė darbuotoja smagiai kikeno susirašinėdama feisbuke, o interesantas tuo metu mindžikavo prie durų. Nuodėmė taip švaistyti darbo laiką“, – piktinosi į „Bangos“ redakciją paskambinusi skaitytoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. pastaba).

Malonumo pagundos nepripažino

Išgirdę akylos skaitytojos pastebėjimus griebėme jautį už ragų – pakalbinome pačius seniūnijos socialinius darbuotojus. Apklausos rezultatas nevienareikšmis: vieni mušėsi į krūtinę, kad jiems to feisbuko išvis nereikia, kiti tvirtino, jog tai esą didelis pagalbininkas jų kasdieniame darbe.

Veiviržėnų seniūnijos socialinė darbuotoja Sandra Žemgulienė papasakojo kuriozinę situaciją. Vienas vaikas, kuris buvo pabėgęs iš Socialinių paslaugų centro, jau po kelių valandų buvo pažymėtas nuotraukoje su draugų kompanija „Facebook“ paskyroje. Socialinė darbuotoja greitai per kitus jo bičiulius atsekė jų gyvenamąją vietą ir surado pabėgėlį. S. Žemgulienė taip pat pažymėjo, kad „Facebook“ padeda bendrauti ir keistis informacija su kitais socialiniais darbuotojais. Jie turi atskirą privačią grupę bei Klaipėdos krašto socialinių darbuotojų asociacijos paskyrą, iš kurios gaunantys visą naujausią informaciją.

Kretingalės seniūnijos socialinė darbuotoja Alma Gižienė sakė ne itin turinti laiko naudotis socialiniais tinklais: „Pažiūrėti socialinės rizikos šeimas „Facebook“ paskyroje nueinu tik tada, jeigu žinau, kad yra priežastis. Būna, kad komentuodami įrašus jie išsiduoda ir papasakoja tokius dalykus, kuriuos iškart fiksuojame kaip keliančius riziką ir į kuriuos turime reaguoti.“

Dovilų seniūnijos socialinė darbuotoja Juratė Adomavičienė prisipažino iš viso nesinaudojanti socialiniais tinklais: „Žinau, kad kiti kolegos naudojasi, bet pati šiuo metu neturiu tam laiko. Ateityje tikrai žadu susikurti savo profilį ir pradėti naudotis.“

Žinoma, visos kalbintos seniūnijų socialinės darbuotojos pabrėžė, kad savo malonumui sėdėti prie socialinių tinklų darbo metu laiko nėra, tad darbo rezultatams tai esą jokios įtakos nedaro.


KOMENTARAS

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas KARBAUSKAS socialinių tinklų reikalingumą pripažįsta neperlenkiant lazdos:

– Besaikis naudojimasis trukdytų, nes gali išsivystyti priklausomybė, ir to net nepajusi. Savivaldybė su seniūnijomis turi žinoti įvykius, kurie vyksta mūsų rajone, o „Facebook“ yra viena iš galimybių stebėti aplinką. Taip, ne visi rajono gyventojai juo naudojasi, tad negalime vien į jį orientuotis. Svarbiausias yra tiesioginis bendravimas su žmonėmis. Pats domiuosi įvykiais „Facebook“ paskyroje, bet vien tuo negyvenu, kartais nuo jo specialiai atsiriboju norėdamas neužteršti minčių pašaliniais dalykais.

Manau, kad rajono Savivaldybės administracijos tam tikrų skyrių vedėjai, pavyzdžiui, Statybos ir kelių priežiūros skyriaus ar seniūnai turi turėti galimybę įeiti į socialinius tinklus ir stebėti situaciją. Gal net darbai vyktų operatyviau? Po vasaros atostogų kartu su Ryšių su visuomene ir Informacinių technologijų skyriais aptarsime efektyvesnės sklaidos rajono gyventojams priemones.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių