Gargždiškiai aukoja kraują noriai

Savivaldybės administracijos posėdžių salėje praėjusį trečiadienį priešpiet su lovomis donorams ir visa kita įranga įsitaisė Nacionalinio kraujo centro (NKC) Klaipėdos filialo darbuotojai. Iki tol salėje posėdžiavę tarnautojai išskubėjo pietauti – nė vienas jų nepanoro duoti kraujo.

Būti donoru – naudinga

NKC gydytojas Vladimiras Skutinas sakė, jog į Gargždus atvyksta kartą per mėnesį. „Surinkto kraujo tyrimai atliekami Vilniuje, o kai gauname teigiamą atsakymą, paaukoto kraujo plazmos maišeliai iškeliauja po visas Vakarų Lietuvos gydymo įstaigas“, – sakė gydytojas. Donorų kraujas reikalingas skubioms ir planinėms operacijoms, žmonėms po įvairių avarijų, traumų ir kt. NKC duomenimis, kasdien Lietuvoje kraujo reikia 200 žmonių.

Centro slaugytojos Renata Ramanauskienė ir Regina Rudytė gyrė jaunuolius, ateinančius duoti kraujo. „Kartais girdime, kad jaunimas šioks ir anoks. O mes matome puikius jaunuolius, pozityviai nusiteikusius, sveikai besimaitinančius, neturinčius žalingų įpročių“, – kalbėjo medikės.

Laborantė Roma Januškevičė papasakojo, kad kartais ne iš visų atėjusiųjų imamas kraujas. Kiekvieną kartą duodamas kraujo žmogus užpildo donoro apklausos anketą. Gydytojas patikrina bendrą donoro sveikatos būklę. Vyrams kraujo duoti leidžiama 6 kartus per metus, moterims – 4. Kiekvieną kartą paimama 450 ml kraujo. Dar atskirai į mėgintuvėlį – 20 ml kraujo tyrimui dėl hepatitų B, C, sifilio, ŽIV.

„Tad donorai, duodami kraujo, kartu gali nemokamai pasitik­rinti, ar neserga šiomis ligomis. Jei aptinkama infekcija, donoras informuojamas apie tai laišku. Toks kraujo tyrimas laboratorijose kainuoja apie 60 eurų“, – sakė R. Januškevičė.

Pilietiški ir vyresnieji, ir jaunimas

Kraujo centro medikai gyrė gargždiškius už aktyvumą. Kaskart kraujo duoti ateina vidutiniškai 35 žmonės.

Tad kodėl žmonės taip noriai dovanoja savo kraują? Kas juos paskatino atlikti šią kilnią kraujo donorystės misiją?

39 m. Jonas Klemežis: „Apie šią donorystės akciją sužinojau internete. Kraują duodu jau ne pirmą kartą. Kas žino, gal ir man kada jo prireiks, todėl dalijuosi juo su kitais dabar.“

45 m. Vaidas Mažeikis: „Manau, kiekvienas turime kažką duoti visuomenei. Vieni remia vaikų namus, kiti vieną gražią dieną tampa kraujo donorais. Jau 7 metai važinėju į Klaipėdą duoti kraujo.“

Aurimas Žvirblis: „Esu kariškis, tad pirmą kartą kraujo daviau kartu su draugais. Dabar jau donoru esu daug metų.“

57 m. Genovaitė Venckuvienė: „Pirmą kartą kraujo duoti mane atsivedė tėvai. Mama Stanislova ir tėvas Stanislovas Juciai buvo kraujo donorai, mama buvo donorė žymūnė. Aš jau 31 metus esu kraujo donorė, kraują dovanoja ir mano vyras, dukra, žentas. Kraują visada duodame neatlygintinai, negalvodami apie jokias privilegijas.“

21 m. Bernadeta ir 23 m. Paulius: „Norime būti pilietiški žmonės, kažką naudingo nuveikti. Ir mūsų draugai eina duoti kraujo. Tai paskatino ir mus pasidalinti. Mes jauni, mums kraujas greitai atsinaujina, o kažkam ligoninėje gali jo prireikti labai skubiai.“

18 m. Ugnius Tarvydas: „Ne, man tėvai neliepė čia ateiti (juokiasi – aut. pastaba). Atėjau pats pirmą kartą.“

18 m. Irmantė Jucytė: „Kai man sukako 16 metų, susidariau užduočių sąrašą, ką privalau nuveikti, kai man sukaks 18 metų. Tam, kad surinkčiau daugiau geros karmos taškų. Ir to sąrašo pradžioje buvo tapti kraujo donore. Tad ir atėjau pirmą kartą, kai tik išgirdau apie šią akciją mokykloje.“

Tarp kraujo donorų sukinėjosi ir pareigūnai. Kriminalistas Roaldas Žiūra juokavo, kad pagaliau subrendo tapti donoru, kraujo davė dar tik keletą kartų. O prokuroras Mamertas Paulikas sakė, kad duoti kraujo einąs jau kaip į darbą – tai esanti tiesiog kiekvieno žmogaus pareiga. Jis pasidžiaugė, kad donorystės akcija surengta patogioje visiems vietoje, o donorai iš anksto informuojami asmeninėmis žinutėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content