Gargžduose akordeono talentų desantas
Jaunieji talentai pasirodė kartu su Gargždų muzikos mokyklos jaunųjų akordeonistų orkestru, vadovaujamu J. Katauskio. Akordeonistams padėjo ir mokytojas metodininkas S. Adomavičius.
Gargždų muzikos mokyklos salę praėjusį antradienį užgriuvo solidus akordeonistų desantas. Keturi perspektyvūs studentai – rajono muzikos mokyklas baigę Romena Lengvinaitė, Edvinas Valaitis, Einaras Petniūnas ir vienas ryškiausių šių dienų Lietuvos jaunosios kartos akordeono virtuozų Vadimas Karnickis taip įkaitino klavišus, kad žiūrovams beliko ploti atsistojus.
Ryšiai su konservatorija
Gargžduose pademonstruoti perspektyvių studentų muzikinius gebėjimus idėja kilo muzikos mokyklos akordeono skyriaus vedėjui Stanislovui Adomavičiui ir Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos akordeono vyr. mokytojai Marinai Logutenkovai. Glaudesnį įstaigų ryšį paskatino specialybę studijuoti pasirinkę buvę rajono mokiniai. Štai R. Lengvinaitė ir E. Valaitis yra baigę būtent Gargždų muzikos mokyklą ir dėl išskirtinio talento pasirinkę studijas konservatorijoje. Tiek jiedu, tiek Priekulės muzikos mokyklą baigęs E. Petniūnas yra daugsyk įvertinti tarptautiniais akordeonistų konkursų apdovanojimais ir nuo mažumės vadinti perspektyviais muzikantais. Šį auksinį trejetą dar labiau praturtino ketvirtasis koncerto svečias – Klaipėdos universiteto Menų akademijos magistrantas, prof. Eduardo Gabnio studentas V. Karnickis. Pernai praktiką Gargždų muzikos mokykloje atlikęs akordeonistas mielai sutiko dalyvauti praktikos vadovo S. Adomavičiaus sumanytame koncerte.
Kartu su studentais tą vakarą pasirodė ir Muzikos mokyklos akordeonistų orkestras, vadovaujamas mokytojo Justo Katauskio. Programoje skambėjo J. S. Bacho, S. Skarlatti, V. Semionovo, V. Zubrickio, J. Swearingeno ir kitų autorių kūriniai.
Talentai, kuriais neabejojo
Muzikos mokyklos akordeonistų orkestro vadovas J. Katauskis patikslino, kad koncertas gabiesiems studentams yra lyg repeticija įtemptame konkursų sezone. O užsukdami į Gargždus buvę mokiniai čia dar turėjo progą koncertuoti ir buvusiems klasiokams bei artimiesiems. Pašnekovas priminė, kad gargždiškių studentų Edvino ir Romenos sėkme niekas neabejojo jau seniai. „Bangos“ skaitytojai taip pat turėtų atsiminti, kad R. Lengvinaitės talentą įžvelgę mokytojai kadaise net prašė rėmėjų pagalbos perkant muzikantei brangų instrumentą.
Priekuliškis E. Petniūnas į Stasio Šimkaus konservatoriją stojo su solidžiu, daugiau kaip dvidešimties konkursų laureato kraičiu. Tarp jų ir E. Vicherto premija, kurią 2014 m. skyrė Priekulės kultūros centras. „Niekada nesigailėjau stojęs į konservatoriją ir visiems rekomenduoju. Ten visai kitokia atmosfera. Ją baigęs labiausiai norėčiau studijas tęsti Muzikos ir teatro akademijoje Vilniuje“, – planų neslėpė pirmakursis jaunasis talentas. Jį Priekulėje ugdė mokytoja Irena Koncevičienė.
Latvį V. Karnickį J. Katauskis drąsiai vadino vienu talentingiausių jaunųjų akordeonistų šalyje. Vadimas gruodį baigė praktiką Gargžduose ir gavo pasiūlymą ateityje čia dirbti. „Tai būtų nuostabu. Visiems sakau, kad Muzikos mokyklos vertę toks specialistas pakeltų bent 10 procentų“, – įsitikinęs J. Katauskis. Pats Vadimas neatmeta galimybės išties dirbti Gargžduose. „Noras yra, bet reikia bent keturis mokinius surasti“, – teigė V. Karnickis. Anot jo, specialybės populiarumas nėra toks aukštas, kad vaikai patys veržtųsi į klasę.
Šiuo metu Gargžduose akordeono skyrių lanko apie 30 muzikantų. S. Adomavičius patvirtino, kad specialybė nėra itin populiari, tad koncertu norėta parodyti instrumento ir jį pasirinkusių virtuozų galimybes.
Akordeono skyriaus vedėjas S. Adomavičius džiaugėsi, kad bendromis pajėgomis mokykloje stengiamasi populiarinti akordeono specialybę. Anot jo, iš šiuo metu pamokas lankančių jaunuolių bent 2–3 galėtų drąsiai tapti naujais Stasio Šimkaus konservatorijos studentais. Visgi kartais jaunuoliams iššūkiu tampa ne tik įveikti sudėtingus kūrinius, bet ir įsigyti patį instrumentą. „Muzikos mokykla akordeonų neskiria ir nenuomoja, taigi vaikai gali nebent ateiti į klasę pagroti. Norėdami groti individualiai, muzikantai įsigyja savo instrumentą. Jei tėvai mato, kad vaikas dar abejoja dėl tolimesnių muzikos mokslų, pirmoje klasėje akordeono neperka. O vėliau jų galima rasti įvairių. 11–12 metų vaikui užtenka 80 bosų instrumento, kuris vidutiniškai kainuoja apie 300 Eur. Jei mokinys pasiryžęs koncertuoti ir groti profesionaliai, vėliau reikalingas 120 bosų akordeonas, kurio kaina kur kas aukštesnė. Neseniai vienas buvęs mokinys tokį įsigijo už 6 000 Eur, kita mokinė pirko pigesnį naudotą“, – pasakojo S. Adomavičius.