Lietuva – ES Dvynių programos įgyvendinimo lyderė

Europos Komisija išplatino 2023 metų Europos Sąjungos (ES) Dvynių programos ir TAIEX (Technical Assistance and Information Exchange instrument) ataskaitą, kurioje apžvelgiama praėjusių metų veikla.

Europos Komisijos (EK) finansuojama ES Dvynių programa remia skirtingų šalių institucijų bendradarbiavimą, stiprina šalių paramos gavėjų administravimo gebėjimus, padeda joms įgyvendinti būtinas reformas ir suderinti teisės aktus pagal ES teisės aktų reikalavimus.

Ataskaitos duomenims, 2023 m. dalyvavusi net 23-jų ES Dvynių projektų įgyvendinime, Lietuva tapo šios programos lydere. Lietuvos institucijos vadovavo dešimčiai projektų, o trylikoje dalyvavo kaip jaunesnieji partneriai drauge su kitų ES valstybių narių institucijomis. EK finansuojamų Dvynių projektų įgyvendinime 2023 m. po Lietuvos pagal aktyvumą rikiuojasi Italija, Prancūzija, Vokietija ir Lenkija.

„Lietuvos viešojo sektoriaus – mūsų valstybės tarnautojų ir kitų ekspertų – žinios ir sukaupta reformų patirtis yra labai vertinama Europos Komisijos. Todėl Lietuva yra tinkama ir geidžiama partnerė ir ES šalyse partnerėse. Eksportuodami šį savo know-how gero valdymo, aplinkosaugos, sveikatos, vartotojų apsaugos, muitų, kovos su korupcija ir daugelyje kitų sričių, mes plečiame savo kontaktų bei bendraminčių būrį, prisidedame prie teisės viršenybės ir geresnės aplinkos verslui kūrimo, stipriname ir Europos keliu siekiančių eiti demokratiškų valstybių vyriausybes. Įgavę šį pagreitį didiname ir savo užsienio politikos svorį Europos bendruomenėje“, – pažymėjo užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Viešojo sektoriaus ekspertų parama šalims partnerėms ypač svarbi ir joms siekiant narystės ES, perimant bei taikant geriausias praktikas ir standartus. 2023 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Tarybai nusprendus pradėti stojimo derybas su Ukraina ir Moldova bei suteikus kandidatės statusą Sakartvelui, TAIEX ir Dvynių programos indėlis pasiruošimo stojimui bei reformų procese bus ypač reikšmingas.

2023 m. Lietuva ES Dvynių projektus įgyvendino Azerbaidžane, Izraelyje, Jordanijoje, Moldovoje, Palestinoje, Ruandoje, Sakartvele, Tunise, Šiaurės Makedonijoje ir Serbijoje.

Virš 100 Lietuvos ekspertų 2023 m. įsitraukė į TAIEX ekspertinius renginius, skirtus dalintis viešojo sektoriaus gerosiomis praktikomis ir patirtimis. Aktyviausi buvo Ryšių reguliavimo tarnybos, Muitinės ir Policijos departamentų, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Valstybinės sienos apsaugos tarnybos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Generalinės prokuratūros, Lietuvos banko, Lietuvos transporto apsaugos administracijos ekspertai.

Nuo 2004 m. Lietuvos institucijos vienos arba su partneriais konsorciumuose yra laimėję 140 Dvynių projektų už bendrą beveik 130 mln. eurų sumą. Didžioji projektų dalis vykdyti Rytų Kaimynystėje ir kitose ES plėtros valstybėse, taip pat Pietų Kaimynystėje. Lietuvos institucijos savo jėgas bando ir toli už Europos ribų, tokiose šalyse kaip Ruanda ir Kambodža.

Pranešimas spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių