Abiturientės laimėjimas filologų konkurse – vertinga patirtis

Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra Palangos senojoje gimnazijoje organizavo 56-ąjį Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso šalies etapą. Į jį pakviesti 98 mokiniai, jų mokytojai. Būtent šių jaunuolių filologinius darbus ypač gerai įvertino dirbusi komisija, sudaryta iš Lietuvoje žinomų rašytojų, mokslininkų, publicistų.

Balandžio 27 d. mokiniai su komisijos vertinimo nariais, mokytojais dirbo sekcijose: poezijos, prozos, publicistikos ir eseistikos, kalbos, literatūros mokslo ir kritikos, tautosakos, vertimų (iš anglų, prancūzų, vokiečių, ukrainiečių, latvių kalbų). Jaunieji filologai išgirdo darbų vertinimus, diskutavo, sėmėsi vertingos patirties, kuri leis tobuliau kurti kitus tekstus. Vakare konkurso dalyviai, komisijos nariai (Alvydas Šlepikas, Vidas Morkūnas) rinkosi dalintis kūryba, klausėsi muzikos, gavo dovanų Palangos senosios gimnazijos sudarytą ir išleistą 2013–2022 metų literatų kūrybos almanachą „Prie upokšnio“.

Balandžio 28 d. paskelbti 56-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso šalies etapo laureatai. Labai džiugu, jog Gargždų „Vaivorykštės“ abiturientės, „Bangos“ laikraščio jaunųjų korespondentų klubo narės, Johano Ferdinando Kelkio premijos laureatės Danielės Domeikytės publicistikos darbas „Pažinimo kelias“ pripažintas geriausiu! Mokinė apdovanota Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos I laipsnio diplomu, dovanomis, o jos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Zofija Vaitkuvienė – Padėkos raštu.

Jaunųjų filologų konkurso publicistikos ir eseistikos mokinių darbų vertintojos – redaktorė, žurnalistė, literatūros kritikė Rasa Milerytė, rašytoja Gintarė Adomaitytė – į šalies etapą pakvietė devynias mokines. Kiekvienam darbui buvo skirta dėmesio: paminėjo straipsnio, interviu ar esė stiprybes, pasigrožėjo kalba, akcentavo aptariamos temos reikšmingumą. Objektyviai patarta, ką reikėtų patobulinti kuriant interviu ar rašant tiriamąjį straipsnį, atkreiptas dėmesys į bendravimo etiką, būtinybę kalbėti nuoširdžiai, o ne moksliškai, vengti faktų gausos. Prašyta pasisakyti konkurso dalyvių: kodėl pasirinko būtent tokią temą, kokiai auditorijai skiria tekstą, ar patyrė sunkumų… Mokinės, jų mokytojos galėjo padiskutuoti dėl išsakytų darbo trūkumų, patikslinti kai kuriuos faktus. Pasibaigus pokalbiui, dalyvės džiaugėsi vertingais patarimais, kuriuos tikrai pritaikys.

Vertintojos, analizuodamos Danielės darbą, pagyrė už tinkamai pasirinktą pašnekovą – gimnazistė straipsnyje rašė apie Klaipėdos rajono etninės kultūros centro Doviluose etnologą Helmutą Lotužį, supažindino su Kisinių kaimo kapinaitėmis, – už įdomių bei vertingų faktų autentišką pateikimą, už savitą Mažosios Lietuvos kultūros, gyvenimo būdo pristatymą. Žurnalistė R. Milerytė sakė, kad net pavydi straipsnio „Pažinimo kelias“ autorei tokio pašnekovo. Nuskambėjo sakinys: „Kai perskaitėme darbą – taip gaila pasidarė: labai norėjosi tęsinio.“ Danielės ir dar dviejų konkurso dalyvių darbai bus publikuojami kultūros svetainėje „Meno bangos“, o Danielės darbas dar ir Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ portale. Beje, Danielė pirmąją pažintį su H. Lotužiu patyrė lydima „Bangos“ laikraščio redaktorės Vilijos Butkuvienės. Redaktorė pasiūlė susitikti su H. Lotužiu Kisinių kapinaitėse, kurias jis savanoriškai prižiūrėjo net gūdžiais sovietmečio metais, kai Mažosios Lietuvos kultūros paveldas buvo negailestingai naikinamas. O H. Lotužio šeima pasiaukojamai išsaugojo istorines Kisinių kapinaites ateities kartoms.

Po minėto susitikimo D. Domeikytė parengė interviu su Kisinių kapinaičių sergėtoju H. Lotužiu, kuris buvo išspausdintas „Bangos“ laikraštyje, o ištraukos perskaitytos iškilmingame renginyje Doviluose pirmąkart įteikiant J. F. Kelkio „Jaunojo publicisto“ premiją, finansuojamą Klaipėdos rajono savivaldybės. Būtent D. Domeikytė tapo pirmąja šios premijos laureate. Tad minėtame filologų konkurse Danielės kūrybinis darbas „Pažinimo keliu“ buvo tarsi ankstesnių publikacijų, surinktos medžiagos tęsinys.

2022 m. Kisinių kapinių šventės tradicija – pirmoji Klaipėdos rajono vertybė, įtraukta į Nematerialus kultūros vertybių sąvadą, o etnologas H. Lotužis buvo pagerbtas Vilniaus rotušėje vykusioje šventėje. Kisinių kapinaitės skaičiuoja jau apie tris šimtus metų. Nuo XVIII amžiaus veikiančios Kisinių kapinės – lyg muziejus po atviru dangumi. Čia išsaugota unikali laidojimo vieta su autentiškais kapų ženklais – kryžiais, antkapiniais paminklais. Čia palaidotas ir J. F. Kelkis (1801–1877), Mažosios Lietuvos pedagogas, poetas, spaudos ir raštijos darbuotojas, vienas iš lietuvių periodinės spaudos pradininkų.

Zofija VAITKUVIENĖ

„Vaivorykštės“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content