Gargžduose skambėjo pasaulinio garso jidiš dainininkės balsas
Gargždų krašto muziejuje vyko jautri paskaita, skirta Nechamai Lifšicaitei (1927–2017) – pasaulinio garso jidiš dainininkei, kilusiai iš Kauno.
Paskaitą skaitė ir apie šią iškilią asmenybę pasakojo Vilniaus žydų Gaono muziejaus muziejininkė, istorikė Aušra Rožankevičiūtė. Istorikė keletą metų aktyviai tyrinėjo šios asmenybės biografiją, iki šiol palaiko ryšius su atlikėjos dukra Roza.
Žydų lakštingala gimė Kaune inteligentų žydų šeimoje, kur leido laimingą vaikystę iki Antrojo pasaulinio karo pradžios. Holokaustas pražudė būsimos atlikėjos tėvą, gimines. Ši skaudi tragedija ją vėliau įkvėps parašyti eiles dainoms, kurios tapo paminklai skausmui, tragizmui išreikšti.
Sovietiniais metais Nechama įstojo į konservatoriją Vilniuje ir išgarsėjo laimėjusi pirmąją vietą Sovietų sąjungos prestižiniame dainų konkurse. Ji šiuo titulu pasinaudojo, kad galėtų dainuoti jidiš ir hebrajų kalba. Tai buvo indėlis į žydų tapatybės ir kultūros įprasminimą, jos dainos įkvėpdavo tūkstančius žydų, kurių kultūrinė raiška buvo užgniaužta okupacijos. Dėl aktyvios koncertinės veiklos N. Lifšicaitė cenzūros buvo nutildyta.
1969 m. išvyko į Izraelį. Repatrijavusi toliau aktyviai koncertavo Vakarų pasaulyje, užmezgė glaudžius ryšius su žydų kultūros elitu, tačiau nepamiršo gimtosios Lietuvos.
Lietuvai paskelbus Nepriklausomybę iškart atvyko koncertuoti į Vilnių. Ji į pilną salę susirinkusių žiūrovų kreipėsi lietuviškai.
Per aktyvų koncertinį gyvenimą pelnė daugybę apdovanojimų už savo indėlį į žydų kultūros puoselėjimą. Nechamos dukra ir sūnus tęsia jos pradėtus darbus ir puoselėja jidiš kultūrą. Jų iniciatyva Vilniuje pradėtas organizuoti tarptautinis Nechamos Lifšicaitės vokalistų konkursas.
Gargždų krašto muziejaus inf.