Gimnazistė domėjosi botaniniu paveldu – šimtamečiais medžiais
Gamtosauginiame moksleivių forume „Klaipėda – miestas, kuriame gyvenu“ pranešimus įvairiomis uostamiesčiui aktualiomis gamtosaugos, ekologijos temomis skaitė ir savo įžvalgas apie aplinkosaugines problemas pristatė 15 moksleivių.
Džiugu pažymėti, kad į šį forumą buvo pakviesta ir Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos IIIa klasės mokinė Vasarė Gedmintaitė. Mokinė pristatė pranešimą „Klaipėdos šimtamečiai medžiai – botaniniai gamtos paveldo objektai“. Jį padėjo ruošti biologijos mokytoja Raimonda Kundrotienė. Ruošdama pranešimą mokinė aplankė vieną iš seniausių liepų Lietuvoje, valstybės saugomą botaninį gamtos paveldo objektą – storąją Klaipėdos liepą. Manoma, kad jai gali būti 300–400 metų. Taip pat išsiaiškino, kad uostamiestyje yra penki Savivaldybės saugomi medžiai: Bibliotekos ąžuolas, augantis vidiniame Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos kiemelyje, Plačiašakis ąžuolas, augantis J. Janonio gatvėje, o S. Daukanto g. ir I. Kanto g. skvere auga Skvero ąžuolas. Paupio rajone auga Paupio ąžuolas ir Storasis uosis. Spėjama, kad visiems šiems medžiams gali būti apie 200 metų.
Džiugu pažymėti, kad mokinė Vasarė ne tik išsiaiškino, bet ir surado Minijos senslėnio valstybiniame kraštovaizdžio draustinyje augantį valstybės saugomą gamtos paveldo objektą – Rudaičių ąžuolą (Klaipėdos rajonas, Rudaičių kaimas). Tai šventųjų ąžuolų provaikaitis, nes šioje vietoje stūksojo šventas Alkos kalnas.
Savo pranešime mokinė nurodė, kokius kriterijus atitinkantys medžiai skelbiami botaniniais gamtos paveldo objektais (svarbu kamieno apimtis 1,3 m aukštyje, medžio aukštis, amžius, estetinė vertė). V. Gedmintaitės pranešimas buvo įvertintas padėka.
Kviestume aplankyti ne tik Klaipėdoje, Klaipėdos rajone augančius botaninius gamtos paminklus, bet ir atkreipti į juos dėmesį keliaujant po Lietuvą. Saugokime gamtos paminklus ateinančioms kartoms!
8–12 klasių uostamiesčio moksleiviams renginį, skirtą Žemės dienai paminėti, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija organizuoja jau vienuoliktą kartą. Gamtosauginio forumo „Klaipėda – miestas, kuriame gyvenu“ atidarymas pradedamas Žemės vėliavos iškėlimu, aplinkos ministro Simono Gentvilo ir uosto direkcijos generalinio direktoriaus Algio Latako sveikinimais forumo dalyviams.
Raimonda KUNDROTIENĖ
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė