Girininkiškis ūkininkas arimą lygina su menu
Giedriui įstrigo šiemet respublikinėje artojų šventėje išgirsti žodžiai, kad artojai – laukų menininkai. „Juk ariant vagos gula viena šalia kitos, liejasi vientisas vaizdas – kaip paveiksle. O gražiai užbaigus lauką – dailiai suartos pagrąžos jį įrėmina“, – kalbėjo G. Lapinskas.
Klaipėdos rajone, kaip ir šalyje, buvo surengtas šeštasis rudeninio arimo konkursas, kurį inicijavo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, Žemės ūkio ministerija, Lietuvos artojų asociacija, padedant Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriui. Dalyvių suartus laukus komisija vertino pagal 12 kriterijų. Konkurso nugalėtojas Giedrius Lapinskas bei prizininkai Jonas Jadenkus, Kęstutis Toleikis, Mantas Česnauskas pagerbti tradicinėje ūkininkų šventėje.
Klaidos atsiliepia derliui
Šiemet rudeninio arimo rajono konkurse varžėsi 5 artojai, iš kurių 4 – jauni ūkininkai. Tai šviečiamasis renginys, kuriame ūkininkai gali konsultuotis, pasisemti patirties – konkursas didina arimo profesionalumą.
Vertinimo komisijai, kurios nariai – rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Romualdas Kontrimas, Ūkininkų sąjungos rajono skyriaus atstovas Petras Montvydas, Kretingalės KŽŪB pirmininko pavaduotojas Valdemaras Liorenšaitis, vadovavo LŽŪK Klaipėdos rajono vadovė Salomėja Judickienė. Suarti laukai buvo vertinami pagal 12 kriterijų: sumestinės aukštį, riekių apvertimą, piktžolių užarimą sumestinėje, žemės išarimą po sumestine, riekių tiesumą sumestinėje bei kita.
„Visi stengėsi – juk tai savi žemės sklypai. Ir kaip rudenį įdirbsi žemę, toks bus derlius“, – kalbėjo vertinimo komisijos pirmininkė.
Jauniesiems ūkininkams – daukšaitiškiui Kęstučiui Toleikiui, kaip ir pernai, atiteko trečioji vieta, taip pat ir dituviškiui Mantui Česnauskui. Antroji pripažinta J. Jadenkui iš Kretingalės KŽŪB. Komisija geriausiai įvertino girininkiškio ūkininko G. Lapinsko arimą. „Tai labai tvarkingas ūkininkas, labai mėgstantis arimo darbą ir profesionaliai jį atliekantis“, – teigė S. Judickienė.
Suartas laukas – kaip paveikslas
Praėjusią savaitę G. Lapinskas iš respublikinės artojų šventės Dotnuvoje parsivežė žemės ūkio ministrės padėkos raštą. Jis sujaudintas, kad labai pagarbiai apie artojus kalbėjo viceministras bei kiti šalies valdžios vyrai.
Girininkiškis augalininkystės ūkio šeimininkas valdo 288 ha žemės. Pirmąsias vagas jis išarė mokydamasis tuomečiame žemės ūkio technikume. Daug kartų dalyvavęs Žemaitijos krašto artojų varžytuvėse ir tapęs nugalėtoju, prizininku, G. Lapinskas akcentavo, jog šios primena azartiškas sportines varžybas. „O šis konkursas – tai ūkinis, kasdienis darbas. Ardamas galvoji, kad būtų gražus, kokybiškas arimas, kad būtų malonu žvelgti į jį, kaip į paveikslą. Iš ko kilęs žodis „artojas“? Angliškai „art“ – menas. Tai gal iš jo?“ – samprotavo ūkininkas.
Dailiai, kaip paveikslą jis suarė ne tik šį 12 hektarų sklypą prie kruopščiai sutvarkytų savo namų, kurį vertino komisija. „Nesiruošiau parodai – visi mano laukai taip suarti“, – patikino jis.
Pavasarį iš karto bers grūdą
Šį rudenį G. Lapinskas pats suarė 260 ha – visą mėnesį plušėjo. Arimas – mėgstamiausias Giedriaus darbas. Ir svarbiausias augalininkystėje. Po to – sėja, javapjūtė. Suomių gamybos traktoriumi „Valtra“, kuris tempė modernų keturių korpusų apverčiamąjį plūgą, per dieną suardavo po 7–9 hektarus. „Arimo kokybė daug priklauso nuo technikos, bet kaip dailininkas valdo teptuką, taip artojas – traktoriaus vairą ir plūgą“, – kalbėjo ūkininkas. Jis aiškino, jog kokybiškai suarus žemę, lengviau sėti, geriau dygsta grūdai, mažiau piktžolių atsiranda. Jis patikino, jog arimas didžiąja dalimi lemia derlių. „Yra ir kitų žemės dirbimo technologijų, pavyzdžiui, skutimas, tačiau aš pripažįstu tradicinę žemdirbystę“, – sakė Giedrius.
Šį rudenį ūkininkas pasėjo 90 ha žieminių kviečių ir kvietrugių. Pavasarį kituose laukuose bers vasarinius miežius, kviečius, žirnius, rapsus. „Arimas vientisas, lygus, pagrąžos išdirbtos, sumetimai išlyginti – iš karto bus galima sėti, juolab kad turiu specialią sėjamąją“, – kalbėjo G. Lapinskas.
Jis džiaugėsi rekordiniu šių metų vasarinių kviečių ir miežių derliumi: 6 tonos iš ha. G. Lapinskas prisipažino, kad ūkininkavimas jam prie širdies: „Esu savo vietoje.“ Su žmona Lina, pedagoge, auginantis du sūnus ir dukrą, Giedrius džiaugėsi išmokęs vyriausiąjį Ugnių vairuoti traktorių.