Į sveikatą!
Dainininkas Žilvinas Žvagulis dainuoja, jog alaus danguje nėra, todėl mes geriam čia. Ovidijus Vyšniauskas siūlo prisipilti taures sklidinai ir išgerti už tuos, kuriuos mylim, ir už tuos, kur mylėjom kadais. Tokie dainų tekstai pataiko tiesiai į didžiosios masės širdį. Mat Lietuva yra patekusi į daugiausia alkoholio suvartojančių šalių trejetuką (rikiuojasi po Baltarusijos ir Moldovos). Dažnas tautietis neįsivaizduoja laisvalaikio be alkoholio.
Praėjusį savaitgalį susigundžiau pasiūlymu nuvažiuoti prie karjerų iš Dovilų pusės, esą ten gražiai sutvarkyta aplinka. Viskas buvo lyg ir nieko, jei ne besiliejančios alkoholio upės. Kas antras suaugęs rankose laikė sidro ar alaus skardinę. Bent jau atokiau atsisėstų ir slapčia tenkintų savo ydas. Juk aplink zuja daugybė vaikų. Turbūt ir jų greit paprašys įpilti taurelę… Stebėdama tokį vaizdelį prisiminiau Norvegijoje gyvenančią gargždiškių šeimą, kuri pasakojo, jog Skandinavijoje baiminamasi prie vaikų net simboliškai pakelti vyno taurę. Jei akylūs „Barnevernet“ specialistai atvyktų prie mūsų karjerų, turbūt susiimtų už galvos, ne vieni tėvai iš iškylos gamtoje grįžtų be atžalų. Trumpa dienos popietė atskleidė didžiulę prarają, kuri plyti tarp mūsų ir skandinavų mentaliteto. Belieka tikėtis, kad kitąmet į Gargždų karjerų teritoriją ateisiantis investuotojas užtikrins tvarką, bus pastatyti bent jau ženklai, kad gerti paplūdimiuose draudžiama.
Kai pripranti prie tokių vaizdų, turbūt tampa savaime suprantama ir tai, kad darbininkai prie renovuojamo lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ nuo karščio vadavosi „Euro“ alumi. Gavome tokių skundų. Tik nufotografuoti nespėjome – išsilakstė. Europėja, tobulėja: net gerdami sugeba sienas lopyti. Tekšt, šlepšt – o po to brokus taiso: vėl darbo turi. Statybininkų deficitas seniai žinomas, tad ne vienas darbdavys taikstosi su žalingais jų įpročiais.
Vieša paslaptis, jog sovietmečiu šlakelis alkoholio „nepamaišydavo“ nei policijoje, nei savivaldybėse, nei gydymo įstaigose. Buvome įtikėję, kad situacija pasikeitė. Tačiau šiųmečiai pavyzdžiai liudija ką kitą. Gegužę buvo pričiuptas neblaivus Gargždų greitosios ekipažas. Felčerei nustatytas lengvas girtumo laipsnis – 1,21 prom. Laimė, jei tą dieną nesusirgote, „kapštelėjusi“ felčerė vargiai padėtų. Kaip jai atsirūgo tokia kvailystė girtauti darbe? Moteris tebedirba, tebegydo pacientus. Tiesa, gavo papeikimą iš įstaigos, ją taip pat nubaudė Darbo inspekcija.
Vasaros padangę įkaitino ir Savivaldybės administracijos Leidimų ir licencijų skyriaus vyriausiojo specialisto nepasirodymas darbe, įtarta, jog vyras piktnaudžiauja alkoholiu. Buvo paralyžiuotas leidimų išdavimo darbas, kantrybės netekę interesantai devyniais varpais skambino į redakciją. Šios istorijos atomazga labai nuspėjama – valdininkas ištraukė biuletenio kozirį. Tad sėkmingai irgi tęsia darbus.
Aprašyti atvejai neabejotinai pakenkė tiek Gargždų greitosios, tiek Savivaldybės įvaizdžiui. Manau, vienintelis vaistas nuo tokių paslydimų – kontrolė ir drausmė. Privačiame sektoriuje niekas nežaidžia prevenciniais pokalbiais, iškart pasiūlo susikrauti daiktus. Liberalėjančios darbo kodekso pataisos bus dar palankesnės darbdaviams.
Policijos vardas buvo bene labiausiai suterštas dėl girtaujančių pareigūnų. Ne veltui iš kartos į kartą perduodami legendomis virtę pasakojimai, kad anksčiau, jei buvai policininkas, tai galėjai vingiais važiuoti, gatves skersai išilgai kirsti – nieko nenutiks – tu pareigūnas, tu kelių bosas. Tačiau šie laikai praėjo, dabar įvestas griežtas savikontrolės mechanizmas. Jei išgėręs policininkas vairuotų automobilį ne darbo metu, jis iškart būtų atleistas už pareigūno vardo pažeminimą. Jei tokia situacija nutiktų jo darbo valandomis, postus, tikėtina, tektų palikti ir jo tiesioginiams vadovams. Liūdnos pasekmės, bet veiksmingos. Manau, visų specialiųjų tarnybų atstovams atsakomybė už darbo drausmės pažeidimus turėtų būti tokia pati. Juk neblaivus gydytojas ne mažiau pavojingas už išgėrusį policijos pareigūną.
Sakoma, kad lietuviai gėrė ir gers, kol žemelė apsivers. Tačiau nereikėtų visko piešti tik juodomis spalvomis. Šiandien pirmą kartą Gargždų Minijos slėnyje vyks sveikatos festivalis „Tu gali“ – blaivus ir nemokamas. Nueikite, bus į sveikatą!