Iš Gargždų – į svajonių Ameriką: stengtis reikia visur

Gargždiškė Inga (vardas pakeistas) į JAV išvyko 2004 metais. Jauna moteris, užaugusi Gargžduose, vyko pas sutuoktinį. Vėliau pas ją atvyko sūnus, dar po kelerių metų ir mama. Gargžduose liko tušti namai ir tėvo kapas. Ingos sesuo nutekėjo į Graikiją. Dabar ilgus metus buvę tušti namai laukia naujų šeimininkų.


Inžinerijos studijose – stipri matematika
Į JAV emigravusi moteris nedelsdama ėmė mokytis. Pradėjo nuo anglų kalbos. O kadangi prieš išvykdama trejus metus Kauno technologijų universitete studijavo pramonės inžineriją, tikėjosi Amerikoje baigti studijas ir gauti inžinierės diplomą. Deja, paaiškėjo, bent dar trejus metus stacionare teks studijuoti matematiką. JAV, norint baigti inžinerijos studijas, privaloma turėti labai aukštus matematikos įvertinimus. Jei dešimtbalėje sistemoje gauni trejetus ar silp­nus ketvertus, gerai apmokamo darbo nesitikėk.
Moteris mėgino perlaikyti Lietuvoje aukštais balais išlaikytus matematikos egzaminus, tačiau jos žinios buvo įvertintos silpnam ketvertui. Didžioji dalis jos bendrakursių – atvykėliai iš viso pasaulio. Per egzaminus jie mintinai sprendžia tokius uždavinius, kad Ingai teko stebėtis, iš kur tokia atmintis. Įprastai dėstytojai dėmesį telkia būtent į juos, parenka jų mentalitetą atitinkančias užduotis. Ne tokiems gabiems, pvz., trejetukininkams, lygiuotis su jais – vienas vargas.
Inga suprato, kad vargiai ištemps studijas ir gerai apmokamo inžinierės darbo negaus. Pasirinko finansų ir buhalterijos studijas, trukusias ketverius metus. „Ariau besimokydama, kaip žemaitukas ir dar sūnui padėdavau“, – prisimena moteris. Sūnus pasirinko kriminalinės teisės studijas. Deja, netrukus jas nutraukė. Kaip ir daugelis jaunų žmonių, jis buvo įsitikinęs: jei turi darbą, mokytis nebūtina. „Dirbsiu viršvalandžius ir gausiu panašų atlygį, kaip ir įgijęs aukštąjį išsilavinimą“, – aiškino jis.


Po mokslų pašlijo sveikata
Dabar, po daugelio JAV praleistų metų, moteris pritaria sūnaus pasirinkimui. Vos tik atvykusi, ji labai norėjo mokytis, daug dirbti, uždirbti ir tikėjo, kad gautas diplomas tai garantuos. Deja, dėl nuolatinio streso, įtampos Ingai sustreikavo širdis, kamavo aukštas kraujospūdis. Tad, baigusi mokslus, ji susidūrė su rimtomis sveikatos problemomis. Jei viską pradėtų iš pradžių, dabar tiek daug nesimokytų. Tiesiog rinktųsi lengvesnes studijas. Kelerius metus ji dirbo apskaitos firmoje, kurioje finansų srities diplomas net nebūtinas. Vėliau gilinosi į investicijas, tačiau dirbdama patyrė dar daugiau įtampos. Galiausiai, paraginta vyro, nutarė nedirbti, rūpintis sveikata ir namais.
Inga tikina, kad JAV išsilavinimas svarbus jauniems žmonėms. Tie, kurie į šią šalį atvyksta sulaukę keturiadešimties ar vyresni, gali gerai gyventi ir be mokslų. Inga norėjo mokytis ir studijas baigė 96 proc. vidurkiu, nors geru rezultatu laikomi ir 80 proc. iš 100. Moteris džiaugiasi, kad išmoko nepriekaištingai kalbėti ir rašyti anglų kalba. Tik studijuojant buvo netikėta, kad per egzaminus niekam nekyla minčių nusirašinėti ar sukčiauti. Čia įprasta mokytis ne tik dėl dip­lomo, bet sukaupti kuo daugiau žinių ir kompetencijų.


Namus gimtinėje parduos
„Gyvenant svetur, galima sužinoti ir patirti daug įdomaus, tačiau reikia nemažai pastangų, kad perimtum vietinių gyvenimo būdą, tradicijas, susikurtum gerą gyvenimą ne savame krašte“, – šiandien sako Inga. Dabar, kai svečioje šalyje prabėgo daugiau nei 18 metų, buvusi gargždiškė ruošiasi namus Gargžduose parduoti. Ji neslepia: myli Tėvynę, pasiilgsta gimtojo miesto, bet palikti JAV, kur visa jos šeima, artimiausiu metu neketina. Per didžiąsias šventes susitinka su lietuvių bendruomene, daug keliauja po JAV, puoselėja gėlynus ir nedidelį daržą šalia namų. Neseniai su vyru įsigijo žemės Floridoje. Ten ketina statytis nedidelį namą ir leisti senatvę. Dabar padeda įrengti sūnui jo namą Vašingtono valstijoje, kur visa šeima šiuo metu gyvena. Ingai dar tenka rūpintis ir senstančia mama. O ji svečioje šalyje nesijaučia taip gerai, kaip gimtuosiuose Gargžduose. Ten liko jos broliai ir seserys, jaunystės bičiulės ir laiptinės kaimynės, kurių labai pasiilgsta.


Planuose – gyvenimas Floridoje
Po kelerių metų Ingos vyras išeis į pensiją ir tikėtina, kad jiedu su Inga ir jos mama kelsis į Floridą. Ten, šalia vandenyno, kur daug saulės, šilumos ir gyvenimas virte verda. Saulėtoje Floridoje ištisas dienas galima gerai leisti laiką: maudytis, žvejoti, nardyti. Inga šalia namo ketina pasisodinti bananų, papajų, mangų sodinukų, kurie greitai auga ir duoda vaisių. Ir pomidorų. Pastariesiems Floridoje nereikalingas šiltnamis, o derlius imamas dukart per metus.
Inga neatmeta galimybės į gimtinę sugrįžti gilioje senatvėje, jei sutuoktinis šį pasaulį paliktų anksčiau nei ji. Gargždiškė vis prisimena senelės ištartus žodžius: kur gyvename – ten namai, kur mirštame – ten kapai.


Vilma SRĖBALIŪTĖ
Asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content