Iš košmaro Sirijoje – į rojų Vanaguose

Šią savaitę Lietuvos kariai iš Turkijos atskraidino dešimt krikščionių šeimų, pabėgusių nuo žudynių Sirijoje. Juos metams priglaus Evangelikų liuteronų bažnyčios bendruomenė. Penki Sirijos piliečiai apsigyveno ir Klaipėdos rajone Vanagų evangelikų liuteronų parapijos namuose. Po tėvynėje patirto siaubo jauni vyrai tikino atokiuose Vanaguose besijaučiantys lyg rojuje.

Tėvynėje liko tėvai ir sužadėtinės

Šiaulių oro uoste trečiadienio vakare nusileidęs Lietuvos karinių oro pajėgų orlaivis atgabeno 37 Sirijos piliečius. Jie apgyvendinti evangelikų liuteronų parapijose, dalį priglaudė lietuvių šeimos. Norinčiųjų vykti į Lietuvą buvo labai daug. Buvo nutarta padėti 10 šeimų, kuriose yra 40 narių nuo 9 iki 83 metų. Tarp jų – 10 vaikų. Tarp išgelbėtųjų pateko ir lietuvaičių sukčių apgauta šeima. Ji patikėjo melagingais pažadais ir už išvežimą į saugią valstybę lietuviams sumokėjo 20 tūkstančių eurų.

Vanagų parapijos namuose trečiadienio vakare apgyvendinti penki jauni vyrai nuo 21 iki 30 metų. Planuojama, kad sirai Lietuvoje gyvens apie metus, tokiam laikui jie turi vizas. Jei į Siriją sugrįš taika, jie planuoja iškart grįžti namo, kur liko jų artimieji. Vanaguose apsigyvenęs siras George pasakojo, jog karinio konflikto krečiamoje Sirijoje liko visų jaunų vyrų tėvai, broliai, seserys, mylimosios. „Visi labai jaudinamės dėl ten likusių artimų žmonių, nuolat su jais bendraujame internetu. Labai skaudu, jog situacija susiklostė taip, kad negalime būti kartu, jie negavo vizų ir negalėjo čia atvykti kartu“, – pasakojo George. Vanagai laikinais namais metams taps ne tik jam, bet ir jo broliui Abdelahad, pusbroliams Saad ir Duod bei draugui Garabet. Du iš jaunų vyrų Sirijoje paliko ne tik tėvus, bet ir mylimas moteris, su kuriomis yra susižadėję.

Triskart buvo šalia mirties

Paprašius papasakoti apie situaciją Sirijoje, pašnekovų akyse sužimba ašaros. „Jūs neįsivaizduojate, kaip ten baisu. Krikščioniai, priklausantys ortodoksų arba katalikų bažnyčioms, kas dieną yra žudomi, persekiojami, apiplėšiami. Aš pats net tris kartus buvau visai šalia mirties, triskart netoliese sprogo bombos, tik per stebuklą likau gyvas“, – skaudžią patirtį atskleidė George. Jo brolis

Geros valios žmonės prašomi paremti Vanaguose apsigyvenusius 5 Sirijos piliečius, pasitraukusius iš savo šalies dėl persekiojimo. Pervesti pinigai bus skirti jiems išlaikyti, maistui ir kitoms gyvenimui reikalingoms prekėms įsigyti. Tikslinė Vanagų parapijos sąskaita šiam projektui: „Swedbank“ LT03 7300 0101 1246 6652.

Abdelahad, kuris Sirijos krikščioniškame koledže studijavo anglų literatūrą, taip pat buvo patekęs į sudėtingą situaciją. „Koledže laikiau egzaminą ir netikėtai kilo panika, visi išbėgome lauk, po kelių minučių koledžas sprogo. Mūsų žmonės kasdien išgyvena tokias situacijas, niekada negali jaustis saugus, nes nežinai, kas tavęs laukia“, – kalbėjo siras.

Visi Vanaguose prisiglaudę vyrai Sirijoje turėjo susikūrę savo gyvenimus, vieni dirbo, kiti studijavo ir svajojo apie gražią ateitį, šeimų sukūrimą. Teisės studijas baigęs George dirbo, jis taip pat rašė apžvalginius straipsnius į vieną Sirijos laikraštį apie politinę situaciją Egipte, Sirijoje, Turkijoje. Sirai tikisi, kad situacija jų šalyje pagerės ir kažkada jie galės grįžti namo bei toliau kurti savo ateitį tėvynėje.

Gera, nes saugu

Deja, kol kas Sirijos piliečiams teks priprasti prie gyvenimo Lietuvoje, kuris jiems atrodo geras vien todėl, kad jaučiasi saugūs. „Dar nespėjome susipažinti su aplinka, esame čia vos kelias dienas. Tačiau labai gera žinoti, jog esame saugūs, kad nereikia bijoti dėl savo gyvybės, kad pabudus ryte šalia nesprogs bomba, – kalbėjo George bei tikino, jog itin gerą įspūdį jam paliko Lietuvos žmonės: – Visi labai draugiški, rūpestingi. Tikrai nesitikėjome, kad mus čia taip šiltai priims, esame sujaudinti.“

Vanaguose gyvenantis dvasininkas diakonas Gediminas Kleinas ir jo žmona Astra stengiasi, jog parapijos namuose atvykėliai jaustųsi patogiai. „Nuo šiol prie pietų ar vakarienės stalo sėsime nebe dviese, o septyniese. Tad ant mano pečių guls daugiau buities darbų, teks daugiau gaminti, bet man nesunku. Esame laimingi, kad galime padėti šiems žmonėms“, – tikino Astra. Dvasininkas G. Kleinas sakė, jog ilgai nesvarstęs sutiko prisijungti prie Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupo Mindaugo Sabučio inicijuotos misijos: „Parapijos namuose turėjome laisvo ploto, todėl nekilo abejonių, kai Vanagų parapijos klebonas Remigijus Šemeklis paklausė, ar galėtume čia priimti gyventi sirus. Visi jie labai šilti ir malonūs žmonės, tad net neabejoju, kad kartu gyventi nebus sunku.“


  • Karinis konfliktas Sirijoje prasidėjo 2011 metų kovą, kai prezidentas B. al Assadas ėmė griežtai slopinti prieš jį nukreiptus protestus, tuo paskatindamas ginkluotą pasipriešinimą. Į pilietinį karą abiejose pusėse vėliau įsitraukė ir užsienio kovotojai.
  • Per pastaruosius trejus metus Sirijoje išžudyta per 100 tūkstančių žmonių, o į gretimas valstybes Turkiją, Jordaniją, Iraką, Libaną pabėgo apie 2 milijonus gyventojų. Per sumaištį grobiami pasiturinčių žmonių vaikai ir reikalaujama išpirkos. Žmonės žudomi dėl religijos – persekiojami krikščionybę išpažįstantys Sirijos gyventojai. Krikščionys sudaro dešimtadalį visų Sirijos gyventojų. Šioje Artimųjų Rytų valstybėje didžiąją dalį gyventojų sudaro musulmonai. Lietuvoje prieglobstį radusioms šeimoms teko pačioms nusigauti iki Turkijos. Vieni ėjo kalnų perėjomis, kiti bėgo per gretimas valstybes.

A. VALAIČIO nuotr.: Vanaguose gyvenantis dvasininkas diakonas Gediminas Kleinas ir jo žmona Astra (dešinėje) rūpinasi, kad atvykėliai iš Sirijos parapijos namuose jaustųsi jaukiai ir patogiai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content