Išėjo ratuoti, ateis batuoti
Pasaulyje trečiadienio rytas išaušo su Donaldo Trumpo pergale, o Lietuvos popietė baigėsi „valstiečių“ ir socialdemokratų koalicija. Šių politinių įvykių šviesoje nuomonių interpretacijos liejasi per kraštus, bet laikykimės išminties: pažiūrėsim, kai dugną dėsim.
Visgi su apmaudu ketvirtadienį palydime senąjį Seimą, ypatingai sujaukusį Darbo kodeksą. Kaip žinote, parlamentarams galioja Seimo statutas, o ne Darbo kodeksas. Tad 80 parlamentarų, kurių rinkėjai neišrinko, rytdiena negąsdina. Jiems nei šilta, nei šalta dėl kokių nors sumažintų garantijų darbuotojams. Tai jų neliečia, nes jau kelios parlamentarų kartos Seimo statute yra įteisinusios visokeriopas geroves dėl rinkėjų verdikto nebepritilpsiantiems prie valdžios barščių.
Prisiminkime: eilinio Seimo nario pareiginė alga be priedo už tarnybos valstybei stažą dabar siekia 2,5 tūkst. eurų, komiteto pirmininko – 2,8 tūkst. eurų, Seimo vicepirmininkų ir opozicijos lyderio – 2,9 tūkst. eurų, Seimo pirmininko – 3,3 tūkst. eurų.
Tad aštuonioms dešimtims kadenciją baigiančių Seimo narių, nebeišrinktų į naują parlamentą, bus skirtos išeitinės išmokos, kurių bendra suma apie 1,4 mln. Eur. Viena priskaičiuotoji išeitinė išmoka (neatskaičius mokesčių) Seimo nariams vidutiniškai turėtų siekti apie 17 400 Eur. Kaip sakė vienas animacinio filmuko herojus, paskaičiuokime, taupieji kurmiai, kiek darbuotojų per visus metus Lietuvoje tiek gauna, o čia – vienu kartu tiesiog urmu!
Seimo statute nurodyta, kad „nutrūkus Seimo nario įgaliojimams, jam išmokama tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka, kiek metų nepertraukiamai truko jo kadencija Seime, bet ne mažesnė kaip 2 ir ne didesnė kaip 6 vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka“. Pasak Seimo pranešimo spaudai, numatoma, kad šįkart 2-jų vidutinių mėnesinių atlyginimų dydžio išeitines gaus 8 Seimo nariai (10 % kadenciją baigiančių parlamentarų), 4 atlyginimų dydžio – 40 Seimo narių (50 %), 6 atlyginimų dydžio – 32 parlamentarai (40 %).
Palyginkime: nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliosiančiame Darbo kodekse nustatyta, kad atleidžiamam darbuotojui turi būti išmokėta dviejų jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka, nepriklausomai nuo to, kiek laiko jis dirbo darbovietėje, iš kurios išeina, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.
Teisybės dėlei reikia paminėti, kad rugsėjo mėnesį Seimo pirmininkė L. Graužinienė teikė Seimo statuto pataisą, siūlančią suvienodinti Seimo narių išeitines išmokas su kitų dirbančiųjų išeitinėmis išmokomis. Bet nueinančios kadencijos Seimo nariai visgi išeis ratuoti, su kupinomis rieškučiomis eurų. Tiesiog neįtikėtina, kad demokratinėje šalyje tos pačios Lietuvos žmonėms taikomos skirtingos darbo santykių taisyklės! Tai juk viena iš priežasčių, kodėl tuštėja Lietuva ir klesti skrydžiai į airijas, anglijas, norvegijas…
Gerosios naujienos politinėje sferoje – viena po kitos. Štai šią savaitę Vyriausioji rinkimų komisija padalins partijoms antrojo pusmečio biudžeto dotaciją – 2,7 mln. eurų. Valstybės dotacijos skiriamos partijoms, kurios atitinka įstatymu keliamus reikalavimus bei yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus. Taigi, vieni išėjo ratuoti, o kiti ateis batuoti: dabar laimingųjų bus 7 partijos, kurių nariai išrinkti į šį Seimą. Nėra abejonių, kad po rinkimų iždus išsituštinusios parlamentinės partijos biudžetinių pinigų injekciją sutiks išskėstomis rankomis. Palinkėkime joms bent jau nesipjauti – gi pirmadienį pirmasis naujojo Seimo posėdis.