Jūros įkvėpti agluonėniškio paveikslai

Šį rudenį Gargždų muzikos festivalį praturtino dailininko Henriko Šurkaus marinistinių tapybos darbų paroda „Uosto paletė“. Agluonėnuose gyvenantis ir kuriantis menininkas sukūrė ir meninę instaliaciją – linkėjimą, kad festivalis tarsi laivas išplauktų į platesnius vandenis. Neįprasto formato tapybos darbai traukia dėmesį, kuria gerą emocinę nuotaiką – puiki erdvė apmąstymams.

Agluonėniškį dailininką H. Šurkų (kairėje) parodoje pasveikino gargždiškis skulptorius Algirdas Bosas.Praturtino festivalį

Lietuvos dailininkų sąjungos nariui H. Šurkui, keliolika metų gyvenančiam ir kuriančiam Agluonėnuose, kilo mintis su savo tapybos darbais įsilieti į Gargždų muzikos festivalį. Pirmąją dieną buvo atidaryta paroda „Uosto paletė“. Kurį laiką ją buvo pakeitusi kita, tačiau dabar vėl sugrįžusi. H. Šurkus netgi sukūrė instaliaciją: krantinėje – švartavimosi stulpas, prie kurio – virvė prisitvirtinti laivui. „Tai ir edukacija, ir meninis simbolis – linkėjimas muzikos festivaliui išplaukti į platesnius vandenis“, – „Bangos“ korespondentei atskleidė dailininkas.

Į parodos atidarymą jis atvyko pasipuošęs jūrininko uniforma. „Jūra – tai gyvybė ir grožis, įkvėpimas“, – ištarė H. Šurkus.

Kilęs iš Šiaulių, užaugęs žemyniniame mieste, nuo mažens jautė nenumaldomą troškimą vandenims. Tuomet reikėjo tenkintis „pelke“ – nedideliu vandens telkiniu. Paauglystėje su bendraminčiais statė, konstravo baidares, katamaranus ir plaukiojo. Šiauliuose studijuodamas dailės pedagogiką Henrikas pasirinko neįprastą kursinio darbo temą – sukonstruoti ir pastatyti katamaraną.

Polinkį meistrystei, konstravimui jis paveldėjo iš tėvų, kaip ir meninius gebėjimus. Baigęs studijas, 1975 m. su žmona Zena atvyko į uostamiestį ir susigyveno su jūra. Įvairiose mokyklose jis dirbo braižybos ir technologijų mokytoju. Net 27 metus – „Varpo“ gimnazijoje, kurioje sustiprintas dailės mokymas. Jis džiaugėsi, kad nemažai buvusių mokinių pasirinko menininko kelią. Porą metų H. Šurkus dirba Ketvergių pagrindinėje mokykloje – moko dailės ir technologijų.

Pagauti ištirpusį vaizdą

H. Šurkus parodai pristatė 10 paveikslų, kurių dydis – 2,50 x 1,25 m. Nutapyti ant medžio drožlių plokščių sveria po 12 kg. Teko pasukti galvą, kaip juos eksponuoti, nes pritvirtinti ant sienos sudėtinga. Prieš porą metų neįprasto formato paveikslus dailininkas eksponavo Klaipėdoje, prie uosto vartų. Tai buvo dėkinga erdvė šiai parodai.

Pasak Gargždų kultūros centro direktoriaus pavaduotojos Astos Vaičiulienės, čia pirmą kartą eksponuojami tokio formato paveikslai. Lankytojai gali pamatyti 8 dailininko paveikslus, nes ne visiems užteko vietos.

Tai ne peizažai – modernistinio stiliaus kūriniai, kuriuos įkvėpė jūra. Vieni tapyti aliejumi, kiti – mišria technika. Juose ir politinių, ir ekonominių atgarsių bei jūros grožio spalvos. Kai kurie primena plakatus, kiti virsta trafaretine užuomina, užslėptu dekoratyvumu. Tai erdvė žiūrovo minčiai ir apmąstymams. Anot menininkų, vizualinis menas diskredituojamas, kai aiškinamas. Žmonės, gavę tam tikrus signalus į širdį, patys padarys savo išvadas.

Paveikslai traukia dėmesį. „Uosto regata“, „Laivo gimimas“, „Žuvų lietus“, „Laivų kapinės“, „Laisvė“, „Nerimas“. Pavadinimai padeda rasti kūrinio kodą. Kiekvienas turi savo istoriją. Antai idėją „Žuvų lietui“ autorius rado gatvėje. „Einu gatve ir matau išmėtytas žuvis“, – šypsodamasis atskleidė kūrinio gimimą. Dailininkas prisipažino, jog spontaniškų akimirkų pasitaiko retai. „Įkvėpimas pagauna pabuvus jūroje. Tuomet tvirčiausias įspūdis, – šypsojosi menininkas. – Po to gaudau ištirpusį patirtą vaizdą.“

„Reikia supažindinti žmones ir su vietinių menininkų kūrybos darbais. Džiugu, kad Henrikas Šurkus pristatė savo parodą“, – kalbėjo A. Vaičiulienė.

Virginija LAPIENĖ

Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content