Kaitra ir galvose

Nieko nėra geriau už vasarą. Už gražią vasarą. Kas bepamenate, kada mėgavomės tokiais šiltais vakarais, kai nejuda nė lapelis, kai nereikia striukės, kai po dienos darbų aplaistęs daržus įkvepi vasarvidžio gėlių svaiginantį aromatą!

Žinoma, svilinantis karštis be lietaus atgaivos irgi gamtos kraštutinumas. Štai gargždiškė Loreta Motuzienė smagiai juokauja feisbuke: kas užmiršote išjungti šilumą? Neįtaiko saulėta vasara visų poreikiams. Žemdirbiai nebeįveikia sausros padarinių, gaisrininkai nerimauja dėl išdžiūvusių miškų, ligoniai bijo kraujospūdžio šuolio neatlėgstant svilinimui.

Karščio paveikti, matyt, ir politikai tiek pasaulio, tiek šalies, tiek vietos, kartais nebesusivokia savo prieštaringuose pareiškimuose ir abejotinuose sprendimuose. Akivaizdu, kad pastaruoju metu karščio slėgis Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje toks įtemptas, kad, atrodo, vieną dieną ten verdantis ambicijų katilas taip sprogs, kad maža nepasirodys. Ankstesnių priešrinkiminių metų pasiburbuliavimai – vienas juokas palyginti prieš ateinančius rinkimus, kurių datą, spėju, težino koks 10 proc. rinkėjų. Jie dabar nesuka sau galvos, kada ir už ką balsuos – kas voliojasi paplūdimiuose, kas uogauja, kas savo vaikus studijoms ruošia.

Užtat vietos politikai vienas kito iš akių neišleidžia: fiksuojamas balsavimas Taryboje, (ne)dalyvavimas šventėse, pasisakymai žiniasklaidoje ir kt. Administracijos direktorius gana ilgame viešame laiške net apie apkaltos galimybę dviem rajono Tarybos nariams prabilo. Tačiau pirmadienį neeiliniame posėdyje apsvarsčius iš anksto sudarytą dienotvarkę – šia, atrodo, karšta aktualija, išmesta viešumon, nebuvo diskutuota. Lyg ir niekur nieko neįvyko? Neištvėrė po kelių dienų savo nuomonės feisbuke nepasakiusi tik Tarybos narė, opozicijos atstovė  A. Balnionienė.

Žinoma, mums, piliečiams, būtų įdomu, ar pirmoji rajono Tarybos istorijoje apkalta pavyktų? Ir tie du politikai, ko gero, nenusimena ir nenusimintų ir vėliau patekę į dėmesio centrą. Nes bet koks triukšmas – pagrįstas ar ne – yra nemokama reklama ir ypač priešrinkiminiu periodu. Šią taisyklę yra išmokę Seimo nariai.

Klaipėdos rajonas vasarą šurmuliuoja švenčių šventėmis, kiekvieną savaitgalį ne vienoje, o keliose seniūnijoje švenčiama. Štai praėjusį šeštadienį Drevernoje, Judrėnuose, Girininkuose. Šiandien – Priekulėje, Veiviržėnuose. O kiek renginių renginukų vyko liepos 6-ąją, Valstybės dieną! Nors imk ir persiplėšk, jei esi vietinės kultūros mėgėjas!

Betgi yra ne tik gebėjimo apsilankyti keliose vietose tuo pačiu metu problema. Jau kelerius metus kalbame tą pačią temą rutuliodami: jei daug renginių, yra pavojus, kad krenta jų kokybė. Kiekvienas kaimas nori turėti savo Jonines, savo vakarones, savo minėjimo šventes ir t. t. Atrodo, būtų tikslingiau, jei renginiai būtų labiau koncentruoti, kad švenčių metinis grafikas būtų suderintas tarp kultūros centrų, seniūnijų. Pasiūlymų yra, net Kultūros strategija kuriama, bet kol kas situacija nesikeičia. Atseit žmonės atsirinks! Patys nuspręs, kur jiems įdomiau. Tačiau rajono Savivaldybė tikrai nėra pajėgi visų sumanymų finansuoti taip, kad jie būtų tikrai aukšto lygio. Tada reikia ieškoti papildomų lėšų, privačių rėmėjų, tada galvos skauda seniūnams, kultūros, švietimo įstaigų vadovams. Visi atsako pervargę, kai tik paklausi, kaip jiems sekasi rengtis kokiai nors miestelio šventei. Aišku, kai ji praeina, tada, rodos, ir vargo nebuvo. Iki kito karto.

Trečiadienio popietę Jono Lankučio viešoji biblioteka surengė tarptautinio projekto „Etnobook“ rezultatų pristatymą visuomenei, Savivaldybės atstovams. Projekte dalyvauja keliasdešimt jaunųjų gargždiškių ir skuodiškių, kurie liepos pradžioje lankėsi Lvove, susipažino su šio ir aplinkinių miestų jaunimo veikla, kultūros objektais, o ir patys, skleisdami ir dalindamiesi savo kūrybine veikla bei idėjomis, buvo tarsi Lietuvos ambasadoriai Ukrainoje. Projektas vyksta antrus metus, jis finansuojamas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Klaipėdos bei Skuodo rajonų savivaldybių lėšų. Projekto iniciatorė Diana Ciparienė, viena iš kelionės vadovių Skaidra Karalienė, projekto dalyvis gimnazistas Vytautas Valaitis ir žodžiu, ir vaizdu dalijosi projekto potyriais. Mums, klausytojams, buvo taip įdomu, taip paveiku, kad užsimiršome, jog sėdime karščiu alsuojančioje bibliotekos salėje. Tai – ne popierinis projektas, tai – kitas kampas, kaip pažinti skirtingų šalių kultūras, kaip žadinti jaunimo istorinę patirtį ir patriotizmą.

Minėtame pristatyme dalyvavusi Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Rūta Cirtautaitė apgailestavo ir pripažino, jog kartais Savivaldybėje pristinga pasiryžimo neremti visokius vienadienius renginėlius. Betgi politikai, nepaisant nuogąstavimų, kad kažkam neįtiks, jei kokia bendruomenė negaus įprastinių lėšų, tokią poziciją gali apginti svarbiausiu kriterijumi – projektas privalo būti paveikus ir novatoriškas. 3 000 eurų tradicinei šventei su abejotino ryškumo estrados žvaigždutėmis ar 3 000 eurų „Etnobook“? Ateikite į projekto rezultatų pristatymą ir jūs nebedvejosite.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content