Kas nori, tas gauna

Klaipėdos rajone (nors tiesą sakant – kaip ir visame pasaulyje) gruodis persotintas renginių. Prieškalėdinis laikotarpis tradiciškai prasideda tautodailininkų mugėmis, labdaringomis akcijomis, padėkos vakarais, nominacijomis, apdainuojančiomis besibaigiančių metų darbus… Redakcijoje kvietimų į tokius renginius sukaupta gera šūsnis – bandysime visur spėti.

Praėjusį penktadienį teko dalyvauti viename pirmųjų kalėdinių renginių – vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ antrąsyk organizuotame nominacijų vakare. Ir, tiesą sakant, visai nebuvo gaila penktadienį iš darbo grįžti beveik pusiaunaktį. Bendruomenių aktyvistai buvo sukviesti pasidžiaugti per pastaruosius metus nuveiktais darbais ir įgyvendintais projektais – Europos Sąjungos finansinė parama rajone leido įgyvendinti net 39 iniciatyvas, jiems skirta per 8 milijonai litų. „Banga“ apie visus šiuos projektus irgi yra rašiusi.

Tačiau daugumoje šių mūsų straipsnių projektų vadovams, seniūnams, bendruomenių pirmininkams reikėjo teisintis. Štai Priekulės bendruomenės centras skambėjo visame rajone – gavo 450 000 Lt, už juos išblizgino buvusią avarinės būklės šarvojimo salę ir sukėlė įtarimą, kad saujelė bendruomenės narių tas patalpas naudos savo reikmėms: gal šokius, gal balius kels, bet mirusiųjų nebeįleis. Galiausiai nuogąstavimai nepasitvirtino. Priekulėje vietos atsiras visiems – ir pašokti, ir apraudoti. Už projektą, kuriuo (vaizdžiai tariant) suderintos vestuvės su laidotuvėmis, priekuliškiai net gavo nominaciją. Tokią pat istoriją išgyveno ir Dauparai, kuriuose už bemaž 100 000 Lt įgyvendintas sveikatingumo projektas – atsirado vietinis mini SPA centras, bet mainais į tai neliko senosios šarvojimo salės. Nors visaip bandė, bendruomenė ne visus kaimo senolius įtikino, kad šermenys kultūrnamiuose jau nepraktiški. Taigi kad ir kaip iniciatyvią Dauparų bendruomenę girtume, piktų kaime liko.

Būtų įdomu sužinoti – kaži ar yra nors vienas ES lėšomis paremtas projektas, kuris nesukiršina vietos gyventojų? Ar yra nors viena iniciatyva, kuriai visi pritarė?

Štai Ežaičių bendruomenė neseniai organizavo kelionę į Čekijos, Vokietijos, Austrijos kaimų bendruomenes. Šią savaitės trukmės kelionę taip pat finansavo ES ir vienintelis galbūt nepatogus prašymas buvo iš pradžių patiems apmokėti dalį išlaidų, kurias vėliau projekto rėmėjai grąžino. Taigi realiai bendruomenės nariams piniginę atverti reikėjo tik vienam kitam suvenyrui įsigyti.

Pačiai teko malonumas važiuoti vienoje kompanijoje su ežaitiškiais ir tokios dalykinės kelionės linkėčiau kiekvienam. Joje nebuvo Versalio rūmų, Prahos pilių ar šiaip žymiausių muziejų lankymo. Dalykinės kelionės dešimteriopai įdomesnės – lankomos vietos kaimų bendruomenės, kurios tų pačių ES lėšų dėka savo vietoves paverčia į modernias, patrauklias gyventi. Užsienio stebuklai dauguma atvejų sukurti turint lygiai tokias pat galimybes, kokios dabar teikiamos mums – tereikia sklandžiai, greitai ir vieningai įsisavinti skiriamas ES lėšas.

Tačiau, kaip manote, kokio ilgio eilė prie tokios nemokamos Ežaičių bendruomenės kelionės nusiraitė? Beveik jokia… vos 16-os žmonių delegaciją bendruomenės aktyvistai rinko iki pat kelionės išvakarių. Nes tai vienas, tai kitas persigalvojęs, planai sugriuvę, pasikeitę.

Vasarą ir regioninės žiniasklaidos žurnalistams viena ministerija buvo beorganizuojanti kelionę į Lenkiją – norėjo supažindinti su skalūnų dujų gavybos praktika. Naudinga informacija žurnalistams ar ne? Kelionė buvo su grafa „viskas įskaičiuota“, o apie lenkų skalūnininkų vaišingumą sklinda net labai geros kalbos. Tačiau norinčiųjų važiuoti žurnalistų būrelis taip ir nesusirinko. Visi esą kasdieniais darbais apsikrovę…

Svarstau, ką apie visgi įvykusią ežaitiškių kelionę pamanys tie, kurie apie ją perskaitys „Bangoje“? Žinoma, bus besiraukančių, kad išvažiavo kaimo grietinėlė, nes kiti gi neturi galimybių keliauti. O iš tiesų renkant ekskursantų komandą tuosyk kone visos kaimo trobos buvo apeitos…

Todėl keista girdėti, kad keliauti šiais laikais gali tik išrinktieji. Štai ir minėti bendruomenių apdovanojimai džiugiai baigėsi 39-iems visų įgyvendintų projektų vadovams – jie gavo nemokamą kelionę į Slovėniją. Ši, žinoma, irgi bus šiek tiek dalykinė. Tačiau taip pat bus „viskas įskaičiuota“. Įdomu, kiek daug mūsiškių be svarstymų priimtų tokią netikėtą dovaną? Gal trečdalis… Nemažai daliai dėmesio vertos kelionės – tai skrydžiai į turkijas, egiptus ar seišelius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių