Klasikės premija – kūryboje debiutuojančiai klaipėdietei

Lietuvių literatūros klasikės Ievos Simonaitytės atminimui yra įsteigtos dvi premijos, kurios už vertingus kūrybinius darbus, atskleidžiančius Klaipėdos krašto ir Mažosios Lietuvos gyvenimą ir humanistines tradicijas, pagerbiant šio krašto metraštininkės atminimą, įteikiamos sausio mėnesį per jos gimtadienį. Vieną premiją kuruoja Klaipėdos rajono savivaldybė ir jau skelbėme, kad šiemet 25-uoju laureatu tapo Romualdas Deltuva už knygą „Miško ūkis ir medžioklė Mažojoje Lietuvoje“. Kita rašytojos vardo premija yra skiriama Klaipėdoje. Šios premijos 35-ąja laureate tapo Diana Latvė, parašiusi pirmąjį savo romaną „Memelio gaisras“.

35-ajam Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos konkursui Klaipėdoje buvo pateikta 11 kūrinių. Premijos skyrimo komisija šiemetinę premiją skyrė ir Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos virtualiame renginyje įteikė debiutuojančiai klaipėdietei Dianai Latvei už penkių novelių romaną „Memelio gaisras“, išleistą Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos. Tai pirmas spausdintinis autorės romanas, pasakojantis apie klestėjusį vokiškąjį Memelį nuo XIX a. vidurio iki naujai sukurtos sovietinio stiliaus Klaipėdos.

D. Latvės teigimu, dabartiniame judriame amžiuje svarbu suprasti, kodėl verta pažinti kraštą, kurį vadiname savo namais. Novelių romanas „Memelio gaisras“ nukelia skaitytojus į skirtingų laikotarpių Klaipėdą, kadaise vadintą Memeliu, ir jos apylinkes. Čia istorijos peržengia amžių ir valstybių ribas. Knygą sudaro penkios novelės, kurios laiko požiūriu apima laikotarpį nuo XIX a. vykusio Krymo karo iki mūsų dienų. Visus rašytojos pasakojimus vienaip ar kitaip sieja trys veikėjai – Jonas Kelis, jo sūnus Mikė ir neregimas, atmintį istorijos tėkmėje išsaugantis laikas.

Pagal išsilavinimą biologė, dabar dirbanti Lietuvos jūrų muziejuje, D. Latvė labai domisi uostamiesčio istorija ir savo rašiniais norinti paskatinti dabartinius uostamiesčio gyventojus taip pat domėtis pajūrio unikalumu. Pasak jos, Klaipėdos kraštas turi savo dvasią, kurią galima pajusti ir suprasti.

Kūrybos procese autorei labiau priimtinas novelės žanras, daugiau rašanti į stalčių, kur guli ir romanas apie Žemaitijos bajorus, tačiau dabar ji brandina naujus siužetus būsimiems romanams.

Klaipėdoje rašytojos Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos mecenatai iki 2010-ųjų buvo bendrovės, privatūs asmenys, Klaipėdos apskrities viršininko administracija, biblioteka, kol 2011 m. tuometis I. Simonaitytės bibliotekos direktorius J. Šikšnelis ir bendrovės „Mūsų laikas“ valdybos pirmininkas, kultūros mecenatas R. Cibauskas pasirašė penkerių metų rašytojos premijos rėmimo sutartį. 2016 m. sutartis buvo pratęsta dar penkeriems metams, padidinant premiją iki 2 tūkst. eurų.

Aldona VAREIKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių