Laisvė rinktis!
Pilnaties fazė priešrinkiminiu laikotarpiu nieko gero nežada. Akivaizdu, kad ne visi pribrendome demokratijai ir konkurencija išsiveržia ne tik įprastomis apkalbomis, gandais, bet ir pažeidimų forma. Plėšomi politinės reklamos plakatai, beje, pastarieji dažnai kabinami ir neleistinose vietose, nesuderinus su savininkais. Štai trečiadienį paskambinusi veiviržėniškė piktinosi, kad dabar net tvartai turi politinius veidus. Tačiau, anot jos, tie plakatai nieko nepakeis – veiviržėniškiai esą apsisprendę ir rinksis laiko patikrintą kandidatą. Po rinkimų matysim, ar ilgametės Veiviržėnų gyventojos orakulas nemelavo.
Yra daug dejuojančiųjų dėl politinių plakatų vajaus, skrajučių, kalendoriukų dalijimo ir pan. Manęs tai visiškai netrikdo – priešingai, su pasimėgavimu skanauju demokratiją. Kadangi aktyviai domiuosi rajono politiniu gyvenimu, man įdomu, kaip kandidatai parengė namų darbus ir vizualizuoja savo rinkimų kampaniją. Truputį gaila, kad daugelis nuėjo tradiciniu gražių besišypsančių veidų keliu. Pamirštama, kad drąsūs vizualinės komunikacijos sprendimai gali lemti sėkmę. Prisiminkime dar 2008 m. JAV prezidento Baracko Obamos rinkimų kampanijoje naudotą portretą. Tuomet garsus gatvės menininkas Shepardas Fairey sukūrė plakatą, kuriame B. Obama vaizduojamas trafareto stiliumi, raudona, smėline ir mėlyna spalvomis. Šis vaizdas buvo papildytas užrašu „Hope“ („Viltis“), taip pat sukurtos plakatų versijos su užrašais „Change“ („Pokytis“) ir „Progress“ („Progresas“). Genialumas slypėjo paprastume, mūsų rajono politikų plakatuose, manau, dažnu atveju yra vis dar per daug teksto. Be to, dalis politikų feisbuke save reklamuoja su vienu šūkiu, politiniuose laikraščiuose jau rašo kitą – tai blaško rinkėją. Verta apsispręsti ir į žmonių sąmonę skverbtis viena kryptimi.
Ar šiame technologijų amžiuje būtinas veidas ant namo sienos? Viešųjų ryšių ekspertai vieningai sutaria: jei tai nematyta persona – būtinas. Žmogus priimdamas net tokį racionalų sprendimą kaip balsavimas, pasirodo, dažniausiai vadovaujasi ne argumentais, o emocijomis. Pastarosios ir kyla žiūrint į veidą: patinka ar nepatinka, pasitikiu ar nepasitikiu, viliuosi ar abejoju. Veido sukeltos emocijos didžiąja dalimi lemia, ties kuria kandidato pavarde bus padėta rinkėjo žyma.
Kita besiskundžiančių rinkėjų dalis rypuoja dėl į duris besibeldžiančių politikų. Patarimas elementarus, jei nepatinka, neatidarykit durų, ir problema išspręsta. Tačiau pagalvokite, kiek rajone gyvena žmonių, kurie ilgesingai laukia, kol bent kažkas pasibels į duris. Dažnu atveju vaikai emigravę ar tiesiog gyvena kituose miestuose, o kaimynai užsiėmę ar šiokie anokie. Nepamirškime, jog gyvename vienišų žmonių amžiuje. Ne veltui iš šios XXI amžiaus tragedijos apsukresnieji jau ir verslus kuria. Štai JAV galima net išsinuomoti partnerį apsikabinimui. Jis guli visą naktį šalia tavęs apsikabinęs, ir stebuklas – sukuriama trumpalaikė iliuzija, jog esi nevienišas! Politikų ėjimas nuo durų lig durų sena, bet efektyvi metodika. Pirmiausia, kaip politikas matai žmonių reakcijas, gauni grįžtamąjį ryšį. Jei rinkėjų žvilgsnis tuščias, būtina keisti savo siunčiamos žinutės pobūdį. Kita vertus, visur svarbu saikas. Jei būsi visose sekmadienio šv. Mišiose ir garsiausiai melsiesi, tave, žinoma, pastebės, tačiau abejoju, ar iš teigiamos pusės. Perdėta parodomoji programa atbaido ne vieną rinkėją.
Dėl to Lietuvoje randasi vis daugiau sakančiųjų, jog iš gausaus kandidatų į merus ir savivaldybių tarybas būrio nėra, už ką balsuoti. Tačiau pasirinkimas stulbinantis. Šiemet į 1502 Tarybos narių ir merų kėdes pretenduoja daugiau nei 13 680 kandidatų. Vidutiniškai iš 9 dalyvių kėdę gaus tik vienas. Vyriausias rinkimų dalyvis yra Juozapas Minauskas, jam 90 metų ir dalyvauja Ukmergės rajono rinkimuose. Jauniausia dalyvė – Jonavos rajone dalyvaujanti Eglė Vizbaraitė. Įdomu tai, kad mergina dar tik vasario 9 d. atšventė 18-ąjį gimtadienį. Mūsų rajone konkurencija dar didesnė, į vieną Tarybos nario vietą pretenduoja vidutiniškai 14 kandidatų.
Laisvė rinktis! Dėkoju, Lietuva. Aš jau žinau, kam atiduosiu savo balsą kovo 3-iąją vyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose, o tu?