Lapių mokykla šventė šimtąjį gimtadienį
Lapių pagrindinės mokyklos šeimininkė V. Lukauskienė (kairėje): „Iš šių svarbiausių mokyklai žmonių – Lapių bendruomenės pirmininkės L. Karbauskienės, buvusio mokyklos direktoriaus R. Gedvilo anūko Kęstučio Stankūno, buvusio direktoriaus V. Davidonio, buvusio direktoriaus V. Vaitkaus dukros D. Vaitkutės, buvusios direktoriaus pavaduotojos Irenos Pintverytės, lapiškio altruisto D. Holliday – rankų pakilo balti balandžiai.“
Išsaugota. Išpuoselėta. Mylima ir branginama. Daugelio buvusių mokinių vadinama šviesiausiu gyvenimo puslapiu.
Šeštadienį vienos seniausių Klaipėdos rajone Lapių pagrindinės mokyklos 100-ojo jubiliejaus šventėje bendruomenė ir atvykę svečiai savo parašais specialiame stende paliudijo šį istorinį įvykį: kartu su Nepriklausomybe Lapių kaime įžiebtas mokslo šviesos židinys. Per istorijos vingius, švietimo sistemos reformas, optimizavimą jis kone stebuklingai išliko.
Šimtmečio įkvėpti
Išskirtinėje jubiliejinėje šventėje – praeities ženklai ir dabarties realybė, graudulys ir džiaugsmas. Susirinko buvę mokiniai ir pedagogai, pasveikinti atvyko rajono valdžios atstovai, du Seimo nariai, kiti svečiai. Visi šiltai sutikti.
Kiekvienas pro vartelius įėjęs į Lapių pagrindinės mokyklos kiemelį, buvo apdovanotas mokinių nupintomis lininėmis juostelėmis su tautine simbolika, kiekvienam prisegtas jų pagamintas žiedelis.
Mokyklos parke, kur vyko šventinis šurmulys, išmoningai išdėstyti praeitį liudijantys ženklai: senų fotografijų, kuriose įamžinti įvairių kartų mokiniai su savo mokytojais, fotokopijos, mokyklos muziejaus eksponatai – elementorius „Saulutė“, „Gramatika“, skaitytuvai ir daug kitų.
Gėlėmis apkaišytos sūpuoklės – gražiausiomis svajonėmis apipinta ateitis? Ženklų, simbolių daug – mąstyk, vertink. Arba bendrauk – vieni kitų ieškojo buvę mokslo draugai, bet sunkiai atpažino. Buvę mokiniai savo mokytojams dovanojo gėles.
Šventiniame mokyklos bendruomenės koncerte dalyvavo ir mažieji, ir paaugliai, ir suaugusieji. Folkloras persipynė su šiuolaikine muzika, šokiais. Nuoširdu ir jautru.
Išsaugota ir brangi
Lapių pradžios mokykla įkurta buvusiame dvaro pastate tais pačiais metais, kai buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė. Čia ne bažnytkaimis, bet įsižiebė mokslo šviesos židinys. Mokykla tapo gyvenimo centru ne tik šio, bet ir Rudaičių, Utrių, Žvelsėnų, Pažvelsio kaimų žmonėms.
Jubiliejinėje šventėje dalyvavęs rajono Savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas akcentavo, jog valstybės ir Lapių pagrindinės mokyklos jubiliejai sutampa. „Nepriklausomos Lietuvos valdžia suprato, kad išsilavinusi tauta – stabilios ekonomikos pagrindas“, – kalbėjo jis. Buvęs mokyklos direktorius Vidūnas Davidonis atkreipė dėmesį, kad Lapių pagrindinė mokykla – viena seniausių rajone.
Seimo narys Petras Gražulis pastebėjo, jog Nepriklausomybės metais optimizuojant, reformuojant švietimo sistemą ši mokykla išliko, nors panašių Lietuvoje uždaryta apie tūkstantis. Ir palinkėjo jai gyvuoti, net tapti gimnazija. Rajono Savivaldybės vicemerės Violetos Riaukienės teigimu, mokykla šalia namų – labai brangus dalykas. „Sėkite gėrį ir užauginsime gražią kartą“, – sakė ji.
Seimo narys Žygimantas Pavilionis palinkėjo, kad mokytojai būtų tautos vedliai kaip tarpukariu, bet ir uždirbtų trigubai daugiau.
Jubiliejaus proga sveikino rajono Savivaldybės tarybos nariai Rasa Petrauskienė, Egidijus Skarbalius, Vėžaičių seniūnijos seniūno pavaduotojas Alvydas Mockus.
Lapių bendruomenės pirmininkė Laima Karbauskienė akcentavo, jog su Lapių pagrindine mokykla vykdo bendrus projektus. „Mokykla stipri, kūrybinga, aktyvi kaimo bendruomenės pagalbininkė“, – sakė ji. Mokyklos parkui bendruomenė šventės proga dovanojo 5 suolus.
Lapiuose prieš 22 metus įsikūręs anglas Deividas Holliday prisipažino, kad išmokti lietuviškai buvo labai sunku. „Lapių mokykla – geriausia Lietuvoje, o jos direktorė Vilija Lukauskienė – nuostabiausia“, – nuotaikingai ištarė jis. Ši antrino, kad Deividas atnešė į Lapius savanorystės idėjas.
Kad neišnyktų iš žemėlapio
Kiekvienam, atvykusiam į savo buvusią mokyklą, yra mielas širdžiai kampelis. Daiva Vaitkutė, buvusio Lapių mokyklos direktoriaus Viktoro Vaitkaus dukra, ne be jaudulio kalbėjo: „Esu laiminga. Visi mano vaikystės prisiminimai siejasi su šia mokykla, kurioje dirbo mano tėveliai mokytojai. Dalyvavau visuose mokyklos reikaluose. Verkiau, kai nusprendė iškirsti kaštonus, bet toje vietoje pastatė naują mokyklos pastatą… Aš sakau, kad esu iš kaimo, kur nepažįstami žmonės visada sveikindavosi… Džiaugiuosi, kad mano tėvelių gyvenimo istoriją tęsia nuostabūs žmonės.“
„Lapiai su Žvelsos slėniu – vienas maloniausių kampelių. Čia prabėgo gražiausi mano gyvenimo metai. Labai miela širdžiai ši šventė“, – prisiminė buvęs šios mokyklos pedagogas V. Davidonis. Tuomet čia mokėsi apie 170 mokinių. Jis pasakojo, kad 1979–1988 metais mokykloje buvo ir kultūros centras, kino teatras, biblioteka, paštas, ir netgi medicinos punktas įsikūręs.
Vidmantas Skliuderis mokyklos parke parodė seną kriaušę, kurios pašalusius salstelėjusius vaisius skanavo vaikystėje su draugais. Jis labai norėjo šventėje sutikti buvusius bendramokslius. „Mūsų klasė, baigusi aštuonmetę, pasodino rožyną – paliko dovaną mokyklai“, – pasakojo Vidmantas. V. Skliuderis pridūrė: „Visi mūsų mokytojai buvo geri. Labai malonu susitikti su direktoriumi Vidūnu. Mokykloje norėjau būti į jį panašus – vyriškas, kultūringas.“
Prieš 43 metus šią mokyklą baigusi lapiškė Elena Kundrotienė kalbėjo: „Mes čia buvome užimti, veiklūs ir laimingi. Labiau pasiturinčių šeimų vaikai nesipuikavo, visi jautėmės lygiaverčiai.“ Ji džiaugėsi jubiliejine švente, kurioje buvo viskas apgalvota. Jos brolis Petras Mineikis pridūrė, kad mokykla buvo antrieji namai.
Buvę mokinys Gintautas Kniukšta akcentavo, kad jo gimtasis kaimas – Rudaičiai, o svarbiausia mokykla – Lapių. „Čia – visas mano gyvenimas. Čia tapau agronomu, žurnalistu, politiku. Mokykla išugdė pareigos jausmą. Čia įgijome pagrindą – gyvenimo tikslą – būti tuo, kuo galime“, – kalbėjo buvęs Seimo narys, žurnalistas, redaktorius. Jis palinkėjo, kad Lapiai neišnyktų iš žemėlapio.