„Minijos“ mokiniai Danijoje, Latvijoje ir Lietuvoje pasijuto scenos žvaigždėmis

Penkiolika „Minijos“ mokinių kėlėsi keltu į Švediją. O iš ten autobusu keliavo į Daniją, važiavo per vieną iš ilgiausių 16 km Eresundo tiltą, kuris jungia Malmę ir Kopenhagą.

Gargždų „Minijos“ progimnazija jau 10 metų yra asociacijos „Mainai visiems“ („Exchanges for All“) narė. Sukurtas tarptautinis mokyklų tink­las leidžia du kartus per metus mokiniams nemokamai dalyvauti tarptautinių mainų programoje, kuri orientuota į klimato kaitos aktualijas ir yra meninio pagrindo.
Rugsėjo pabaigoje tarptautinių mainų programos vyko Lietuvoje, Latvijoje ir Danijoje. Skirtingas kultūrinis identitetas leidžia mokiniams tas pačias temas atspindėti skirtingais rakursais, plėsti savo akiratį stebint bendraamžių darbą iš kitų šalių.
Mokosi iš profesionalų
Prieš dešimtmetį kilusi iniciatyva prisijungti prie šios asociacijos buvo Gargždų „Minijos“ progimnazijos anglų kalbos mokytojos, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojos Renatos Anužienės ir tuomet progimnazijoje dirbusios, sporto klubo „Divina Femina“ įkūrėjos Astos Lukauskienės mintis. R. Anužienė yra asociacijos „Mainai visiems“ valdybos narė, taip pat tarptautinio projekto koordinatorė Gargždų „Minijos“ progimnazijoje.
Anot jos, kai trijų šalių mokiniai (iš kiekvienos po 15) susirenka į stovyklą, dirbtuves veda trys lyderiai – tai meno sričių profesionalai iš įvairiausių pasaulio šalių. Mokiniai susiskirsto į tris grupes ir ruošia meninius pasirodymus, vyksta intensyvios dirbtuvės, ilsėtis nėra kada. Stovyklos būna labai aktyvios, mokiniai mokomi išeiti iš komforto zonos ir meniniais būdais atskleisti save scenoje, įveikti auditorijos baimę. Mat parengti pasirodymai vėliau pristatomi po kelis kartus: įvairiose švietimo įstaigose, kultūros centruose ir kt. Tokia patirtis ugdytiniams leidžia pasijusti scenos žvaigždėmis.
Nepatogumus atpirko patirtis
Rugsėjo paskutinę savaitę 15 Gargždų „Minijos“ progimnazijos mokinių vyko į Daniją. Jie kartu su dviem pedagogėmis kėlėsi keltu į Švediją, Karlshamną. O iš ten autobusu keliavo į Daniją, važiavo per vieną iš ilgiausių 16 km Eresundo tiltą, kuris jungia Malmę ir Kopenhagą. Apsigyveno nedidelėje mokykloje, kurioje mokosi vos 200–300 mokinių, ir kibo į projekto darbus. Mokiniai galėjo pasirinkti, prie kurio iš lyderių komandos jungiasi: mago iš Portugalijos Josė, šokėjo iš Portugalijos Pako ar muziko Andy iš Jungtinės Karalystės. Lyderiai per dvi dienas kartu su ugdytiniais paruošė įspūdingus pasirodymus, dalis jų buvo susieti su klimato kaitos tematika. Likusias dienas mokiniai pasirodymus demonstravo mokykloje, kultūros centre. Žiūrovai liko be amo, vis klausė, kaip įmanoma per tokį trumpą laiką paruošti tokį kokybišką šou?
Dauguma „Minijos“ mokinių tvirtino, kad darbas su lyderiais juos įkvėpė, bendravimas buvo labai šiltas, o pasiekti rezultatai pranoko lūkesčius. Tačiau dalis atvirai sakė, kad gyvenimo sąlygos nebuvo geros. Teko miegoti klasėje ant pripučiamų čiužinių, vežtis savo patalynę ir kt. Kadangi Danijoje buvo apniukusi savaitė, tai diskomfortą kėlė besiskverbiantis šaltis, besikaupianti drėgmė. Nepaisant to, mokiniai įsitikinę, kad buvo verta iškęsti šiuos nepatogumus dėl įgytos patirties, susirastų naujų draugų. „Išmokau magijos triukų, patiko užsiėmimai, tačiau nuvylė maistas, laisvo laiko pasirinkimai ir čiužiniai“, – „Bangai“ sakė Augustas. Lukrecija patikino, kad vykusios dirbtuvės, pasirodymai, žmonės labai patiko, tačiau vis išsileidžiantys čiužiniai neleido patogiai išsimiegoti. Evita pasakojo, kad dar niekada nebuvo taip toli keliavusi nuo namų su bendraamžiais, tad tai buvo iššūkis. Stovykla Danijoje jai labai patiko, nustebino: „Vieninteliai dalykai, kurie mane nuvylė, buvo maistas ir išsileidžiantys čiužiniai. Tačiau, nepaisant to, susiradau daug naujų draugų ir nuostabiai praleidau laiką.“
Sunkiausias – atsisveikinimo momentas
Lietuvoje mainų programos dalyviai rinkosi Kretingos rajone, „Jaunimo sodyboje“. Čia suvažiavo 15 danų, 15 lenkų ir 15 lietuvių. Šokių mokytoja Clara iš Danijos, dramos mokytoja Karoline iš Suomijos, didžėjus Booma iš Danijos taip pat nepaliko abejingų vaikų, kiekvieną paskatino atsiskleisti, išdrįsti, nebijoti parodyti savo unikalumą. Mokiniai du pasirodymus surengė Gargždų „Minijos“ progimnazijoje septintų ir aštuntų klasių mokiniams. Vieną pasirodymą padovanojo Latvijos publikai, mat vyko pas kitus projekto dalyvius, kurių dirbtuvės buvo Latvijoje. „Man patiko muzikos klasės vadovas Booma, aš daug ką sužinojau, išmokau, patyriau. Stovykla buvo labai įdomi ir tikrai nesigailiu taip praleidęs šią savaitę“, – kalbėjo Dovydas. Dominyka antrino, kad labai patiko stovykla, lyderiai, kurie dirbo su mokiniais, o sunkiausia buvo atsisveikinti su draugais. Su vaikais buvusios pedagogės Loreta Paulauskienė, Laima Sukurienė džiaugėsi, kad su mokiniais dirbę lyderiai buvo tikri profesionalai, o įgyta patirtis mokiniams neabejotinai pravers ateityje.
Latvijoje darbavęsi mokiniai įsikūrė uždarytoje pradinėje mokykloje, Rudės gyvenvietėje. Buvo lovos, patalynė, puikus maistas. Nieko prašmatnaus, bet viskas, ko reikia. Su ugdytiniais dirbtuves vedė muzikos mokytojas iš Suomijos Antti, dramos mokytojas Liew iš Velso, šokių mokytojas Steve iš Didžiosios Britanijos. Anot pedagogės Aldonos Veikšienės, lyderiai leido vaikams improvizuoti, patiems kurti pasirodymus, atsiskleisti. Daug dėmesio buvo skirta klimato kaitos temai, kurti šūkiai, pasirodymai. Itin daug ovacijų susilaukė muzikai, kurie grojo susirinktais pagaliukais, naudojosi dėžėmis, skardinėmis ir kt. Vaikai taip susidraugavo, kad sunkiausias buvo atsisveikinimo momentas, aplaistytas ašaromis. Mokiniai pasirodymus surengė Nicos mokykloje, taip pat vietos bendruomenei.

Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių