Minimas Lietuvos Sąjūdžio 35-metis

Nelengva patikėti, bet jau praėjo trečdalis amžiaus nuo to 1988-ųjų pavasario, kai Lietuvoje pradėjo kurtis Sąjūdžio iniciatyvinės grupės, reikštis Žaliųjų ir kiti judėjimai, nuaidėjo tūkstantiniai mitingai ir atėjome į Kovo 11-ąją.


Šios sukakties proga Lietuvos Mokslų akademijos ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių, taip pat Lietuvos centrinio ir valstybės naujojo archyvų iniciatyva Vilniuje rengiama mokslinė konferencija „Sąjūdžio istorija ir patirtis“.
Konferencija vyks šeštadienį, birželio 3 dieną, Lietuvos Mokslų akademijos didžiojoje konferencijų salėje, kur prieš 35 metus kilo ir išplito po Lietuvą bei toliau už jos ribų drąsios Sąjūdžio idėjos, iš tiesų – Lietuvos valstybingumo atkūrimo siekiai.
Konferencijos programoje numatytas įvairus pranešėjų ir pokalbių dalyvių ratas. Pranešimus skaitys, patirtimi dalinsis LPS iniciatyvinės grupės nariai – akad. A. Buračas, Z. Vaišvila, A. Medalinskas, A. Juozaitis, signatarai B. Genzelis, I. Andrukaitienė ir kiti. Apie Sąjūdžio indėlį ir jo reikšmę atkuriant Lietuvos nepriklausomybę, valstybės teisinį pagrindimą, politinę kultūrą, Baltijos kelio prasmę ruošiasi kalbėti akademikai, istorikai, signatarai, nacionalinio muziejaus atstovai. Tarp jų tokios žinomos asmenybės, kaip buvęs teisingumo ministras P. Kūris, istorikai – A. Kasparavičius, Č. Laurinavičius, A. Nykžentaitis, Seimo narys E. Jovaiša, taip pat Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro mokslininkė dr. K. Burinskaitė, naujojo valstybės archyvo vadovė D. Kontrimavičienė. Veiks archyvinių dokumentų paroda, vyks pirmųjų valstybės vėliavų, plevėsavusių Sąjūdžio renginiuose, perdavimo archyvams ceremonija.
Tą pačią dieną 14 val. Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje rengiamas iškilmingas Sąjūdžio 35-mečio ir Sąjūdžio dienos minėjimas. Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen rašte savivaldybėms paragino, minint kiekvieno Lietuvos miesto, miestelio ar rajono Sąjūdžio įsikūrimą, Sąjūdžio mitingus ar kitus to meto renginius, „per visą Lietuvą nutiesti Sąjūdžio kelią – prisiminti ir jaunajai kartai priminti Sąjūdžio reikšmę, pilietinės visuomenės svarbą, pagerbti mirusių nepriklausomybės atkūrimo iniciatorių atminimą aplankant jų kapus“.
35-ųjų Sąjūdžio metinių minėjimo renginiuose Vilniuje dalyvaus ir Klaipėdos rajono Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių delegacija.

Aldona VAREIKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių