Ministrė M. Navickienė: nuo karo bėgantiems Ukrainos vaikams ir moterims privalo padėti visos Europos Sąjungos šalys

Skubi, koordinuota ir savalaikė pagalba Ukrainos žmonėms bet kurioje Europos šalyje – tai akcentavo Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, Briuselyje dalyvaujanti Užimtumo ir socialinės politikos reikalų tarybos posėdyje.
„Rusijos karas Ukrainoje sukėlė humanitarinę krizę. Rusija yra atsakinga už nekaltų žmonių – vaikų, moterų, senolių, neįgalių asmenų, vyrų – kraujo praliejimą, už prarastas gyvybes. Todėl, mieli kolegos, turime veikti kartu ir dėti visas pastangas, kad būtų atverti humanitariniai koridoriai, nustatytos saugios zonos ir nuo tos minutės, kai nuo karo bėgantys žmonės pasiekia saugią Europos Sąjungos žemę, jiems privalo būti suteikta visokeriopa pagalba, kad jie galėtų pasijausti kaip namie“, – sakė ministrė M. Navickienė.
Ministrė pabrėžė, kad Europos valstybių vadovai jau sutarė toliau rodyti solidarumą bei teikti humanitarinę, medicininę ir finansinę paramą visiems pabėgėliams, todėl „esame tvirtai įsitikinę, kad padėti nuo karo baisumų bėgantiems žmonėms turi visos Europos Sąjungos valstybės narės“, – sakė ministrė M. Navickienė.
Šiomis temomis vyko daugiašalės diskusijos su Lenkijos, Latvijos, Estijos, Slovakija, Čekija, Vengrija ir Rumunija bei dvišalės diskusijos su Olandijos kolegomis.
Posėdyje ministrė M. Navickienė pabrėžė pritarianti Europos Komisijos pasiūlytai CARE iniciatyvai, bet tuo pačiu pastebėjo, kad šioje nepaprastoje situacijoje reikia tolesnių žingsnių kuo greičiau kuriant naują finansinę priemonę, kuri padėtų pasienio ir kitoms priimančioms šalims. Taip pat ministrė pabrėžė, kad turime lanksčiai pasinaudoti 2021-2027 m. daugiametės finansinės paramos fondu ir skirti daugiau lėšų nuo karo bėgančių žmonių problemoms spręsti. Ta pati tema buvo aptariama dvišaliame susitikime su Komisaru N. Schmit, kuris išreiškė supratimą ir tolimesnių žingsnių svarbą sprendžiant ir Lietuvos iššūkius.
Ministrė M. Navickienė susirinkusiems pažymėjo, kad Lietuvoje humanitarinės pagalbos mechanizmas įsijungia iš karto, kai tik ukrainiečiai kerta Lietuvos sieną. Pirmąsias 72 valandas jiems suteikiama gyvenamoji vieta, maistas, medicininė priežiūra, psichologinė pagalba. Ypatingas dėmesys skiriamas vaikams, jaunimui, moterims, žmonėms su negalia ir vyresnio amžiaus žmonėms. Taip pat atvykėliams teikiama išsami informacija apie galimybes pasilikti Lietuvoje, įsidarbinti, o vaikams pasiūlomas užimtumas atsižvelgiant į amžių.
Kalbant apie Laikinosios apsaugos nuostatų aktyvavimą, ukrainiečiai Lietuvoje iš karto gauna sveikatos draudimą ir leidimą dirbti, vaikams suteikiama galimybė lankyti darželius, mokyklas. Parengtos įstatymų pataisos leidžia žmonėms gauti kompensacijas už būstą ir išmokas įsikurti.
„Jau pirmąją karo Ukrainoje dieną, vasario 24-ąją, su kolegomis iš Latvijos ir Estijos savo pavyzdžiu raginome kiekvieną iš jūsų dirbti kartu su mūsų pilietinėmis visuomenėmis ir vietinėmis bei tarptautinėmis nevyriausybinėmis organizacijomis, stiprinant humanitarinę pagalbą Ukrainos žmonėms. Ukraina yra Europos dalis, kuri gina mūsų taiką jau 19 dienų“, – sakė ministrė M. Navickienė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija