Mokyklinė uniforma: pasididžiavimas ar tik prievolė?

Signatarų vardu pavadintų mokyklų projekto metu buvo suprojektuotas J. Šaulio atvaizdas, kuris sėkmingai perkeltas ant jaunimo pamėgtų megztinių ir marškinėlių. Taip Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos moksleivių uniforma tapo reprezentatyvi ir išskirtinė. Žinoma, ja puošiamasi ir svarbiuose renginiuose.

Daugumoje Klaipėdos rajono ugdymo įstaigų vienokia ar kitokia uniformos alternatyva – švarkas, liemenė, sarafanas, megztukas ar džemperis – yra privaloma. Ir nors mokyklose akcentuojama uniformos dėvėjimo svarba, sudaromos galimybės tam tikromis dienomis jos nedėvėti, švietimo įstaigų atstovai teigia, kad vis dėlto tenka susidurti su moksleiviais, kurie nenori dėvėti uniformos. Pasak vyresnių mokinių, ji varžo, įspraudžia į rėmus, tad lengviau uniformos dėvėjimo tvarką palaikyti pradinėse klasėse.
Suteikia aprangos alternatyvų
Iš aštuonių apklaustų Klaipėdos rajono ugdymo įstaigų septyniose uniformos yra privalomos. Štai Gargždų „Minijos“ progimnazijoje tėvai, pasirašydami Mokymo sutartį, sutinka mokinį aprūpinti mokykline uniforma iki spalio 1 d. Dėl uniformos dėvėjimo buvo vykdyta tėvų ir mokinių apklausa, nes vaikai teigė, jog buvę žalios spalvos švarkai – nepatogūs. Mokyklos administracija pateikė įvairesnių alternatyvų: 1–4 klasių mergaitėms tamsiai mėlynos spalvos sarafanas su emblema, berniukams – tamsiai mėlynos spalvos liemenė su emblema. 5–8 klasių moksleiviams buvo siūlyti švarkai su emblema.
Vėžaičių pagrindinės mokyklos tarybos pirmininkė Andželika Stropuvienė pažymėjo, kad uniformos mokykloje privalomos jau 10 metų, apie jų dėvėjimą buvo diskutuota su mokyklos taryba. „1–4 klasių moksleiviai turi dėvėti sarafanus ir mokyklinius švarkelius, 5–10 klasėse yra privaloma dėvėti viršutinį rūbą: švarkelį arba megztuką“, – teigė A. Stropuvienė.
Pasak jos, mokinių tėvai prieš kiekvienus mokslo metus yra informuojami apie privalomą uniformą bei nukreipiami į įstaigas, kuriose gali jas įsigyti.
Uniforma privaloma ir Dituvos Aleksandro Teodoro Kuršaičio pagrindinėje mokykloje. Ugdymo įstaigos direktorė Lina Nedveckienė dalijosi, kad uniforma įvesta nuo 2015 m., buvo atlikta mokinių, tėvų/globėjų ir mokytojų apklausa, kurios metu nuspręsta dėl poreikio, uniformos spalvų ir derinio. Direktorės teigimu, nutarta, kad pradinių klasių mergaitės dėvi mėlynos spalvos sarafanus, o berniukai liemenes, aukštesnių klasių mokiniai – mėlynos spalvos švarkus.
Jaunimui – patrauklūs sprendimai
Prieš 6 metus uniforma tapo privaloma ir Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje, kai mokyklai suteiktas gimnazijos statusas. Pasak klasių vadovų metodinės grupės pirmininkės Linos Stulpinienės ir direktoriaus pavaduotojos ugdymui Jurgitos Rudienės, mokinių pageidavimu buvo ieškoma sprendimų, kaip uniformą padaryti patrauklesnę. „Signatarų vardu pavadintų mokyklų projekto metu buvo suprojektuotas J. Šaulio atvaizdas, kuris sėkmingai perkeltas ant jaunimo pamėgtų megztinių ir marškinėlių“, – pažymėjo L. Stulpinienė ir J. Rudienė.
Jų teigimu, mokiniai gali rinktis dėvėti švarką ar megztinį su logotipu arba bluzoną su J. Šaulio atvaizdu.
Kretingalės pagrindinėje mokykloje uniformos buvo privalomos ilgą laiką, o 2020 m. mokyklos tarybos sprendimu priimtas naujas uniformų modelis. „Į naujos uniformos modelio rinkimo procesą buvo įtraukta visa mokyklos bendruomenė: mokinių taryba atliko mokinių apklausą ir pateikė uniformų pavyzdžius, Tėvų komitetas susipažino su jais ir teikė savo siūlymus, o Mokyklos taryba priėmė galutinį sprendimą“, – procesu dalijosi mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Deimantė Vitkutė-Stonkuvienė. Pradinukams privaloma liemenė, pradinukėms – sarafanas. Svarbu, kad džemperis, megztukas ar polo marškinėliai būtų su mokyklos logotipu.
Agluonėnų mokykloje-darželyje uniforma taip pat privaloma. Berniukai nešioja liemenes, mergaitės – sarafanus. Ji privaloma ir Endriejavo pagrindinėje mokykloje. Ugdymo įstaigos direktorės pavaduotoja ugdymui Virginija Varnelienė informavo, kad, tėvų ir mokinių pageidavimu, uniformos įvestos 2017 m., 2020 m. mokyklinius švarkus pakeitė džemperiai. Ketvergių pagrindinė mokykla yra vienintelė apklausta ugdymo įstaiga, kurioje uniformos yra rekomendacinio pobūdžio.
Tikrina, kaip dėvi
Pasitaikanti problema, su kuria susiduria ugdymo įstaigos, – savavališkas uniformos nedėvėjimas. Ji aktualiausia tarp aukštesnių klasių moksleivių. Gargždų „Minijos“ progimnazijos administracijos darbuotojai kontroliuoja, ar mokiniai dėvi uniformą. Jei uniforma nedėvima, pirmiausia vyksta pokalbis su mokiniu, jei pasikartoja, įrašoma pastaba ir informuojami tėvai. Kartais vyksta pokalbiai su socialiniais darbuotojais, kraštutiniu atveju gali būti taikoma drausminė priemonė – mokinio elgesio svarstymas Vaiko gerovės komisijos posėdyje dalyvaujant tėvams. Mokinį, kasdien vilkintį mokyklinę uniformą, klasės vadovas paskatina žodiniu pagyrimu, padėkoja mokinio tėvams.
Vėžaičių pagrindinėje mokykloje klasės vadovai stengiasi motyvuoti mokinius dėvėti uniformą: vienose klasėse uniformų dėvėjimas yra žymimas specialiame dienoraštyje, kitose skiriami specialūs prizai ar apdovanojimai.
„Uniformų dėvėjimu rūpinasi klasės vadovai ir dalykų mokytojai, dažniausiai jiems pavyksta rasti sprendimo būdą, kuris padėtų mokinius motyvuoti dėvėti mokyklinę uniformą. Mano nuomone, uniforma užkerta kelią socialinei nelygybei bei taip mokiniai ugdosi atsakomybės, bendrumo jausmą“, – akcentavo mokyklos tarybos pirmininkė A. Stropuvienė.
Apklaustos ugdymo įstaigos akcentavo, kad uniformą moksleiviai privalo dėvėti ugdymo proceso metu, tačiau tam yra išimčių. Jų dėvėti nereikia per neformaliojo švietimo užsiėmimus, išvykose, judėjimo negalią ar fizinių sužalojimų turintiems mokiniams, gavus administracijos sutikimą progimnazijos administracijos paskelbtomis netradicinio ugdymo dienomis ir penktadieniais.
Uniforma – reprezentacinis veidas
Pasak Dituvos Aleksandro Teodoro Kuršaičio pagrindinės mokyklos direktorės Linos Ned­veckienės, uniformų dėvėjimo tvarką prižiūri socialinė pedagogė ir klasių vadovai. Geriausiai uniformas dėvinti klasė gali tapti šauniausia Metų klase.
„Mūsų nuomone, mokyklinė uniforma – mokyklos vizitinė kortelė ir vienas iš būdų kurti patrauklią mokyklą. Uniforma ugdo pagarbą mokyklai, formuoja tvarkingos mokyklos įvaizdį, moko aprangos etiketo ir pareigingumo, mažina atskirtį, patyčias, leidžia jaustis bend­ruomenės nariu. Džiaugiamės turėdami visos mokyklos bend­ruomenės pritarimą ir palaikymą“, – dėmesį atkreipė direktorė L. Nedveckienė.
Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos atstovės taip pat patikino, kad tenka susidurti su situacijomis, kai moksleiviai nedėvi uniformos. Tokiu atveju klasės vadovas, socialinis pedagogas ar kitas atsakingas asmuo primena mokiniui jo pareigas, jei tai neveikia, informuojami tėvai. Jei piktybiškų atvejų padaugėja, atšaukiama diena be uniformų.
„Uniforma – tai mokyklos reprezentacinis veidas, suteikiantis išskirtinumo jausmą. Mes esame signataro Jurgio Šaulio vardu pavadinta gimnazija. Dėvėdami uniformas su jo atvaizdu taip stengiamės įprasminti signataro identitetą, ugdome pilietiškumą. Dėvėti tokią uniformą yra pasididžiavimas“, – akcentavo L. Stulpinienė ir J. Rudienė.
Aiškinsis, kodėl nedėvi
Endriejavo pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui V. Varnelienė informavo, kad aukštesnių klasių moksleiviai uniformą dėvi rečiau nei pradinukai. „Siekiant išsiaiškinti priežastis, yra planuojama atlikti mokyklos bendruomenės apklausą, atnaujinti susitarimus dėl uniformos dėvėjimo“, – teigė mokyklos atstovė.
Kretingalės pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui D. Vitkutė-Stonkuvienė dalijosi, kad mokinių motyvacijos didinimui ir deramo elgesio skatinimui mokykloje organizuojamas „Šauniausios klasės konkursas“, kuriame dalis taškų skiriama už pareigingai dėvimą uniformą. Laimėjusi klasė mokslo metų pabaigoje apdovanojama prizu – kvietimais į boulingą, ledo areną ir pan.
„Anksčiau kildavo problemų dėl uniformų nedėvėjimo, o dabar su tuo nesusiduriame. Tai yra visos mokyklos bendruomenės glaudaus darbo rezultatas. Mokyklos pozicija – mokinių uniforma yra pasididžiavimo ir pagarbos mokyklai, jos tradicijoms ženklas bei aprangos kultūros ugdymo dalis“, – pažymėjo pavaduotoja ugdymui.
Ketvergių pagrindinės mokyklos direktorius Gendrutis Burbulis teigė, kad nors uniformos neprivalomos, mokykla ragina, motyvuoja mokinius dėvėti uniformą. „Paaiškiname, kodėl ją reikia dėvėti. Paaugliai iš dalies priešinasi, mat nepatogu, uniforma įspraudžia į rėmus, jie nori laisvos aprangos. Lengviau yra su pradinių klasių mokiniais, jų tėvai nori, kad uniforma būtų dėvima“, – informavo direktorius.
Moksleiviai entuziazmu netrykšta
Endriejavo pagrindinės mokyklos mokinys Rokas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – aut. past.), jei galėtų, uniformos mokykloje nedėvėtų. „Su švarku iš viso labai nepatogu, o žiemą su juo šalta. Bet ir džemperio nemėgstu, nes visi vienodi klasėje sėdime. Man patinka sportiniai džemperiai su užrašais, galiu apsirengti kaip noriu. Bet tėvai neleidžia eiti be uniformos“, – asmenine patirtimi dalijosi moksleivis. Roko tėtis Tomas mano, kad mokiniai mokykloje turi laikytis taisyklių: „Taip jie išmoks drausmės, o tai gyvenime svarbu. Be to, mokykloje mokiniai praleidžia ne visą dieną, todėl pusdienį vilkėti uniformą nėra sunku.“
Dovilų pagrindinės mokyklos moksleivis Mantas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – aut. past.) uniformos nedėvi, tėvai tam neprieštarauja. „Tėvams juk nereikia į darbą vilktis uniformos, kodėl reikia mums?“ – klausimą kėlė Mantas. Jo mamos Vaidos nuomone, šiais laikais tikrai nereikia įsprausti vaikų į rėmus, kad visi būtų vienodi. Vaikystė – puikus metas eksperimentuoti, atrasti save: kas patinka, o kas ne.
Tad kai kuriose mokyklose privalomos mokyklinės uniformos įvedimas nėra raktas į sėkmę – tam reikia tėvų (globėjų, rūpintojų), pedagogų ir pačių moksleivių įsitraukimo, supratimo.

Gabrielė ČIUNKAITĖ
Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr. iš „Bangos“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių