Skip to content

Mokyklos geologijos muziejus „Gargždas“ džiaugiasi 30-mečiu

1987 m. rugsėjo 17 d. Gargždų 2-ojoje, dabar – „Kranto“, vidurinėje mokykloje įsikūrė jaunųjų geologų būrelis. Tada tikrai negalvojome, kad jis gyvuos jau ketvirtą dešimtmetį ir geologija sudomins šimtus mokinių. Būrelis pasirinko „Gargždo“ vardą, nes tai geologinis terminas, atspindintis mūsų miesto pavadinimą.

Tikrai nebūtume vėlęsi į tokią „aferą“, jeigu ne mums brangus visų būrelių vadovas, globėjas, pagalbininkas, konsultantas, nuostabus žmogus, geologas Eduardas Vodzinskas. Be jo didelio darbo, žinių, energijos Lietuvoje tikrai nebūtų įsižiebęs jaunųjų geologų judėjimas.

Pradėjome mokytis geologijos, rinkti eksponatus, kurie tilpo į nedidelę lentyną. Po kiekvienos vasaros stovyklos lentynų daugėjo, kol galų gale Vadovas pasakė: kurkite muziejų.

Išsigandome. Kaip muziejų? Juk reikia daug žinoti, dar daugiau dirbti!

„Nekreipkite dėmesio į problemas, viskas padaroma…“ – tokie Vadovo žodžiai įkvėpė pasitikėjimą ir 1991 m. balandžio 20 d. pakvietėme visus šalies jaunųjų geologų būrelių vadovus į muziejaus atidarymą.

Buvo šiltas balandžio vidurys, žydėjo forzitijos ir narcizai, o mes kalėme lentynas, dėjome savo akmenėlius, kūrėme stendus. Kai kuriems mokiniams šis darbas net labiau patiko už geologiją. Be Vadovo vieni nieko nebūtume padarę. Mums nemažai padėjo vyresnieji draugai ir šefai – tikri geologai iš tuometės Naftos žvalgybos ekspedicijos: Jonas Šimėnas, Ignas Vaičeliūnas, Kęstutis Savickas, Ričardas Vaitiekūnas ir kiti.

Išaušo balandžio 20-osios rytas. Ir… o siaube, pradėjo dideliais kąsniais snigti, užklojo sužaliavusius žolynus, pražydusias gėles. Tai buvo lyg perspėjimas, kad lengva nebus. Sniegą greitai sunaikino prašvitusi saulė, tuo suteikdama viltį, kad gal ir mes susidorosime su sunkumais.

Sugužėjo jaunųjų geologų būrelių vadovai iš visos Lietuvos, atvyko garbūs valdininkai iš Švietimo skyriaus ir mūsų mieli draugai vyresnieji geologai iš NŽE. Visi su dovanomis.

Aktų salėje vadovaujant pavaduotojai Violetai Petrošienei buvo paskelbta, kad mokykloje atidaromas geologijos muziejus, kuriam parinktas „Gargždo“ vardas. Kalbos, padrąsinimai, pagyrimai, sveikinimai… tuo labiau, kad tai buvo tik trečias mokyklinis geologijos muziejus. Juos jau turėjo Lentvaris ir Šalčininkai. Šaunuolės Eugenija Stankūnienė ir Janina Puronienė jau buvo pramynusios geologinius takus.

Po iškilmingų kalbų per tautinių juostų arkas visi svečiai patraukė į muziejų. Pirma jaudinanti ekskursija, Vadovo pastabos, geologės Gražinos Skridlaitės pavadinimų patikslinimai ir didelis palengvėjimas – mes tai padarėme!!! Ačiū tuomečiams jauniesiems geologams Gediminui, Aldutei, Jurgitai, Žanetai, Audrai, Arlandui, Viktorijai ir dar daugeliui kitų, negailėjusių savo laiko, kuriant muziejų.

Ačiū Gediminui, Tadui, Linai, kad jie, susidomėję geologija būrelyje, nesiskiria su ja iki šiol.

Linkiu, kad muziejus gyvuotų dar ilgai, plėstų žinias apie Žemę, gamtą ir padėtų jaunam žmogui surasti savo vietą gyvosios ir negyvosios gamtos pasaulyje. Trisdešimtasis muziejaus gimtadienis rodo, kad darbas buvo reikalingas, o dabartinei vadovei Audronei linkiu sėkmingai jį tęsti, modernizuoti, sulaukti daug lankytojų.

Sigita IVANAUSKIENĖ

„Gargždo“ būrelio ir muziejaus įkūrėja

Muziejaus archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių