Nakvynės namai – stotelė krizei ištikus
Jau beveik trejus metus socialinės rizikos asmenims išsigelbėjimu tampa Gargždų socialinių paslaugų centro nakvynės namai. „Banga“ svečiavosi švara ir tvarka dvelkiančiuose namuose ir domėjosi čionykščių gyventojų kasdienybe.
Puikios buities sąlygos
Švaru, gražu, tvarkinga – pirmas įspūdis pravėrus Gargždų socialinių paslaugų centro nakvynės namų duris. Juose įrengtas budėjimo kambarys, 15 gyvenamųjų vietų, asmens higienos, laisvalaikio, maisto gamybos ir maitinimosi, psichologo, personalo, ūkinės paskirties patalpos. Gyventojai gali naudotis kompiuteriu, internetu, žiūrėti televizorių ar skaityti mini bibliotekoje esančius leidinius. Šiuo metu namuose įsikūrę 7 vyrai ir 3 moterys. Nakvynės namų vadovė Danguolė Eringienė tikino, kad šiuo metu problemų neturi: „Visi stengiasi, tvarkosi. Patalpos švarios, nesijaučia jokio negero kvapo. Esame lyg viena šeima. Patys darbuotojai čia atnešame nebereikalingus drabužius, buitinės technikos prietaisus. Kartais gyventojus aprengiame nuo galvos iki kojų. Prikeliame naujam gyvenimui. Siekiame skatinti socialinės rizikos asmenų socializaciją ir integraciją į visuomenę. Norime padėti žmonėms, praradusiems socialinius ryšius, grįžti į pilnavertį gyvenimą, sėkmingai integruotis į darbo rinką. Bendraujame, sprendžiame problemas. Susigyvename. Kai kuriems tereikia pokalbio, išklausymo. Dažnai jiems padedame susitvarkyti dokumentus dėl pašalpų ar užsiregistruoti pas gydytojus“, – sakė vadovė. Ji akcentavo, kad šie namai – puiki stotelė kriziniu gyvenimo momentu tiems, kurie nori kabintis į gyvenimą ir atsistoti ant savo kojų. „Buvusius gyventojus sutinku gatvėje. Kai kurie laimingi, besišypsantys, susiradę darbus ir nuolatinius būstus“, – pridūrė D. Eringienė.
Prižiūri daržą, verda kompotą
Nuotaikingai „Bangos“ korespondentę pasitikęs gyventojas Stasys gyvenimą nakvynės namuose prilygino penkių žvaigždučių viešbučiui. „Šimtai žmonių apie tokias gyvenimo sąlygas tik pasvajoja. Turiu 9 brolius ir 3 seseris ir nė vienas iš jų taip gerai negyvena. Mes čia kaip ponai. Maudykis, kiek nori, eksperimentuok modernioje virtuvėje, kiek leidžia fantazija. Turime ir skalbimo mašinas, džiovykles, net krepšinio aikštelę. Žinoma, esame visi skirtingi, su savais įpročiais, tačiau sutariame. Kitus net nuvarau maudytis, patariu, kaip elgtis. Turime ir gėlių, ir daržą pasisodinę. Patys užsiauginame burokėlių, morkų, agurkų, krapų, svogūnų. Puoselėjame, prižiūrime aplinką bendromis jėgomis“, – rodydamas į morkų lysvę kasdienybe dalijosi Stasys.
O štai užkalbintos kambaryje besišnekučiuojančios Irena ir Regina tikino, kad čia gyventi smagu. „Skaitome knygas, žaidžiame kortomis. Mėgstame ir virtuvėje pasisukioti: kartais kepame šašlykus, iš užaugintų slyvų verdame kompotą, lepinamės ledais. Kartu gyventi linksmiau. Pasišnekučiuojame apie gyvenimą, pasidalijame vargais. Džiaugiamės puikia darbuotojų draugija, pagalba ir supratimu“, – pasakojo gyventojos.
Nebus taisyklių, nebus tvarkos
Nakvynės namai prieglobsčiu tampa tiems, kurie laikosi taisyklių. Mat jos čia itin griežtos. „Benamiai, kurie nenori laikytis tvarkos, ilgai ir neužsibūna. Tie, kurie išties nori čia gyventi, stengiasi, tvarkosi. O tie, kurie nenori, jau išėjo. Į nakvynės namus griežtai draudžiama grįžti išgėrus. Negrįžus ilgiau kaip tris paras asmuo gali būti išbraukiamas iš gyventojų sąrašo. Sutartyje aiškiai išdėstytos taisyklės, gyvena tie, kurie jų laikosi. Nenusileidžiame nė vienam. Jei rodytume nuolaidumą, prasidėtų netvarka“, – sakė D. Eringienė.
Socialiniai darbuotojai stebi ir kontroliuoja gyventojų higieną. Prižiūrima, kiek kartų prausiamasi, skalbiamasi, kaip dažnai keičiama patalynę. „Bent kartą per dieną jie turi nusiprausti. Kai kuriuos iš jų reikia mokyti socialinių įgūdžių, įdiegti higienos laikymosi pagrindus“, – pridūrė nakvynės namų vadovė.
Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Dalios Gumuliauskienės, griežta nakvynės namų tvarka patinka toli gražu ne visiems socialinės rizikos asmenims. „Kai kurie nesugeba laikytis numatytų taisyklių ir vėl grįžta prie senojo gyvenimo būdo. Dalis asmenų net nesikreipia dėl vietos nakvynės namuose, nes nenori atsisakyti žalingų įpročių. Jie tiesiog negali atsisakyti alkoholio“, – sakė D. Gumuliauskienė. Ji pastebi, kad žiemą vietą nakvynės namuose žmonės brangina labiau, tad tuomet baimė prarasti šiltą prieglobstį verčia laikytis taisyklių.
Dėl apgyvendinimo nakvynės namuose gali kreiptis socialinės rizikos suaugę ar senyvo amžiaus asmenys. Į nakvynės namus asmenys priimami gyventi pusmečiui. Jie už gyvenamąją vietą turi mokėti simbolinį mokestį, kuris sudaro 20 proc. gaunamų pajamų. Dėl tolesnio jų apgyvendinimo sprendimą priima Savivaldybės administracijos Socialinės paramos teikimo komisija.