Ne tik ūkininkų Karalių valgiaraštyje karaliauja smidrai
Gedrūtai ir Tomui Karaliams smidrus auginti padeda ir sūnelis Mindaugas.
Netradicines ankstyvąsias daržoves – smidrus daupariškiai jaunieji ūkininkai Gedrūta ir Tomas Karaliai ryžosi auginti pastebėję didėjantį jų populiarumą. Pabandę keliuose aruose, nepagailėjo lėšų ir pasodino hektarą. Jie tiekia smidrus restoranams, parduoda ekologiškų daržovių ieškantiems žmonėms.
Susigundė netradicine daržove
Ūkininkų Karalių smidrai – antramečiai ir trečiamečiai, todėl gausaus derliaus dar nėra. Pasak Tomo, didžiausias būna penktais šeštais metais. Jie dera apie 15 metų.
Lietuvoje jų auginama nedaug: spėjama, kad apie 20 hektarų. Šiai daržovei populiarinti rengiamos smidrų augintojų šventės. Šiemet Smidrų šventėje Ukmergėje Karaliai nedalyvavo, o anksčiau nepraleido.
„Mano teta, dirbanti Vokietijoje, pasiūlė auginti smidrus, nes vokiečiai – didžiausi šių daržovių augintojai“, – kalbėjo Gedrūta Karalienė.
Smidrai vertinami dėl to, kad nekaloringi, yra ląstelienos šaltinis, turtingi vitaminų A ir C, folio rūgšties, kalio, magnio, geležies. Specialistų teigimu, 100 gramų smidrų yra 12 proc. reikalingos geležies normos.
Šiomis daržovėmis galima mėgautis tik porą mėnesių – gegužę ir birželį. Karalių šeima taip pat savo valgiaraštį paįvairina smidrais. „Daug klienčių – jaunos mamytės“, – šypsojosi Gedrūta, besilaukianti antro vaikelio.
Daug rankų darbo
Prieš 3 metus Karaliai pasodino kelis arus smidrų sklype prie namų. Nuo gegužės mėnesio skina jų ūglius – derliaus bus iki Joninių.
Jaunasis ūkininkas pasakojo bandęs dalyvauti projektuose ir gauti europinę paramą, kad galėtų plėsti smidrų ūkį. Tačiau pritrūko balų, 4 tūkst. eurų išmetęs kaip į balą, Tomas ryžosi investuoti savo lėšas, ir pasodino hektarą. „Tai kainavo apie 10 tūkst. eurų“, – sakė ūkininkas. Apie grąžą jis negalvoja.
Antramečiai smidrai žaliuoja – jų ūglių neskynė. Pasak Tomo, augalams reikia sustiprėti. Praėjusį rudenį liūtys užtvindė šį plotą, tačiau nerimauta be reikalo – smidrai ištvėrė vandens perteklių.
T. Karalius pasakojo, jog smidrus auginant reikia daug rankų darbo. Jis įsigijo traktoriuką, kurį pritaikė tarpueilių priežiūrai, tačiau rankomis reikia ravėti aplink augalus. „Nėra ką pasamdyti kaime“, – apgailestavo Tomas. Jis sakė, jog ateityje sieks ekologinio ūkio statuso.
T. Karalius pragyvenimui užsidirba kitame darbe. Jis tikisi, kad smidrų auginimas papildys šeimos biudžetą.