Negebėjimas rūpintis vaikais – paveldimas
Kai visa Lietuva apverkė patėvio mirtinai sutalžytą keturmetį berniuką ir piktinosi neveikiančia vaiko teisių apsaugos sistema, skaitytoja, kurios pavardė redakcijai žinoma, „Bangai“ liejo nerimą, kilusį vieną pavakarę apsilankius Dovilų seniūnijoje, Dovilės šeimoje. 23 metų mama viena augina tris vaikučius nuo 9 mėnesių iki 3 metų. Tą kartą netikėtai atvykus du mažyliai rasti kambaryje vieni, be priežiūros. Pribloškė netvarka: prirūkyta, nešvaru, patalynė purvina. Už keliolikos minučių grįžusi 23 metų mamytė sakė buvusi kirpykloje. Apie įvykį pranešus Vaiko teisių apsaugos skyriui, vaikai buvo išvežti į Gargždų ligoninę, šeima įrašyta į socialinės rizikos šeimų apskaitą.
Patarėjų nelaukia
Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė pasakojo, jog tą dieną ji su socialine darbuotoja lankėsi pas Dovilę – ši buvo namuose, bet kai jie išvyko, palikusi vienus vaikus, nudrožė į kirpyklą. Šiame būste seniūnijos atstovės lankosi seniai – socialinės pagalbos reikėjo Dovilę ir dar du vaikus auginusiai mamai Daivai. Prieš 4 mėnesius sunkios ligos palaužta ji atgulė amžino poilsio. Netrukus į motinos būstą iš Šilutės rajono parsikraustė Dovilė su trimis pametinukais vaikais, nes vyras, jų tėvas, išėjo pas kitą moterį.
Trijų kambarių bute gyvena ir patėvis, globojantis jos 14-metį brolį bei 3 metų dukrą, jos sesutę. Tačiau pusė buto priklauso Dovilės tėvui, į tą dalį jau taikosi antstoliai. Jauna mamytė su vaikais gyvena patėvio malkomis šildomame būste, naudojasi jo skalbykle, nemoka už vandenį, tačiau nėra patenkinta juo, kaip ir kaimyne, kuri apsilankiusi nepraleidžia progos šiai mamytei priminti, kad susitvarkytų kambarį. Mažyliai juk turi augti tvarkingoje aplinkoje.
Nepatinka Dovilei ir seniūnės, socialinės darbuotojos, Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistės apsilankymai. „Patarimai gerai, bet tie apsilankymai…“ – neslėpė savo nusiteikimo ji.
Dovilų seniūnijos socialinė darbuotoja Jūratė Adomavičienė pasakojo, kad šią mamą teko mokyti plauti grindis, apsivalyti voratinklius, pakabinti užuolaidas, spintoje tvarkingai sudėti rūbelius, virti valgį. „Socialinių įgūdžių užtektų, bet tinginystė trukdo, – sakė ji. – Reikia nuolat būti šalia. Betgi aš dirbu su 16 socialinės rizikos šeimų ir dar 13 stebimų.“
Mokė paskirstyti pinigus
Dovilė niekur nėra dirbusi ir nežino, ką reiškia užsidirbti. Ji gyvena iš socialinių pašalpų, vaiko pinigų – tėvas nepadeda išlaikyti vaikus. Šiemet trims mėnesiams socialinę pašalpą teko skirti išimties tvarka. Per tą laiką moteris turi susitvarkyti skyrybas, vaikų išlaikymą. Pusė pinigų Dovilei pervedama į „Maxima“ kortelę: šioje parduotuvėje ji gali nusipirkti maisto produktų ir kitų daiktų, išskyrus alkoholį ir cigaretes. Socialinės darbuotojos mokė, kaip paskirstyti pinigus. Daugiavaikė mama taip pat gauna nemokamų maisto paketų, jos vaikams darželis nemokamai. Drabužėlių parūpina geradariai. Seniūnijos darbuotojai guodėsi, kad moteris nepiktnaudžiauja alkoholiu, tačiau rūko. Dovilė tikino, kad jau liovėsi.
Ankstesniais metais Dovilės mama kreipėsi į „Bangos“ redakciją skųsdamasi, kad sugedus krosniai su mažais vaikais (tėvas paliko) kenčianti šaltame būste. Geros valios mūsų laikraščio skaitytojai padovanojo jai krosnį. Atsirado ir daugiau geradarių, pasirūpinusių daugiavaike motina. Tačiau tris vaikus auginančiai moteriai buvo sunku pakilti – prašė daugiau paramos. Dabar rūpintis tenka jos dukros Dovilės šeima. Seniūnijos darbuotojos neabejoja paveldimumu.
Apypiečiu vaikai be pusryčių
Antradienį apie 10 valandą su seniūne N. Ilginiene ir socialine darbuotoja J. Adomavičiene apsilankėme pas Dovilę. Ji tuomet išsirito iš lovos. Devynių mėnesių sūnelis sėdėjo aukštai pakeltoje lovelėje, nors jai anksčiau buvo liepta pažeminti, kad vaikas neiškristų – būtų saugu. Tačiau moteris vis tiek tvirtino, kad neiškris.
Kambaryje – lova, vaikų lovelės, spinta. Ant kėdės sumesta krūva drabužėlių. Seniūnė apgailestavo, kad nėra spintelės ar komodos, kurioje susidėtų rūbelius. Dovilė atidarė spintą ir parodė tvarkingai sukrautus drabužius. Kodėl tą kartą buvo apsileidusi ir net palikusi vienus vaikelius? „Taip išėjo“, – atsakė, bet patikino, kad daugiau taip nebebus. Vaikų ji nenorinti prarasti. Ir tą kartą, kai išvežė į ligoninę, sakė dvi dienas praleidusi su jais, o vėliau tvarkėsi namuose. Penktadienį vaikus parsivežusi. Tačiau neatsakė, kodėl šiandien vaikai dar be pusryčių, nors artėjo pietūs. Trejų metų sūnelis atėjo iš virtuvės pasiėmęs kruopų. Mama žadėjo valgydinti „sausais“ pusryčiais, o pietums virti kažkokią sriubą.
J. Adomavičienė neslėpė, jog ši šeima kelia nemažų rūpesčių, nes viena mama augina tris pametinukus kūdikius. Niekas jos nepavaduoja nei dieną, nei naktį. Tai sunku būtų ir tvirčiausiai moteriai, juolab kai trūksta socialinių įgūdžių.
KOMENTARAS
- Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Irena Šaulytė:
– Socialinės rizikos šeimų sąraše – 160 rajone gyvenančių šeimų, kuriose auga 317 vaikų. Įrašome dėl vaiko nepriežiūros, nesirūpinimo jų sveikata, fizinio, emocinio, seksualinio smurto. Dažniausiai nesant būtiniausių buities sąlygų namuose: turi būti jauki, tvarkinga aplinka, ruošiamas valgis.
Dovilės šeima rudenį atsikraustė iš kito rajono. Darbo su trijų vaikų mama daug. Seniūnijos socialinės darbuotojos lankėsi pas ją, davė įpareigojimus, bet jauna mama jų nevykdė. Gerai, kad buvo pastebėta, jog namuose be priežiūros buvo palikusi du savo mažylius. Tarpinstituciniame pasitarime nuspręsta, kad kūdikius reikia paimti, juolab kad jie sirguliavo. Taigi buvo išvežti į ligoninę, kurioje praleido savaitę. Vėliau komisija lankėsi Dovilės būste ir tikrino, ar ji įvykdė įpareigojimus, ar susitvarkė. Mamai buvo leista parsivežti vaikus. Tačiau jei šeimoje nebus pokyčių, matysime, jog čia nesaugu, teks priimti skaudžiausią sprendimą – paimti vaikus iš šeimos.