Neįgaliųjų integracijai – daugiau galimybių ir priemonių
Apie socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems bei kitas reikalingas priemones, lūkesčius bei naujoves kalbamės su Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikiene.
Kaip Savivaldybė remia socialinės reabilitacijos paslaugas bendruomenėje?
Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos remia Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus. Pagrindinis projektų vykdymo tikslas – skatinti nevyriausybines organizacijas teikti socialines paslaugas neįgaliesiems, mažinant socialinę atskirtį ir gerinant neįgaliųjų integraciją.
Kiek organizacijų teikė paraiškas šiemet ir kaip jos buvo vertinamos?
Šiais metais 5 organizacijos, veikiančios neįgaliųjų socialinės integracijos srityje, teikė paraiškas, kurias vertino Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija, kurios darbą stebėjo Neįgaliųjų reikalų departamento paskirti stebėtojai, atvykę iš Vilniaus ir Klaipėdos neįgaliųjų skėtinių organizacijų. Vertindami paraiškas komisijos nariai vadovavosi Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje 2019 metų projektų atrankos konkurso organizavimo nuostatomis.
Kokie tai projektai? Kuo jie naudingi neįgaliesiems? Galbūt kai kurie iš jų yra itin novatoriški?
Didžiausią Komisijos balų skaičių surinko VšĮ Nacionalinis socialinės integracijos institutas, kuris 2019 metais teiks taksi paslaugas rajono neįgaliesiems. Neįgalieji galės užsisakytri taksi paslaugą ir vykti pramogauti, pas gydytojus, į reabilitacijas, į svečius. „Socialinis taksi“ neužsiims vien tik pavėžėjimo paslauga, bet su laiptų kopikliu padės neįgaliajam su vežimėliu patekti iki mašinos arba parvykti į namus. Iš viso šiam projektui vykdyti skirta per 33 tūkst. eurų, šios lėšos bus naudojamos iš dalies transporto sąnaudoms padengti, vairuotojų atlyginimams, mobiliems kopikliams įsigyti, automobilių amortizacijos išlaidoms padengti.
Nevyriausybinės organizacijos Klaipėdos kurčiųjų reabilitacijos bei Telšių ir Klaipėdos aklųjų centrai teiks neįgaliųjų dienos užimtumo, individualios pagalbos paslaugas. Neįgaliesiems teikiamos palydėjimo į įvairias įstaigas, tarpininkavimo įdarbinant paslaugos, centruose veikia įvairūs meninių gebėjimų lavinimo užsiėmimai. Telšių ir Klaipėdos aklųjų centras, kad neįgaliesiems būtų patogiau atvykti į veiklas, organizuoja užsiėmimus pirmadieniais ir trečiadieniais Gargžduose. Klaipėdos ir Telšių aklųjų centrui veikloms Klaipėdos rajono gyventojams vykdyti šiems metams skirta daugiau nei 31 tūkst. eurų, o Klaipėdos kurčiųjų reabilitacijos centrui – beveik 40 tūkst. eurų. Į savo veiklas centrai pritraukia per 100 neįgalių gavėjų.
Neįgaliuosius su kompleksine negalia ir sutrikusiu intelektu užima VšĮ „Revilita“, jų bendruomenės gavėjų skaičius kiekvienais metais auga. Neįgalieji gali dalyvauti meninėse, edukacinėse veiklose, mokosi atsipalaiduoti per kaniterapiją, išmoksta savitvarkos, sveikos gyvensenos įgūdžių. VšĮ „Revilita“ teikia pagalbą neįgaliųjų šeimų nariams, moko, kaip susigyventi su artimojo negalia. Šiai įstaigai šiemet skirta per 30 tūkst. 300 veiklų vykdyti. „Revilita“ nori steigti savarankiško gyvenimo namus. Kol kas tai tik svajonė, bet juk viskas nuo jų ir prasideda.
Klaipėdos rajono amatų centras, įsikūręs Veiviržėnų miestelyje, atokiau nuo rajono centro, į savo veiklas priima neįgaliuosius iš aplinkinių kaimų ir vienkiemių, taip pagerėja paslaugų prieinamumas neįgaliesiems, gyvenantiems kaimo vietovėse. Į centre vykstančius užsiėmimus juos atveža individualios pagalbos vykdytojas, už paslaugas neįgaliesiems mokėti nereikia. Klaipėdos rajono amatų centre vyksiančioms dienos užimtumo ir meninių gebėjimų lavinimo būreliuose, kolektyvuose ir klubuose veikloms skirta per 20 tūkst. eurų suma. Klaipėdos rajone neįgaliųjų paslaugoms vystyti ir bendruomenių poreikiams plėtoti skiriamos nemažos lėšos, tačiau šių pinigų turi pakakti įstaigai išsilaikyti, susimokėti komunalinius mokesčius, darbuojų atlyginimams, transpoto paslaugų, užsiėmimų priemonių, ūkinių prekių sąnaudoms padengti. Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Klaipėdos rajono savivaldybės darbuotojai nuolat tikrina ir vertina NVO veiklą, iki šiol pažeidimų nebuvo nustatyta.
Vis dar aktuali Būsto pritaikymo neįgaliesiems programa, per kurią neįgalieji gali susikurti sau prieinamesnę aplinką. Kaip sekasi ją įgyvendinti? Kokių esama naujovių šioje programoje?
Neįgaliesiems įrengiami įvairūs įvažai, keltuvai, trapai, kad būtų patogu su vežimėliu patekti į būstą, o jo viduje gali būti įvairių patogumų sukuriama įrengiant specialias konstrukcijas: montuojami lubiniai keltuvai, pritaikomas higienos kambarys, platinamos durys, panaikinami slenksčiai. Visos šios priemonės buvo prieinamos tik neįgaliesiems su judėjimo negalia.
Pernai pirmą kartą neįgaliems vaikams su psichikos sutrikimais galėjo būti pagerinama jų aplinka ir gyvenimo kokybė, perkamos bei kompensuojamos sensorinės (jutiminės) priemonės. Vaikams buvo reikalingos balansavimo priemonės: balansavimo lentos, pleištai, kamuoliai; pasunkintos priemonės: pasunkintos antklodės, kojų svareliai; vaizdinės stimuliacijos priemonės, pavyzdžiui, šviesos stalai, burbulų stulpai, įvairios lietimo, supimo priemonės. Iš viso 4 vaikams su sunkia negalia kompensuota sensorinių priemonių už 6210 eurų. Šios priemonės labai palengvins vaikų priežiūrą tiek juos globojantiems asmenims, tiek pačių neįgalių vaikų gyvenimą.
Galbūt šiais metais neįgalieji sulauks dar kokių nors reikalingų priemonių, palengvinsiančių jų gyvenimą?
Šiais metais Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skirs VšĮ Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijai „Gargždų viltis“ naują neįgaliesiems pritaikytą automobilį. Ši organizacija ketina teikti neįgaliesiems bei kitoms neįgaliųjų organizacijoms transporto paslaugas, pvz., pavežti į gydymo, reabilitacijos, mokymo įstaigas, renginius ir pan. Savivaldybės taryba pritarė skirti lėšų automobilio išlaikymui.
Šiemet esama naujovių ir dėl neįgalumą įrodančių dokumentų išdavimo. Kokie jie?
Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuo 2019 metų sausio mėn. nustatys ir išduos visus neįgalumą įrodančius dokumentus. Anksčiau pensinio amžiaus asmenims neįgaliojo pažymėjimus išduodavo savivaldybių socialinės paramos skyriai. Nuo naujų metų šalpos ir neįgalumo pensijas mokės VSDFV „Sodros“ skyriai, tačiau tikslinių kompensacijų (pirmojo ir antrojo lygio slaugos ir pirmojo ir antrojo lygio priežiūros pagalbos) mokėjimas lieka savivaldybių socialinės paramos skyriuose. Socialinės paramos skyriaus specialistai vyks pas neįgalųjį į namus nustatyti asmens savarankiškumo lygio ir perduos duomenis apie juos NDNT skyriams.
Kalbėjosi Daiva BELIOKAITĖ
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja