Nepilnamečių rūkymas – kova su vėjo malūnais
Nuo praėjusių metų gegužės mėnesio Lietuvoje nepilnamečiams draudžiama ne tik rūkyti, bet ir turėti tabako gaminių. Toks įstatymo pakeitimas verčia ne vieną jaunuolį ar jo tėvus pakratyti kišenes. Tuo įsitikinome Klaipėdos rajono policijos komisariato ir „Bangos“ žurnalistės surengtame reide. Patikrinome apie 50 moksleivių, iš kurių įkliuvo 3. Didžioji dalis rūkalių, išvydusių uniformuotą pareigūnę, lyg bailūs zuikučiai skuoste skuodė kuo toliau.
Bando susitarti arba bėga
Anot Klaipėdos rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio vyriausiosios specialistės Dianos Pipirienės, sugriežtintos taisyklės jaunuolių nedrausmina. „Pažeidimų užfiksuojame tik dar daugiau. Dažniausiai pastebėti rūkaliai bando bėgti, o nepavykus – susitarti, tačiau įspėjimų tokiais atvejais netaikome“, – pasakojo pareigūnė. Pričiupti rūkantys ar turintys tabako gaminių, ieško pasiteisinimų ir žada, kad tai buvo pirmas ir paskutinis kartas. Su vienu iš tokių atvejų susidūrėme ir per reidą. Netoli „Vaivorykštės“ gimnazijos esančioje teritorijoje vienam moksleiviui pravėrus kuprinę, joje radome beveik pilną „Winston“ cigarečių pakelį. Tiesa, jaunuolis dar bandė gudriai nuslėpti pakelį, pritūpdamas ir bandydamas įkalčius mestelti ant šaligatvio, tačiau pro akylas pareigūnės ir žurnalistės akis neprasprūdo niekas. „Aš nerūkau. Šios cigaretės tikrai ne mano. Sutikau padėti draugui ir paturėti jo rūkalus, kol jis mokysis vairuoti su instruktoriumi. Mat į vairavimo pamoką jį vežė mama, tad imti cigaretes jis tiesiog pabijojo. Nepagalvojau, kad sau padarysiu meškos paslaugą. Tikiuosi, tėvams apie šį įvykį leisite pranešti pačiam. Atsakomybės nebijau, o baudą susimokėsiu iš santaupų“, – porino 17-metis.
Nusižengęs moksleivis nuogąstavo, kad šis įvykis neturės pasekmių jo ateičiai. „Ar galėsiu eiti tarnauti į kariuomenę? Ar tai nebus kliūtis tapti savanoriu?“ – susirūpinęs klausė jis. D. Pipirienė vaikiną nuramino, kad jei per metus daugiau neprasižengs, šis įrašas iš jo bylos bus pašalintas, tačiau jei pareigūnams paklius ir vėl – kilnius tikslus tarnauti jis gali pamiršti.
Lūkuriuojant šalia „Kranto“ pagrindinės mokyklos, buvo užfiksuoti du rūkantys nepilnamečiai. Jie pamatę artėjančią pareigūnę bandė bėgti, tačiau atpažinus jų tapatybes, baudos ir skambučio tėvams išvengti nepavyko.
Reiduose – įvairios taktikos
Jau 12 metų nepilnamečių reikalų inspektore dirbanti D. Pipirienė visas „rūkyklas“ žino puikiai, o nuolatiniams jų lankytojams yra gerai pažįstama. Anot pareigūnės, tai šiek tiek apsunkina darbą ir verčia pasukti galvą. „Reidų metu reikia vis kitų sprendimų. Ko tik nesugalvojame su kolege. Ir asmeninėmis mašinomis važiuojame, ir uniformas iškeičiame į kasdienius rūbus, netgi su šukuosenomis eksperimentuojame. Jau nebežinome, ką ir sugalvoti“, – juokavo pareigūnė.
Kaip pasakojo D. Pipirienė, tikrinimų rezultatai priklauso ir nuo metų laiko, oro ar net savaitės dienos. „Kuomet šilčiau, dūmelį pešti pėdina didesni būreliai, atšalus lieka tik ištvermingiausieji. Labiausiai cigaretes trauktis nepilnamečiams knieti įvairiose šventėse, kuriose aptinkame ne tik cigarečių. Pasitaiko ir išgėrinėjančių, tiesa, kartais jų vartojamų gėrimų prabanga net stebina“, – patirtimi dalijosi pareigūnė.
Deja, tarp nepilnamečių vis labiau populiarėja ir elektroninės cigaretės. „Jos neskleidžia kvapo, o viena cigarete gali dalintis beveik 10 jaunuolių. Jei pačiumpame ne rūkančius, o elektroninę cigaretę laikančius kuprinėje, atsakomybės našta užgula tik vieno pečius“, – dėstė pareigūnė.
Tėvų reakcija – skirtinga
Prigavę rūkantį ar cigarečių turintį jaunuolį pareigūnai visuomet susisiekia su jo tėvais. Kaip pastebi D. Pipirienė, jų reakcija dažniausiai būna skirtinga „Kai kurie tėvai vos ne užsipuola ir klausia, ar mes neturime daugiau ką veikti, kaip tik gaudyti rūkančius nepilnamečius, kiti netgi netiki, kad jų atžalos galėjusios šitaip pasielgti. Tačiau paskutiniu metu pastebiu, kad vis dažniau pasitaiko tėvų, kurie dėkoja už pranešimą ir tikina imsiantys visų įmanomų drausmės priemonių. Galima sakyti, kad šiuolaikiniai tėvai darosi vis sąmoningesni ir ryžtasi spręsti problemą, o ne nuo jos bėgti“, – pasakojo pareigūnė.
Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Rima Rumbutienė tikino, kad apie rūkymą, jo žalą ir gresiančias atsakomybes mokiniams yra pasakojama per klasių valandėles bei integruotas pamokas. Anot jos, nepilnamečiai jau nedrįsta išsitraukti cigarečių mokyklos teritorijose. „Jei jau rūko, renkasi nuošalesnes vietas. Anksčiau kartu su mokytojais rengėme reidą ir aplink mokyklą esančiose teritorijose, tačiau to daryti nuolat neturime galimybių“, – pasakojo socialinė pedagogė.
R. Rumbutienės teigimu, rūkymas šiandien daugeliui tampa tiesiog priimtina gyvenimo norma, kuri įskiepijama pačių tėvų. „Dažnai susiduriu su tuo, kad tėvai vaikų rūkymo nelaiko nusikaltimu. Jie įsitikinę, kad tai ne tragedija, gi šiais laikais rūko beveik visi. Tėvai yra vaikų autoritetas, kokį pavyzdį mato namuose, tokius įpročius įgauna ir patys. Jei jie leidžia, o kartais net patys nuperka cigarečių – mūsų rankos surištos. Vienintelė išeitis – auklėti tėvus didelėmis baudomis“, – tikino R. Rumbutienė.
Prašo nupirkti asocialų
Nepilnamečių reikalų inspektorės pasiteiravus, iš kur nepilnamečiai gauna cigarečių, ji sakė, kad dažniausiai rūkalų nupirkti jaunuoliai prašo vyresnių draugų, nepažįstamų žmonių arba asocialių asmenų. „Bangos“ žurnalistei pakalbinus prie „Maximos“ stoviniuojantį Viktorą, šis patvirtino, kad prie jo dažnai prieina nepilnamečiai ir kaulija aprūpinti cigaretėmis. „Nuolat prieina 13–14 metų tiek berniukai, tiek mergaitės prašydami nueiti į parduotuvę ir nupirkti cigarečių, mainais siūlydami pasidalinti pakelio turinį. Anksčiau pirkdavau. Prisipažįstu. Bet tai jau praeitis. Dabar kategoriškai atsisakau ir nebenusižengiu. Pats noriu mesti rūkyti, o kaip tai padarysiu, jei skatinsiu jaunimą traukti dūmą? Kuo anksčiau pradedi, tuo sunkiau atsisakyti. Tai patyriau savo kailiu, pradėdamas rūkyti nuo 18 metų. Neturėjau tėvų, kurie sudrausmintų. O kai tokio amžiaus vaikai traukia ir vargo nemato, man net baisu darosi. Kur jų tėvai?“ – stebėjosi pašnekovas.
Policijos pareigūnai primena, kad asmenys, nepilnamečiams perdavę tabako gaminius, taip pat yra baudžiami 14–28 eurų baudomis.
- Nepilnamečiui arba jo tėvams rūkymas viešoje vietoje užtraukia 14–28 eurų baudą, iš karto konfiskuojami ir rasti tabako gaminiai, įskaitant elektronines cigaretes. Už nepilnamečius iki 16 m. atsako jų tėvai, nuo 16 m. atsakomybė tenka pačiam moksleiviui.
- Rūkančių nepilnamečių tikėjomės užtikti ir jų pamėgtame Gargždų parke, tačiau čia laukė staigmena. Sutikome ne prasižengiančius paauglius, o suaugusį vyrą, kuris jau iš tolo pirštu gesino rūkomą cigaretę. „Žinau, žinau – viešoji erdvė – rūkyti negalima. Neseniai grįžau iš užsienio. Man atostogos, man viskas galima. Be to, spėjau užgesinti“, – pareigūnei atsikirto pažeidėjas, save pristatęs Ponu Pomidoru. Išmoningasis rūkalius buvo nubaustas.
- Nuo rugsėjo 1 d. iki šiandien Klaipėdos rajono PK pareigūnai už rūkymą arba tabako gaminių turėjimą su savimi išrašė 100 baudų. Jos skirtos 40-čiai jaunesnių nei 16 metų moksleivių tėvams, 5-iems iš jų jau nebe pirmą kartą. Protokolai surašyti ir 60-čiai daugiau nei 16 metų turintiems nepilnamečiams: 52 iš jų sučiupti pirmą kartą, 8 – antrąjį. Spalio mėnesį rengtame nepilnamečių inspektorės ir „Bangos“ žurnalistės reide sučiupti 4 nepilnamečiai, kurie rūkė arba turėjo cigarečių.